Kablosuz Ağ Bağlantısı

İsimli konu WH 'Network ve İnternet' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 1 Şubat 2007 tarihinde yazılmıştır. Kablosuz Ağ Bağlantısı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ziyaaktas

  ziyaaktas Yönetici

  Kablosuz Ağ Bağlantısı
  "İki bilgisayarı birbirine bağlayacağım, en ucuza nasıl yaparım?”. Bilgisayar dünyasının içinde olup da bu soruyu sormamış veya muhattap olmamış biri yoktur sanırım. Şimdiye kadar bu sorunun cevabı genelde hub kullanmaktan geçerdi. Her iki bilgisayara bir Ethernet kartı takılır, bu kartlar Ethernet kablosu ile hub’a bağlanır, böylece basit bir ağ kurulmuş olurdu. İşi daha iyi bilenler ise çarpaz Ethernet kablosu ile bilgisayarları direkt olarak birbirine bağlarlardı. Böylece hub maliyetinden de kurtulmuş olurdunuz.​


  Günümüzde aynı sorunun “kablosuz” sürümü gündemde. Gerekli donanımın çıkması ile kablosuz ağlar artık hayal olmaktan çıktı. Birçok kullanıcı, özellikle de şirketler kablo karmaşasından kurtulmak (ve duvarları delmemek için) kablosuz ağları tercih ediyorlar. Kullanılan alt yapı ise kablolu ağlardan pek de farklı değil. Kablosuz bir ağ kurmak için yapmanız gereken her bilgisayara birer “kablosuz ağ kartı” takmak ve daha sonra bir “kablosuz ağ erişim noktası” kullanarak bilgisayarların birbirini görmesini sağlamak. Çoğu kişi tarafından bilinmeyen noktaysa isterseniz erişim noktası kullanmadan da bilgisayarları birbiriyle konuşturabileceğiniz.


  “Ad-hoc mod” adı verilen (bilgisayardan bilgisayara) yapılandırmayı evinizdeki iki bilgisayarı birbirine kablosuz olarak bağlamak için kullanabilirsiniz. Böylece kardeşinizle ağ üstünden oyun oynayabilir veya interneti paylaştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iki adet kablosuz ağ kartı alıp bilgisayarlara takmak. Yani ekstradan yaklaşık 100 dolar verip kablosuz ağ erişim noktası almanıza gerek yok. Aşağıdaki kurulum adımlarını Windows XP Service Pack 2 için hazırladık. Daha önceki sürümlerde veya farklı işletim sistemlerinde arayüzler farklı ve bazı ayarlar mümkün olmasa da temel olarak kurulum mantığı değişmeyecektir.
  Birinci bilgisayarın ayarları


  Kablosuz ağ kartını bilgisayarınıza kurduktan sonra sağ alt köşede küçük bir anten ikonu belirecektir. Bu ikona tıkladığınızda karşınıza “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresi çıkar. Eğer etrafta başka kablosuz ağlar varsa pencereniz sağında bu ağların bir listesini görebilirsiniz. Fakat bizim şimdilik bu kısımla bir işimiz yok. Bunun yerine pencerenin sol alt köşesindeki “Gelişmiş ayarları değiştir” düğmesine basın.

  [​IMG]
  Açılan “Kablosuz ağ bağlantıları özellikleri” penceresinde “Genel sekmesi” altında “Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)”’yi seçin “Özellikler” düğmesine basın. Burada “Otomatik olarak bir IP adresi al” kısmının seçili olduğundan emin olun. “Tamam” düğmesine basarak bir önceki pencereye dönün ve “Kablosuz Ağlar” sekmesine gelin. Burada “Yeğlenen ağlar” yazısının altındaki penceredeki (eğer varsa) bütün diğer kalbosuz ağları seçin ve “Kaldır” düğmesini kullanarak kaldırın. Daha sonra sağ alt köşedeki “Gelişmiş” düğmesine basın. Açılan pencerede “Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin. “Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlan” yazısının yanındaki kutu boş olmalıdır. “Kapat” düğmesine basarak önceki pencereye geri dönün.


  [​IMG]

  Kendi ağımızı kuralım


  Şimdi sıra kendi bilgisayardan bilgisayara ağımızı kurmakta. Şu anda “Yeğlenen ağlar” penceresinin altındaki pencere tamamen boş olmalıdır. Ekle düğmesine basarak kendi ağımızı oluşturmaya başlayalım.


