Java Nasıl Çalışır ?

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Java Nasıl Çalışır ? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Java Nasıl Çalışır ?

  Java'nın nasil çalıştığını anlamak için önce başka dillerin nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Bunun için Java dilinin kendisinden pek çok güzel özelliğini aldığı C ya C++ dilini seçilebilir.

  Programcı tercihen bir program geliştirme arabirimiyle programın kaynak kodunu yazar. Yazdiği bu program derleyerek çalıştırılabilir bir dosya elde eder. Windows çalisma ortamında çalıştırılabilir dosyalarının uzantıları exe ya da dll'dir.

  Ancak bu exe dosya baska bir platforma, örneğin Linux'e birebir kopyalansa da orada çalistirilamaz. Bunun sebebi programin Windows için "derlenmis" olmasidir. Yani exe dosyasi içerisinde Windows isletim sisteminin anlayabileceği "makine kodlari" içermektedir.

  Programi Linux'da çalıştırmak için kodun Linux için yeniden derlenmesi gerekir. Ancak çoğu zaman kod üzerinde değişiklikler de yapmak gerekir. Pencere arabirimini kullanan bir program için (ki bilindiği gibi artık hemen her program böyledir) kodun çoğunun sıfırdan yazılması gerekir.

  Java ile yazılmış bir program ise her platformda çalışır! Oldukça iddiali bir söz, ancak istisnalar dışında geçerli de. Bu Java'nin "Bir kere yaz, her yerde çalıştır!" ilkesini açıklar
  13 Nisan 2010
  #1
 2. Java Nasıl Çalışır ? Cevapları

soru sor

Java Nasıl Çalışır ?

Alakalı Aramalar:

 1. javanın çalıştığını nasıl anlarım