İz Bırakan 19 Firma ve Ürün

İsimli konu WH 'Ekran Kartları' kategorisinde, ¢σєηтяãσ üyesi tarafından 12 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır. İz Bırakan 19 Firma ve Ürün hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İz Bırakan 19 Firma ve Ürün

  Yeni nesil için pek bir şey ifade etmiyor olsalar da bir zamanlar bilgisayar dünyasına yön veren firmaları ve ürünleri hatırlayınca ister istemez eski kullanıcıların yüzünde bir gülümse oluşur.
  3dfx

  [​IMG]Diamond Monster 3D [​IMG]
  GPU üreticisi 3dfx’in PC oyunculuğunun ve hatta oyun endüstrisinin gelişmesinde önemli bir öncü rol oynadığı yadsınamaz bir gerçek. Her şey 1996 yılında Voodoo grafik yongasının çıkmasıyla başladı. Her ne kadar konsollar tarafından artık silinmiş olsalar da o zamanlar arcade oyunlar teknolojinin geldiği son noktaydılar.
  EDO DRAM fiyatlarının düşmesiyle birlikte 3dfx PC işine biraz daha sarıldı ve Voodoo Graphics PCI kartını pazara sürdü. Aynı anda id Software, önceki oyunlarda bulunan piksel temelli grafik motoru yerine daha çekici görüntüler sunan vektör temelli poligonlar kullanan en yeni FPS oyunu Quake’i çıkardı.3dfx’in OpenGL sürücüsünden de yararlanarak yenilenen Quake (GLQuake) PC oyun dünyasında yepyeni grafiklerin kapısını açtı. Böylece yumuşak yüzeyler, inanılmaz dokular ve ışıklandırma ve yüksek kare hızları hayatımıza girmiş oldu.
  1998 yılında 3dfx GPU endüstrisini bir adım ileti taşıdı ve Scan-Line Interleave (SLI) teknolojisini tanıttı. Bu teknolojiyle iki Voodoo2 kart bir arada çalışabiliyordu. Ancak daha sonraki birkaç yıl içinde firma strateji değişikliğine gitti ve bir gerileyiş sürecine girdi. 2000 yılında iflas eden firma Nvidia tarafından satın alındı.
  12 Temmuz 2010
  #1
 2. İz Bırakan 19 Firma ve Ürün Cevapları

soru sor

İz Bırakan 19 Firma ve Ürün