Işınlanma Rekoru Çin

İsimli konu WH 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. Işınlanma Rekoru Çin hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Çin bilim adamları ışınlanmayı 16 km den 81 kilometreye çıkarmayı başarmış. Nasıl oluyor aklım almıyor. Işınlanma nasıl olur? Madde nasıl ışınlanır? Çok ilginç şeyler bunlar. Neyse haberi paylaşıyorum.

  ışınlanma, çin ışınlanma, ışınlanma çin rekoru, çindeki ışınlanma rekoru, ışınlanma hakkında

  [​IMG]

  Işınlanma Rekoru Çin


  Çin’in Hefei kentineki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, kuantum ışınlaması alanında rekor kırdı. Juan Yin’in başını çektiği ekip, 16 kilometre mesafeyle gerçekleştirilen geçmiş rekoru 81 kilometre geliştirdi.
  Maddenin enerjiye dönüştürülerek uzay-zamanda hareket ettirilmesi deneyinde, Yin’in ekibi standart olarak bu deneylerin girdisini oluşturan bir foton çifti kullandı. Fotonlar arasındaki mesafe ne olursa olsun, bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkiliyor.

  Yapılan deneyde, fotonlardan biri A, diğer de B noktasına ışınlandı. Fotonların özelliği sonucu, A noktasındaki fotonun değişmesiyle, B noktasındaki parçacık da değişim gösteriyor. A’dan B’ye bilgi aktarılmıyor, ancak foton değişimi, kübit olarak bilinen quantum bitlerin kısmen kodlanmasında kullanılıyor. Kübitlerin B noktasında yeniden oluşturulması için A noktasından gelecek bilgiye ihtiyaç duyuluyor.

  Işınlanma ile İNTERNET


  Işınlama, uzayda müdahale edecek foton parçacıkları bulunmadığı sürece çok güvenli bir yöntem. Deneyde yer alan Yuao Chen, bir sonraki adımın uydularla ışınlama yapmak olacağını, ileride kurulacak küresel ışınlama sisteminin, kuantum internet için kapı aralayacağını belirtti.
  Avustralya’nın Sdyney Üniversitesi’nde Kuantum Sistemleri Merkezi’nde görevli Michael Biercuk, “Çin’de yapılan deneyin çok etkileyici olduğunu ancak gelişmiş kuantum sistemleri için daha fazla hız gerektiğini” belirtti.
  Yin ve ekibi, şu an dakikada beş kubit transfer edebiliyor. Biercuk, “Eğer uzun mesafeli ışınlamayı kullanılabilir kuantum-iletişim veya bilgisayar uygulamalarında değerlendirmek istiyorsak, hızımızı fazlasıyla artırmamız gerekiyor” dedi.
  17 Mayıs 2012
  #1
 2. Işınlanma Rekoru Çin Cevapları

soru sor

Işınlanma Rekoru Çin