Isırgan

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Isırgan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Urtica’ yakmak anlamına gelen Isırgan otu, ısırgangiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz’dir. Ilıman iklimleri sever. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişir. Haziran ayından Eylül ayına kadar çiçek açan otsu bir bitkidir.

  Isırgan otunun en belirgin özelliklerinden biri yaprakları üzerindeki ince tüylerin ciltle temas ettiği anda cildi tahriş etmesidir. Bu yüzden çıplak elle yapraklara dokunulması önerilmez. Buna rağmen Isırgan otu sağlığa faydaları yüzünden yüzyıllardır çeşitli halk ve kültürler arasında hatırı sayılır bir popülerlik kazanmıştır. Ayrıca ısırgan otundan lezzetli yemekler pişirmekte mümkündür. Ege mutfağında önemli bir yeri olan, yoğurtlu ısırgan otu salatası hazırlanır. Bazı kültürlerde tıpkı ıspanaklı börek gibi ısırgan otlu börek pişirilir. Ispanağa benzeyen yaprakları, zeytinyağlı yeni lezzetler yaratmak için mükemmeldir.

  Isırgan otunun tarihte ilk kez ne zaman kullandığıyla ilgili net bir bilgi yoktur. Vikingler, ısırgan otu sapları taşımanın insana güç, cesaret ve direnç kazandırdığına inanırmış. M.Ö 1. Yüzyılda yaşayan Latin Şair Ovidius “Ars Amatoria” isimli eserinde ısırgan otunun faydalarından bahsetmiştir. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla halk tarafından yıllardır kullanıldığı biliniyor. Anadolu’da saç dökülmesinden romatizma tedavisine kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

  Isırgan otu bitkisinden; ısırgan çayı, ısırgan yağı, ısırgan ekstraktı, ısırgan şampuanı, sabunu ve kremi üretilir. Ayrıca içeriğindeki yoğun A, B ve C vitaminlerinin zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında kurutulan ısırgan otu yapraklarının kaynatılarak ısırgan çayı içmenin kanı temizlediğine, şeker hastalığına iyi geldiğine, romatizma ağrılarını hafiflettiğine, yaraları iyileştirdiğine, idrar söktürdüğüne, öksürüğe iyi geldiğine, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılır.[1]

  Uygun şartlarda kurutulan ısırgan otu cam kavanozlarda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklandığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Isırgan Cevapları

soru sor

Isırgan