KADINLARDA CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME KORKUSU

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, elem26 üyesi tarafından 8 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. KADINLARDA CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME KORKUSU hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. KADINLARDA CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME KORKUSU

Vajina (kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak dışa en yakın kısmı oldukça gevşeyebilir. Bazen vajinal giriş öyle gergin ve sert bir hale gelir ki penisin girmesi olanaksızlaşır. Bu tür vajinal kasılmalara vajinismus diyoruz. Bu durumda erkeğin penisinin girmesi son derece zor, hatta olanaksızdır.Yani vajinismus cinsel ilişki sırasında vajenin etrafındaki kasların kasılması ve bundan dolayı cinsel ilişkiye girilememesidir.Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur ,çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir. Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma , endişe, korku ve panik hali olur, ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar, sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa, karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler.

Kas gevşeticiler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep hüzün ile sonuçlanır.Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinusmus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür,büyür.Kadında sıkıntı, gerginlik başlar, kendisinde eksiklik olduğu duygusu ile suçluluk duymaya başlar, Ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.
    Kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını ve de gereksizliğini bilir,korkuya karşı verdiği tepkinin aşırılığını mantıken bilmesi ve de bunun gereksizliğini kabul etmesi de bunu çözmeye yetmez ve bir iç karmaşa yaşar,ben eşimi seviyorum, onu istiyorum,kanunen benim eşim,ailem onu kabul ediyor,ben kabul ediyorum,peki neden bunu yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşayabilir.

Bazı kadınlarda cinsel isteklerinin olmadığı şeklinde düşünürler,ben ilişkiye arzu duymuyorum,duysam yapacağım ama içimden gelmiyor diye yakınırlar,buda tamamiyle bir savunma sistemidir,insan canının yanacağından korktuğu veya zarar göreceğine inandığı veya inandırıldığı şeyi isteyebilir mi ?Bazen çözüm olarak vurdum duymazlık yaşar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyür ,bir gün eşlerin her ikisi de bunu taşıyamayacak hale gelir ve ilişki biter.

Erkekler başlangıçta çok ılımlı yaklaşırlar ilişkiye giremeyen eşlerine ,bazen de anlayamama ve öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar.Ve bedensel hiç bir sorunu olmamasına rağmen bazen erkekte sertleşme sorunu da başlayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilir ,eşini zorlayabilir veya aldatabilir.Vajinismus kadının ve erkeğinortakbir sorunu olup, hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.Çok seyrek olarak yaralanmalar yada kadın dış veya iç cinsel organlarının hastalığı ile cinsel ilişki arasında acı oluşur ve kadın istemeyerek kendini kasabilir. Böyle bir durumda, fiziksel nedenlerin tedavi edilmesi gerekir.
    www.estrogenolit.net

KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR ?

