Jackie Chan

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, spartakus üyesi tarafından 13 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Jackie Chan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Jackie Chan (1954 - .... )  7 Nisan 1954â??te Hong Kongâ??lu çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 7 yaşında Çin Opera Araştırma Enstitüsüâ??ne başlayan Chan, 17 yaşına kadar bu operaya devam etti. Bu dönemde dövüş sanatları ve akrobasi alanındaki yeteneklerini geliştirme imkanı buldu.

  İlk gençlik yıllarında Cheng Lung ismiyle bazı filmlerde rol alan Chan, 20 yaşına gelmeden 25 filmde rol aldı. İşe cambazlıkla başlayan Chan, Bruce Leeâ??nin varisi olmaya aday gösteriliyordu. İlk filmlerinde soğuk ve ciddi karakterleri canlandıran genç aktör, oyunculuğunun dikkat çekmesi üzerine, bu cidDiyetinden sıyrılıp komedi filmlerinde boy göstermeye başladı.1978â??de rol aldığı â??The Young Master â?dan bu yana hemen hemen bütün filmlerinin yönetmenliğini üstlenen Chan, bu filmlerin çoğunun senaristliğini de üstlendi.

  Hong Kong yapımı filmlerinin en iyileri arasında 1983â??de â??Project Aâ?, 1985â??de â??Police Storyâ?, 1986â??da â??Armour of Godâ? ve â??Golden Horseâ?, 1993â??de â??Crime Storyâ? ilk akla gelenlerdir. Avrupa ve Asyaâ??daki popülerliğine rağmen uzun bir süre Amerikan sinemasına giremeyen Chan, â??1980â??de The Big Brawlâ? ve â??Cannonball Runâ? gibi filmlerle Amerikalı izleyicilerin de beğenisini kazanmaya çalıştı ancak bunda başarılı olamadı.Chanâ??ın Amerika sinemasında istediği başarıya ulaşması 1996â??da gösterime girdiği tarihte yüksek gişe hasılatı yapan â??Rumble in the Bronxâ? filmi ile oldu. 1998â??de Chris Tucker ile birlikte kamera karşısına geçtiği â??Rush Hour (Bitirim İkili)â? sayesinde box-office listelerinde bir kez daha üst sıralara yerleşen Chan, Amerika sinemasının en tanınan Asya kökenli oyuncularından biri oldu.

  Dublör kullanmamasıyla da beğeni kazanan başarılı aktör, 2000 yılında rol aldığı â??Shanghai Noonâ? ile bir kez daha izleyicilerin karşısına geçti. Filmde, Çin İmparatoruâ??nun kaçırılan kızını kurtarması için görevlendirilen İmparatorluk muhafızı rolündeydi. 2001 yılında â??Rush Hour 2â? için Tucker ile bir kez daha bir araya gelen Chanâ??ın son çalışmaları arasında â??The Tuxedoâ?, â??Highbindersâ? ve â??Rush Hour 3â? yer alıyor.
  13 Kasım 2007
  #1
 2. Jackie Chan Cevapları

 3. paylaşım için saol.......
  15 Aralık 2007
  #2
 4. Paylaşım İçin Teşekkürler...
  19 Nisan 2008
  #3
soru sor

Jackie Chan