Kalp dostu yiyeceler!

İsimli konu WH 'Kalp Sağlığı' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 10 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. Kalp dostu yiyeceler! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Sağlıklı beslenme davranışları edinin ve günlük fiziksel aktivite düzeyinizi artırın. Şanslıyız ki günlük hayatımızda kendi kendimize de yapabileceğimiz değişikliklerle kalp hastalıklarına yakalanma olasılığımız ciddi oranda azaltılabiliyor.

  1.Sebze ve meyveler: Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre günde yediğimiz 5 porsiyon sebze meyve kalp hastalıklarından korunmada çok önemli.Sebzeler yüksek lif içerikleri sebebiyle tüketildiklerinde kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

  Aynı zamanda kalori içerikleri bakımından da yoğun olmayan sebzeler, bir yandan tokluk hissini yeterince tatmamıza bir yandan da kilo almamızı engelleyici özellikleriyle ortaya çıkarlar. Yine de sebze yemeklerini yaparken kullandığımız yağlara ve miktarına dikkat etmeliyiz.

  Zeytinyağı ile yaptığınız bir sebze yemeği daha hafif bir öğün geçirmenize ve vücudunuza yararlı yağ asitlerinin girmesine yardımcı olacaktır. Ortalama 1 kg. sebzeye 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ koyarak pişirebilirsiniz.

  2. Balık: Haftada en az 2 kere balık tüketimi omega 3 yağ asitlerini alımını sağlayarak kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcıdır.

  3. Yağlı tohumlar ve yemişler: Omega - 3 yağ asitlerinden zengin olan keten tohumu ve ceviz balık tüketemeyenler için iyi birer alternatiftir.

  4. Zeytinyağı: Zeytinyağı Akdeniz tipi beslenmenin temelini oluşturur. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan zeytinyağ yeterli miktarı aşmadığınız sürece sizleri kalp ve damar hastalıklarından koruyacaktır.

  5. Kurubaklagiller: Kurubaklagiller yüksek posa içeriklerinden dolayı kalp-damar rahatsızlıklarından koruyucudur.
  10 Mart 2016
  #1
 2. Kalp dostu yiyeceler! Cevapları

soru sor

Kalp dostu yiyeceler!