Cinsel istek azlığı, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmamasıdır. Diğer bir deyim ile cinsel hayaller kurmak, cinsel konularda konuşmak, cinselliği hatırlatan hemen her şeye karşı istekte bir azalma ya da hiç istek olmaması durumudur. Kadının cinsel eylemi oluşturacak ortamı hazırlama, oluşturma, cinselliği başlatma ile ilgili hevesi yoktur ya da azalmıştır. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda uyarılma evresine ait belirtiler de (ıslanma, göğüslerde dikleşme) azalmıştır veya yoktur.Cinsel istek kişiden kişiye farklıdır ve geniş bir yelpaze içinde değişir. Önemli olan çiftin cinselliği isteme sıklığının uyumudur. Eşlerin cinsel ilişkiye girme isteğinin sıklığı çok farklıysa, eşlerden biri her gün diğeri ayda bir cinsel istek duyuyorsa, cinsel sorunlar kaçınılmaz olur.Cinsel istek azlığında kadının yaşı önemli bir faktördür. Yaş ilerledikçe cinsel istek ve ilişki sıklığında kısmi bir azalma olabilir. Bu durum doğal bir durum olarak kabul edilmeli, bir hastalık gibi algılanmamalıdır. Ruhsal hastalıklar da cinsel istek bozukluğunu etkiler. Cinsel istek azlığına neden olan ruhsal hastalıklar arasında depresyon başı çeker. Zaten depresyon, kişinin her alanda isteğinin, keyfinin azaldığı bir durumdur. Ayrıca, depresyon tedavisi sırasında kullanılan ilaçların bir çoğu cinsel yanıt döngüsünü olumsuz yönde etkiler. Başka bazı hastalıklarda kullanılan ilaçlar da cinsel isteği bozabilir.Doğumdan sonra yaşanılan isteksizliktir.Kadın emzirme döneminde olduğu için zor günler geçirmektedir.Doğum psikolojisi kadınlar için zor dönemdir.Annelik duygusu bunu çok etkilemektedir.Her yaş için cinsellik ayrı bir göreceliktir.Menopoz dönemindede bunlar yaşanmaktadır.Kadının isteksizliği 40 ‘lı yaşlarda veya 50 ‘li yaşlarda menopoz döneminde seks hayatında düşüş görülmektedir. Menopozal dönemde yaşanan, sıcak basmaları, depresyon, uykusuzluğun yanı sıra lokal şikayetler de (vajinal kuruluk,idrar kaçırmagibi) eklenince cinsel yaşam da buna bağlı olarak olumsuz etkilenebilir. Bu dönemde kadınlarda estrojen hormonunun yanı sıra androjen hormonu seviyesi de düşmektedir ve bu hormon kadınlarda cinsel istek üzerinde önemli bir role sahiptir. O nedenle menopoz tedavilerinde androjen hormonu eklenmesi de gündemdedir. Bunları ilaç olarak içeren tablet formunda tedaviler piyasada bulunmaktadır.
    www.estrogenolit.net

ORAL SEKSİN EŞLER İLE BAĞI

Oral seksin normal seksin bir parçası olarak bilinir. Oral seks basit ifadesiyle ağız ve dil hareketleriyle cinsel organların ağza alınarak öpülmesi, yalanması ve uyarılması olarak ifade edilir. Ağız ve dil ile uyarılmaya oldukça yatkın olan cinsel organlar, vücut geneline göre oldukça fazla sinir ucuna sahiptir. Ağzın vajinayı, dilin penisi andırması ise karşılıklı cinsel hazzın yoğun olarak hissedilmesinde önemli bir rolü üstlenir. Bu nedenle cinsel terapistler olarak çiftlerin cinsel birleşme öncesinde ağız ve dille birbirlerini uyarlamalarını ve önsevişme olarak adlandırılan evreyi keyifli yaşamalarını hem doğal hem de tavsiye edilebilen bir durum olarak görüyoruz.Ayrıca erkeklerde “penis başı” çok daha erojen ve hassastır. Bunlar yapılırken dudaklarının arasında kayan penisin erkek tarafından ağza daha istekli sokulmaya çalışıldığı görülür. Erkek heyecanla kıvranırken, penis dudakların arasından çıkarılıp, tekrar yumurtalıklara inilebilir ve yalanabilir.Daha sonra yumurtalıklar ağza alınarak dille okşanabilir. Hemen ardından tekrar penise çıkılarak bir elle penis tutulur ve penis başı dudakların arasına alınır. avaşça penisin sonuna doğru ilerlenir.Dudakların arasında olan penis ağza alınırken, bir yandan da elle aynı ritim yakalanmaya çalışılır.Ayrıca erkeklerin en çok haz aldıkları bölge olan “perine” yani yumurtalıklar ve makatın arasında kalan bölge okşanmalı ve hafifçe baskıya maruz bırakılmalıdır. Penisi uyarmak için, onu dişleri çok fazla devreye sokmadan, dili ve dudakları ustaca kullanarak yola getirmek gerekecektir. Penis, kadının dil ve dudak darbeleri ile kıvama gelecek, uyarılacak, dirileşecek ve muhteşem sona erişecektir.Seks her ne kadar içten gelen arzuların, yönlendirmelerin, doğaçlama figürlerin oluşturduğu bir kompozisyon olsa da, sekste maestro olan bazı yordamlar vardır ki teknik anlamda bu hazzı besler, büyütür ve kusursuz olmasını sağlar.
    www.estrogenolit.net
    8 Aralık 2016
  2. KADINLARDA CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME KORKUSU Cevapları

soru sor

KADINLARDA CİNSEL İLİŞKİYE GİREMEME KORKUSU