Java Plug-In Kullanmak

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Java Plug-In Kullanmak hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Java Plug-In Kullanmak
  Java Plug-In, Netscape'de EMBED, IE 'de ise OBJECT tagı sayesinde kullanılabilir. MIME tipi ile istenen java sürümünü belirtmelisiniz. Örneğin Java 1.2 sürümünün özelliklerini kullanan bir appletiniz varsa, MIME tipinde bunu belirterek appletinizin doğru çalışmasını sağlarsınız.
  MIME Tipi Nesne Tipi / Sürüm
  application/x-java-applet; Applet / Mevcut sürüm
  application/x-java-applet;version=1.1 Applet / Java 1.1
  application/x-java-applet;version=1.2 Applet / Java 1.2
  application/x-java-bean; Bean / Mevcut sürüm
  application/x-java-bean;version=1.1 Bean / Java 1.1

  HTML sayfasına appletinizi geleneksel yöntemlerle koymak isterseniz, yani Java Plug-In kullanmak istemiyorsanız APPLET tagını kullanmanız gerekir. Java Plug-In kullanmak istiyorsanız;
  Netscape için EMBED tagını kullanmalısınız :
  <HTML>
  <BODY>
  <EMBED type="application/x-java-applet;version=1.1" width="200" height="200" code="Appletim.class" codebase="/appletler/" parametre1="2" pluginspage="http://java.sun.com/products/plugin/1.1/plugin-install.html">
  <NOEMBED>
  Applet Desteklenmiyor
  </NOEMBED>
  </EMBED>
  </BODY>
  </HTML>
  PLUGINSPAGE ve TYPE alt tagını kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Çünkü browser Java Plug-In yükleme sayfasını ve sürümü bilmesi gerekir. APPLET tagında kullanılan PARAM alt tagını bu durumda kullanmazsınız. Parametreleri direkt, örnekte görüldüğü gibi ( parametre1="2") direkt yazmalısınız.CODE, CODEBASE,WIDTH,HEIGHT gibi alt taglar APPLET tagında olduğu gibi kullanılır.
  Internet Explorer için OBJECT tagını kullanmalısınız :
  <HTML>
  <BODY>

  <OBJECT classid="clsid:8AD9C840-044E-11D1-B3E9-00805F499D93" width="200" height="200" codebase="http://java.sun.com/products/plugin/
  1.1/jinstall-11-win32.cab#Version=1,1,0,0">
  <PARAM NAME="code" VALUE="Appletim.class">
  <PARAM NAME="codebase" VALUE="/appletler/">
  <PARAM NAME="type" VALUE="application/x-java-applet;version=1.1">
  <PARAM NAME="parametre1" VALUE="2">
  Applet desteklenmiyor

  </OBJECT>

  </BODY>
  </HTML>

  Burada CODEBASE alt tagı gömülü nesnenin gerektirdiği ActiveX Controlünün yeridir. Java'ya ait codebase, type, code gibi taglar PARAM alt tagı ile belirtilir.
  Netscape ve IE için farklı yöntemlerin kullanılması, her biri için ayrı web sayfalarımız olacağı anlamına gelmiyor. HTML kodu kullanarak her ikisi içinde geçerli bir sayfa hazırlayabilirsiniz. Fakat böyle bir HTML kodu yazmak için kendinizi kasmayın. Çünkü Sun, Java Plug-In ile beraber HTML Çeviricisi ( HTML Converter ) sunuyor. Bu çevirici sayesinde HTML sayfasında kullanılan APPLET tagları her iki browserda da kullanılabilecek şekilde çevriliyor.
  Applet Neden Çalışmıyor?
  Appletler, dinamik web tabanlı içerik için en ideal progr*****lardır. Teorikte bir kere yaz, her bilgisayarda, her browserda ve her işletim sisteminde çalıştır; mantığını ileri süren Sun bunu "Bir kere yaz, her yerde çalıştır ( Run Once, Run Anywhere ) " sloganıyla lanse ediyor.
  Pratikte, birçok java programcısı ve birçok kullanıcı Java appletlerinin başağrısına sebep olduğunu söylüyorlar. "Neden applet çalışmıyor ?" içerikli birçok mail geliyor.
  Applet çalıştığı zaman tam çalışıyor, çalışmadığı zaman ise büyük bir sorun halini alıyor. Hatayı bulmak ve hatayı düzeltmek gerçekten başağrısına neden olabiliyor. Hatta Java ile program geliştirmeyi bu yüzden bırakanlar bile var. Değişik browserlar, browser sürümlerinin farklılıkları, hatta browser konfigürasyonlarındaki farklılıklar appletlerin çalışmasında rol oynayabiliyor. Browserlara gömülü Java Sanal Makinasındaki ( Java Virtual Machine ) buglar ve bilgisayarın performansıda etkili oluyor.
  Şayet browser'ınız hiçbir appleti çalıştıramıyor ise, java applet ihtiva eden bir sayfayı çağırdığınızda takılıp kalıyorsa browser yazılımını tekrar kurmak çoğu zaman problemi ortadan kaldırıyor. Bu söz konusu değilde, gri bir dikdörtgenden başka bir şey göremiyorsanız bunun bir kaç sebebi olabilir.
  Neden Gri Dikdörtgen?
  Appletin yüklenmesi sırasında veya yüklendikten sonra çalıştırılması sırasında meydana gelen hatalardan dolayı oluşur. Java programlama dilinde bunun teknik adı "Exception" dır. Java'da hataları yakalama imkanı olduğunu biliyoruz, daha doğrusu bilinen çoğu hatayı desek daha iyi olur. Oluşan hatalar bilinmedik, beklenmedik hata veya appletden kaynaklanmayan hatalar olabildiği için bu hataları yakalama imkanı yok. Şimdi en çok karşılaşılan ve bilinen hataları inceleyelim :
  Class dosyasına ulaşamama veya yükleyememe
  Bilindiği gibi applet dediğimiz progr*****lar, derlendikten sonra class dosyası halini alıyorlar. Appletlerin çalışması için bu class dosyalarının yüklenmesi gerekiyor. Şayet class dosyasının yeri bulunamaz veya dosya yüklenirken hata oluşur ise gri kutunun içinde class dosyasını bulunamadığına dair veya yüklenirken hata oluştuğuna dair bir hata mesajı çıkar ve applet çalışmaz. Applet çalışmadığı için, ki hata daha applet yüklenirken oluştuğu için, applet kodu içinden bu hatayı yakalamanız ve engellemeniz mümkün değildir. Bu hata çoğu durumda, <applet> tagı içinde class dosyasının bulunduğu yeri yanlış olarak belirtildiği zaman ortaya çıkıyor.

  13 Nisan 2010
  #1
 2. Java Plug-In Kullanmak Cevapları

soru sor

Java Plug-In Kullanmak