Kamu Yönetimi Nedir?

İsimli konu WH 'Sözlük' kategorisinde, malazgirt_savascisi üyesi tarafından 18 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır. Kamu Yönetimi Nedir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Kamu Yönetimi nedir hakkında bilgi paylaşmadan önce wikipedia'dan bilgi vermek istiyorum. Kamu Yönetimi ile ilgili öncelikle kısa bir wiki açıklaması...
  Kamu yönetimi, işlevsel anlamda kamu politikaları belirleme ve uygulama, yapısal anlamda ise devletin örgütsel yapısını ifade eder.

  Kamu Yönetimi hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız biraz da ayrıntılı bilgi verelim.

  Kamu Yönetimi Ne Demektir?


  Kamu yönetimi, işlevsel anlamda kamu politikaları belirleme ve uygulama, yapısal anlamda ise devletin örgütsel yapısını ifade eder. Kamu, bir ülkedeki halkın bütünü, halk, amme anlamlarına gelirken; kamu yönetimi bu bütünün sevk ve idaresi anlamına gelmektedir
  Kamu Yönetimi; faaliyet, disiplin ve bir meslek niteliği taşımaktadır. Disiplinler arası bir nitelik de taşıyan kamu yönetimi çeşitli disiplinlerden gerekenleri alır ve kamusal sorunların çözümüne uygular. Çünkü kamu yönetimi; kamu politikalarının oluşturulması, uygulanması, planlanması, örgütlenmesi, yönlendirme, koordinasyon, denetim, sevk ve idare gibi işlem ve faaliyetlerin bir bütünüdür. Kamu bürokrasisini ve onun halkla ilişkisini ortaya koyan bir bilim dalıdır. Amaç olarak ise yönetimi oluşturan unsurların ortaya konulması, statü, örgüt, işlev ve davranışların tanımlanıp açıklanması söz konusudur.
  Daha önceleri siyaset bilimi altında incelenen kamu yönetiminin ayrı bir disiplin olarak incelenmesini ilk olarak Thomas Woodrow Wilson dile getirmiş, yazdığı Yönetimin İncelenmesi isimli makalesiyle kamu yönetiminin ayrı bir disiplin olarak gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.
  Bu alan İngilizcede "Public Administration" kelimesi ile karşılanır. Türkiye'de TODAİE (Türkiye Ortadoğu Amme İdare Enstitüsü) bu alanda inceleme ve faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir birimdir.
  "Kamu Yönetimi" bölümlerinde başta "Devlet İdaresi" olmak üzere "Türk Siyasal Yaşamı", Toplumbilim, İktisat gibi dersler de verilmektedir.
  [h=2]Sözlük'te kamu yönetimi ne anlama gelmektedir?[/h]Devletin yönetim faaliyetlerinin yararlı ve verimli bir biçimde düzenlenmesiyle uğraşan bilim dalı, kamu idaresi, amme idaresi.
  18 Haziran 2013
  #1
 2. Kamu Yönetimi Nedir? Cevapları

soru sor

Kamu Yönetimi Nedir?