Jinekolojiyi Kim Buldu

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 19 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır. Jinekolojiyi Kim Buldu hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. Jinekoloji kadın hastalıkları ve kadın üreme organları ile ilgilenen tıp dalıdır. Jinekoloji, tıbbın en eski dallarından biridir. Tam olarak hangi kim tarafından ayrı bir tıp dalı olarak tanımlandığı bilinmese de M.Ö. 1550 yıllarına ait belgelerden o devirlerde Mısırlı hekimlerin kadın hastalıkları konusunda çalışmalar yaptığı anlaşılmaktadır. Hipokrat’ın da kadın hastalıkları konusunda çalışmalar yaptığı bilinir.
  Arap alimleri, kadın hastalıkları ile ilgili tarif ve tedavilerden bahsederek bu alanda çığır açtılar. Endülüs alimi ve arap dünyasında “cerrahinin babası” olarak bilinen Ez-Zehravi (936-1013) Et-Tasrif adlı tıp ansiklopedisinde zor doğumlarda “Walker pozisyonu” olarak bilinen müdahaleyi ve doğumdan sonra içerde kalmış eşin çıkartılması için yapılan Crede manevrasını ilk defa tarif etmiştir. Güç doğumlarda forcepsi (kaşık) kullanmıştır.
  Batıda Caspar Wolf’un 1566’da yazdığı Gynecia adlı kadın hastalıkları ansiklopedisi doğu tıp alimlerinin kaynak kitaplarından faydalanılarak hazırlanmıştır. On yedinci yüzyılda da Herdrik Van Roonhure tarafından ilk cerrahi kadın hastalıkları eseri yazıldı. Daha sonraki yıllarda kadın hastalıklarında bir çok gelişmeler olmuş ve ameliyatlar daha yaygın olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu ilerlemelerde tüm cerrahî dallarında olduğu gibi “Anestezi” ve “Antiseptikler”in bulunması en büyük rolü oynamıştır. Kadın hastalıkları ve doğum, bir uzmanlık dalı olarak gelişmiştir ve tıp öğreniminde önemli bir yeri vardır.
  Doğum bilimi (Obstetrik) ayrı bir konu olup, Jinekoloji ilmi yalnızca kadınlık organlarının hastalıkları ile ilgilenir.
  19 Nisan 2012
  #1
 2. Jinekolojiyi Kim Buldu Cevapları

soru sor

Jinekolojiyi Kim Buldu