Kantaron

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Kantaron hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Hypericum perforatum’ olan Kantaron, kantarongiller familyasındandır. Hemen hemen dünyanın her yerinde yetişen bir bitkidir. Anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’dır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yaygın olarak yetişmektedir. Bazı bölgelerde sarı kantaron, kılıç otu, mayasıl otu, yara otu isimleriyle de bilinir. Temmuz ayından Eylül ayına kadar parlak yıldız şeklinde sarıçiçekler açan çokyıllık otsu bir bitkidir.

  Eski çağlardan beri kantaron bitkisi çeşitli kültürler ve halklar tarafından kullanılmıştır. Bir rivayete göre Herakles’in ayağında çıkan çıbanın iyileştirilmesi için kantaron bitkisi sürülmüştür. Eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kantaron bitkisi kötü büyülere karşı koruyucu bir etkisi olduğuna inanıldığından halk arasında önemli bir popülerlik kazanmıştır. Sağlığa faydaları ilk olarak ‘Hipokrat’ tarafından dile getirilen kantaron 14. Yüzyıldan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır.

  Kantaron bitkisinden; kantaron çayı, kantaron yağı, kantaron tentürü, kantaron şurubu ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında kantaron çayı içmenin iştah açmaya, balgam söktürmeye, göğsü yumuşatmaya, psikolojik hastalıklara iyi geldiğine inanılır.[1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzman bilgisine başvurulmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan kantaron, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Kantaron Cevapları

soru sor

Kantaron