Isı İletimi Ve Yalıtımı Nedir? - Nasıl Olur?

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, kızılmaske üyesi tarafından 24 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Isı İletimi Ve Yalıtımı Nedir? - Nasıl Olur? hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. ISI İLETİMİ VE YALITIMI


  Isı enerjisi bir yerden başka bir yere üç yolla yayılır.
  1. İletim yoluyla
  2. Konveksiyon (madde akımı) yoluyla
  3. Işıma yoluyla

  1. İletim


  Isının iletim yoluyla yayılması katılarda olur. Katıların molekül yapısı sıkı olduğu için ısı alan bir molekül aldığı ısının bir kısmını çevresindeki moleküllere aktararak onlarında sıcaklığının artmasına neden olur. O moleküllerde ısısını komşu moleküllere aktarır ve böylece bir ucu ısıtılan katı maddenin iletim yoluyla diğer ucu da ısınır.
  Katı maddelerde ısı yüzde yüz olarak iletilmez. İletme durumu bazı maddelerde hızlı, bazılarında ise yavaştır. Bundan dolayı ısı iletkenliği katı maddeler için ayırt edici bir özelliktir.
  En iyi iletkenler saf metaller ve bunlar içinde de altındır.
  X, Y çubuklarının uçlarından eşit uzaklığa konulan mumlardan önce hangisi düşerse, o çubuğun ısı iletkenliği daha fazla demektir.
  Sıvı ve gaz molekülleri arasındaki uzaklık katılarınkine göre fazla olduğu için iletim yoluyla ısı iletemez.

  2. Konveksiyon (Madde Akımı)


  Sıvı ve gazlar akışkan olduklarından kolay hareket edebilirler. Isınan maddeler genleşerek hacmi artar ve özkütlesi azalır. Özkütlesi azalan akışkan yukarı çıkarken, özkütlesi büyük olan akışkan aşağı iner ve bir sirkülasyon (sıvı dolaşımı) meydana getirir.
  Örneğin kalorifer yandığında, çevresindeki hava moleküllerini ısıtır ve ısınan hava genleşerek odanın diğer taraflarına gider ve oraları da ısıtır.
  Bir sıvı alttan ısıtıldığında ısınan sıvı genleşir ve özkütlesi azalır. Özkütlesi azalan sıvı yukarı, yukarıdaki daha soğuk ve özkütlesi büyük olan sıvı aşağı iner ve sıvı içinde bir sirkülasyon olur. Dolayısıyla kabın alt tarafı ısınmakla sıvının üst kısmı da madde akımı yoluyla ısınmış olur.

  3. Işıma


  Sıcak cisimler ışıma yaparlar. Etrafa elektromanyetik dalga gönderirler. Bu dalgalar enerji paketcikleridir (foton). Bu enerji dalgalarını soğuran yüzeyler ısınırlar. Enerji dalgaları yayan cisim ise enerji kaybettiği için soğur.
  Güneşin dünyayı ısıtması ışıma yoluyla olur. Güneşten yayılan ışık dalgalarını soğuran yüzeyler ısınırlar. Koyu renkli yüzeyler ışığı daha çok soğurduğu için daha çok ısınırlar. Açık renkli yüzeyler ise daha çok yansıttıkları için az ısınırlar.
  Termosların iç yüzeyinin parlak olması ısının ışıma yoluyla kaçmasını engellemek içindir. Termosun dış yüzeyi parlak ise, dışardan içeriye ısının girmesini azaltmak içindir.
  Sıcak bir metal parçası zemine bırakıldığında zamanla soğur. Bu cismin soğuması yani ısı kaybı, iletim, konveksiyon ve ışıma yoluyla olur. Zemine temas ettiği için iletimle ısının bir kısmını zemine aktarır. Havadaki moleküller cisme çarparak ondan ısı alırlar. Ayrıca sıcak cisimler gözlerimizle göremediğimiz kızıl ötesi ışınlar yayarlar. Yani ışıma yoluyla da ısının bir kısmını verir ve zamanla soğurlar.
  Binalardaki çift cam, tuğlalar arasına konulan köpük, bodrum katlardaki strofor, çatılardaki izocam, su saatleri üzerine dökülen odun talaşı, oda zeminlerinin parke ile döşenmesi ısı yalıtımına birer örnektir.
  24 Mart 2011
  #1
 2. Isı İletimi Ve Yalıtımı Nedir? - Nasıl Olur? Cevapları

 3. lütfen acil ısının yayılma yolları ile nasıl ısı yalıtımı yaparız
  12 Mayıs 2013
  #2
 4. Kralsın admin ammavelakin iletim biraz uzun olmuş be pnp.Gereksiz yerler varsa onları çıkartırsan sevinirim...


  Sevgiler
  cCc Aziz Yıldıvım cCc
  21 Mayıs 2013
  #3
soru sor

Isı İletimi Ve Yalıtımı Nedir? - Nasıl Olur?

Alakalı Aramalar:

 1. ısı iletimi ve yalıtımı nedir

  ,
 2. ısı iletimi nedir

  ,
 3. ısı iletimi ve ısı yalıtımı nedir

  ,
 4. ısı yalıtımı ve ısı iletimi nedir,
 5. ısı iletim yolları nelerdir