Jack Hawkins

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 12 Temmuz 2011 tarihinde yazılmıştır. Jack Hawkins hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "...Gripin..."

  "...Gripin..." Yönetici

  Jack Hawkins (d. 14 Eylül 1910, Londra - ö. 18 Temmuz 1973, Londra), İngiliz aktör.

  1950, 1960 ve 1970'li yılların ilk yarısında etkin olan aktör Londra'da doğmuştur. Hayatının ilk yıllarında müziğe ilgi duymuş bazı amatör korolarda ve okul korolarında çalışmıştır. İlk sahne deneyimini yüksek okul yıllarında bir tiyatro topluluğunda yaşayan aktör 1930'lu yıllarda bazı filmlerde oynasa da pek başarılı olamamıştır. 2.Dünya Savaşı'nda İngiliz ordusunda gönüllü askerlik yapmış ve Hindistan'da görev almıştır. Savaştan sonra 1950'li yıllarda Alexander Korda ile çalışmaya başlamış, Angels One Five ve The Cruel Sea gibi filmlerde oynamıştır. 50'li yılların sonuna doğru ise ona asıl ününü getirecek olan başarılı filmlerde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Bu filmler; The Bridge on the River Kwai, Arabistanlı Lawrence (General Edmund Allenby'yi oynamıştır) ve tabii ki Ben-Hur. Hatta Kwai Köprüsü filminde Alec Guinness'i oynaması için teşvik etmiştir.

  Sıkı bir sigara içicisi olan Hawkins, günde üç paket sigara içerdi. Bunun sonucu olarak 1950'lerin sonlarına doğru gırtlak ve ses sorunu yaşıyor ve yapay gırtlakla yaşıyordu. 1965'de gırtlak kanseri teşhisi kondu ve 1973'de bu hastalığıyla alakalı bir ameliyat esnasında Londra'da bir hastanede öldü.
  12 Temmuz 2011
  #1
 2. Jack Hawkins Cevapları

soru sor

Jack Hawkins