Karabaş Otu

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Karabaş Otu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Lavandula stoechas” olan Karabaş otu, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz bölgesidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Ülkemizde İstanbul, İzmir ve Edirne’de yaygın olarak yetişir. Fransız lavantası ismiyle de bilinir. Mis kokusuyla cezp edici bir etkiye sahiptir. Mor çiçeklerin arasından sonradan açan eflatun renkli minik çiçekler bitkinin üzerine kelebekler konmuş gibi harika bir görünüm yaratır.

  Karabaş otunun kullanımı çok eski tarihlere kadar dayanır. Osmanlı döneminde, koleraya karşı kullanılması için eczanelerde ferman çıkartılmıştır. Birinci Dünya Savaşında yaralardaki mikropları öldürmek amacıyla bol miktarda kullanılmıştır. Geleneksel olarak birçok kültürde sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tercih edilmiştir. Ege ve Akdeniz yörelerinde çiçekleri reçel yapımında kullanılır.

  Karabaş otu bitkisinden; karabaş otu çayı, karabaş otu yağı, karabaş otu tentürü, karabaş otu sabunu, karabaş otu şampuanı ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında karabaş otu çayı içmenin hafızayı güçlendirmeye, kan dolaşımını hızlandırmaya, sinirleri yatıştırmaya, baş ağrısına, kaygı ve stresi hafifletmeye iyi geldiğine inanılır. [1]

  Uygun şartlarda kurutulan karabaş otu, ağzı kapalı bir kapta, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Karabaş Otu Cevapları

soru sor

Karabaş Otu