Kar altında 'kurtuluş namazı'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 12 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. Kar altında 'kurtuluş namazı' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  ERZURUM'un işgalden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümü kutlamaları kalede sabah namaz kılınarak başladı. Yoğun kar yağışı altında kılınan namaz sonrası eller açılarak ülkenin birliği ve beraberliği için dualar edildi.

  Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Demokrasi Platformu tarafından, 'Seccadeni al, kaleye gel' sloganı ile merkez Yakutiye ilçesi sınırlarındaki Kalede buluşan yaklaşık 3 bin kişi, Müftü Vekili Celal Büyük tarafından kıldırılan sabah namazında saf tuttu. Erzurum'un ilk mescidi olan kale mescidin tıklım tıklım dolması üzerine kalabalık lapa lapa yağan kara rağmen kale avlusuna seccadelerini sererek topların bulunduğu alanda namaz kıldı. Kılınan namaza AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa IIıcalı ile Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, AK Parti İstanbul İl Başkan Selim Temurci de katıldı. Namaz sonrası bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kentin işgalden kurtuluşunun 98'inci yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, şöyle dedi:

  "Allah bir daha Erzurum'a ve ülkemize böyle bir gün göstermesin. Dün olduğu gibi bugün de yine, ülkemizi sevmeyen, birlik ve beraberliğimizi istemeyen güçler devrede. Ama şunu bilmelidirler ki bu millet dün nasıl canı pahasına düşmana fırsat vermedi ise bugün de aynı şekilde vermeyecektir. Bugün burada temsil olarak gerçekleştirdiğimiz yine böyle bir sabah namazı ile birlikte düşman işgali kırılmış düşman Erzurum ve çevre ilçelerden kovularak bağımsızlığımız ilan edilmiştir. Burada namaz kılarak haykırıyoruz. Uyanık olalım, birlik ve beraberlik içinde olalım. Gerek 98 yıl önce şehadet şerbeti için gerekse bugün vatanımızın birlik ve beraberliği için şehit düşenleri rahmetle yad ediyor."

  Kadınların da büyük ilgi gösterdiği namaz sabah namazı sorası kazanlarda pişirilen sıcak çorba ikram edildi.

  KUTLAMA TÖRENLERİ

  Erzurum'un işgalden kurtuluşunun 98'nci yıldönümü törenleri, merkez Yakutiye İlçesi'ndeki Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Havuzbaşı'nda çelenk konulması ile başladı. Törene Vali Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay'ın yanı sıra siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Çelenk koyma töreni ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Tarihimizin öğrettiği ilk hakikat bu vatanı kurmanın kolay olmadığıdır. Üstünde bugün sere serpe gezdiğimiz bu topraklar, şehitlerimizin kanlarıyla vatanlaştırdığımız ülkemizin, Türk milletinin vatanı olabilmesi için, bin yıldan beri en seçme yiğitlerini, devlet adamlarını, komutanlarını, en sevdiği, üstüne titrediği zekaları, ilim, fikir ve gönül adamlarını buralarda eritmiş, buralarda akıtmıştır" dedi.

  Tören daha sonra şiirlerin okunması, halk oyunları ve mehteran ekibinin gösterisiyle sona erdi. Buradaki törenin ardından protokol üyeleri Karskapı Şehitliği'ni ziyaret ederek dua ettiler. Protokol üstlerine Türk Bayrığı serilen şehitliklerin mezarlarına karanfiller bıraktı.
  12 Mart 2016
  #1
 2. Kar altında 'kurtuluş namazı' Cevapları

soru sor

Kar altında 'kurtuluş namazı'