'Işık istiyorum'

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 11 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır. 'Işık istiyorum' hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  [​IMG]

  ESKİŞEHİR'in daha önce merkeze bağlı köyü olan Kıravdan Mahallesi'nde 68 yaşındaki oğlu Durmuş Usu ile birlikte hayvancılıkla uğraşan 91 yaşındaki Hesna Usu, 50 yıldır elektriksiz olduklarını söyledi. Hesna nine "Karanlıktan kurtarın beni, ışık istiyorum" diyerek gözyaşı döktü.

  Kıravdan Mahallesi sınırları içerisinde kalan ancak 75'inci Yıl Mahallesi'ne de yaklaşık 500 metre uzakta bulunan kendilerine ait çiftlikte yaşayan Hesna Usu, 50 yıldır elektriksiz olduklarını belirtti. Çiftlikte hayvanların kaldığı ahır ile Hesna nine ile oğlu Durmuş'un kaldığı iki ayrı ev bulunuyor. Hesna nine, bir oda bir mutfağın bulunduğu küçük olan evde yaşamını sürdürüyor.

  'KANDİL VE ŞİNANAY YAKTIM'

  Evlerinin 1967 yılında yapıldığını, o günden buyana hiç elektriklerinin olmadığını anlatan Hesna nine eşinin 1976 yılında vefat ettiğini söyledi. Elektrik olmadığı için evinde buzdolabı ve televizyonunun da bulunmadığını, sadece pille çalışan radyo dinlediğini belirten 4 çocuk annesi Hesna Nine şöyle konuştu:

  "50 sene oldu ben buraya geleli. Işığım yok. Kandil yaktım, kandilden sonra şinanay yaktım. Yediğim yağdan koydum, kandil yaktım. Mazota çevirdim şinanay yaktım. Gaz gelince, büyük lamba aldım. Onu da yaktım. Şimdi ise tüp yakıyorum. Onu da yakıyorum yakamıyorum. Bir gün yanacağım. Buzdolabım yok, televizyonum yok. Hiçbir şeyim yok. Bir kuru canım var. Hayvanlarıma bakamıyorum. Gidiyorum gelemiyorum. Gidiyorum düşüyorum. Geliyorum düşüyorum."

  '10 MİLYAR PARA'

  Akşamları korktuğunu ifade eden Hesna nine, "Ben ışık istiyorum. Bu dünya bana karanlık olmasın. Belki öteki dünyada yoktur ışığım, ama bu dünyada bari ışık alayım. Hastayım, kalp var, tansiyon var. Böbrek hastalığım var. Beyim 37 sene oldu öleli. 43 yaşımda kaldım burada. Bakan yok, gelen yok, giden yok. Benim halim nasıl olacak?" dedi.

  Evlerine elektrik getirilmesi için 7-8 sene önce elektrik işletmesine gittiğini söyleyen Hesna Usu, "Gittim baş adama. Vermedi bana ışık. Ayağını oynatıp 'sana ışık yok' dedi. Eğer kendim kazarsam çukuru,10 direk verecekler, 10 milyar para dedi. Jandarmalar da uğraştı, albaylar da uğraştı. Bana ışık vermediler" diye konuştu.

  GÖZYAŞI DÖKTÜ

  Akşamları korktuğunu, dışarıya çıkamadığını belirten Hesna Usu, ısınmak için de sobada tezek yaktığını söyledi. Hesna nine, "Karanlıktan kurtarın beni. İyice bıktım" diyerek gözyaşı döktü.

  Durmuş Usu da annesine "Ana ağlama dik dur, dik. Şimdiye kadar ihtiyacın var mıydı?" deyince Hesna nine de "Yaşlandık artık. Kol tutmaz, el tutmaz" dedi.

  Durmuş Usu "7-8 yıl önce elektirik kurumuna gitmiştik. 'Trafo kurulur, tel çekilir' denilerek bir sürü masraf çıktı. Onlara da zaten bizim gücümüz yetmiyor. Öylelikle kaldı" diye konuştu.
  11 Haziran 2017
  #1
 2. 'Işık istiyorum' Cevapları

soru sor

'Işık istiyorum'