  Karşınıza çıkan pencerede öncelikle ağımızın adını vermemiz gerekiyor. Ağ adı (SSID) olarak “adhoc” (ya da kendi istediğiniz bir isim) yazın. Ağ kimlik doğrulamasını “Açık” ve veri şifrelemeyi WEP olarak seçin. (WEP'i seçmemizin sebebi daha yaygın olarak destek verilmesidir. Eğer kablosuz ağ kartlarınızın ikisi de destekliyorsa WPA daha güvenli bir şifreleme sunacaktır) Daha sonra “Anahtar benim için sağlandı” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırın. Böylece kendi ağ anahtarınızı girmeniz mümkün olacaktır. Ağ anahtarı kısmına 5 (Eğer kartınız destekliyorsa veri şifreleme olarak WPA veya şifre olarak 13 karakterlik bir parola girebilirsiniz.) Ağ anahtarını onayla kısmında parolayı tekrar yazın. Tamam düğmesine bastığınızda artık yeğlenen ağlar yazısının altında “adhoc” ağını görebilirsiniz. Diğer bilgisayar yapılandırılmadığı için şimdilik üstünde bir çarpı işareti olacak. Tamam diyerek pencereyi kapatın ve diğer bilgisayara geçin.

  [​IMG]


  İkinci bilgisayarı ayarlayalım

  Kablosuz ağ kartını taktıktan sonra yine sağ alt köşedeki ikona basarak “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresini açın. Bu sefer açılan pencerenin sağında birinci bilgisayarda oluşturduğunuz “adhoc” ağını göreceksiniz.

  [​IMG]  Bu ağı seçin ve “Bağlan” düğmesine basın. Bilgisayar size birinci bilgisayarda belirlediğiniz şifreyi soracaktır. Şifreyi yazıp tamam düğmesine basın. Windows bilgisayara otomatik bir IP adresi atardıktan sonra artık bağlantınız hazır. Bağlantınızı denemek için her iki bilgisayarda da birer klasörü paylaştırın ve masaüstündeki ağ bağlantılarım penceresine tıklayarak “Çalışma grubu bilgisayarlarını göster” yazısına basın. Kablosuz “adhoc” ağına bağlı bilgisayarlar ve paylaştırılan klasöleri buradan görebilirsiniz. (IP’lerin atanması ve bilgisayarların birbirini görmesi bir iki dakika sürebilir. Eğer bağlantı oluşmazsa tekrar SSID ve parolayı kontrol edin. Ayrıca ikinci bilgisayarda da “Otomatik olarak bir IP adresi al” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.)


  Internet’i paylaşın

  Artık kablosuz bir ağınız olduğuna göre Internet’i de bu ağ üzerinden paylaştırabilirsiniz. Bunun için;
  • Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
  • Açılan pencerede Internet bağlantısını sağlayan bağlantıyı (Çevirmeli ağ, ADSL) seçin ve sağ tıklayın.
  • Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.
  Tamam düğmesine bastığınızda ikinci bilgisayar da internet erişimine sahip olacaktır. Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından 192.168.0.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar adhoc ağına bağlanmanız gerekebilir.

  ALINTIDIR.
  1 Şubat 2007
  #1
 2. Kablosuz Ağ Bağlantısı Cevapları

 3. paylaşım için saol emeğe saygı
  6 Şubat 2007
  #2
 4. paylaşım için sağol,bilmeyen için yararlı bilgiler
  28 Aralık 2007
  #3
 5. Bİlgİ PaylaŞimi İÇİn SaĞol
  19 Haziran 2008
  #4
 6. Teşekkürler
  13 Temmuz 2008
  #5
 7. Paylaşım için teşekkürler.
  27 Ocak 2009
  #6
 8. Teşekkürler paylaşım için.
  26 Haziran 2009
  #7
 9. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  paylaşım için sağol
  6 Temmuz 2009
  #8
 10. teşekkürler:)
  15 Ekim 2010
  #9
 11. teşekkürler:) :D
  13 Eylül 2011
  #10
 12. teşekkür ederim çok yorulmuşsundur
  14 Kasım 2012
  #11
 13. ellerine sağlık
  25 Aralık 2013
  #12
 14. bilginiz için tesekkürler ..
  4 Eylül 2014
  #13
 15. işe yarar bilgi teşekkürler.
  29 Eylül 2014
  #14
 16. internete kablolu bağlanatı yapmak her zaman daha iyidir özellikle iptv izerken çok faydalı oluyor.
  14 Mart 2018
  #15
 17. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2.com
  26 Ekim 2019
  #16
 18. Bonushood en çok kazandıran, etkinlik ve paylaşım sitesi Bonushood2 . com
  31 Ekim 2019
  #17
soru sor

Kablosuz Ağ Bağlantısı

Alakalı Aramalar:

 1. kablosuz ag baglantisi ozellikleri

  ,
 2. ağ bağlantı var mı bunun kontrolünü nasıl yaparım

  ,
 3. ağ bağlantıları

  ,
 4. bilgisayar için kablosuz ağ bağlantısı,
 5. kaplosuz ağ bağlandıları