İshale Ne İyi Gelir

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, layl@m üyesi tarafından 8 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. İshale Ne İyi Gelir hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. İSHALE NE İYİ GELİR? KISACA İSHAL İshal nedir? Tıp terimi olarak diyare olarak isimlendirilen ishal, kelime anlamı olarak sızıntı, akıp gitme gibi anlamlara gelmektedir. Daha bilimsel olarak ifade etmek gerekirse dışkının yumuşak, kanlı ya da yağlı ya da aşırı sulu olarak sık boşaltılması durumudur. Bebeklerden yetişkinlere, yetişkinlerden yaşlılara kadar kadın erkek demeden herkesi kapsama alanına


  İSHALE NE İYİ GELİR?
  KISACA İSHAL
  İshal nedir? Tıp terimi olarak diyare olarak isimlendirilen ishal, kelime anlamı olarak sızıntı, akıp gitme gibi anlamlara gelmektedir. Daha bilimsel olarak ifade etmek gerekirse dışkının yumuşak, kanlı ya da yağlı ya da aşırı sulu olarak sık boşaltılması durumudur.

  Bebeklerden yetişkinlere, yetişkinlerden yaşlılara kadar kadın erkek demeden herkesi kapsama alanına alabilmektedir. Önlemi alınmayan ishal vakaları hayatının sürdürülememesine kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir. Bu çerçevede kronik ishal durumlarında ya da dışkılamada bir anormallik fark ettiyseniz uzman tavsiyesi almanızda yarar vardır.

  İSHAL NEDENLERİ
  İshalin nedenini sadece bir faktöre bağlamak doğru değildir. Bazı hastalıklar(bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit), beslenme bozuklukları, stres, hatta korku ve heyecan gibi psikolojik etmenler sıklıkla karşılaşılabilen sebepler arasında yer almaktadır.

  Beden veya zayıf sindirim sistemi, yanlış beslenme alışkanlıkları, yağlı gıdaların aşırı tüketimi(kızartmalar), etler, karnabahar gibi sebzeler, brokoli, fasulye, fındık ve tatlılar, süt ve narenciye gibi sebze, kirli gıda veya su ishal rahatsızlığının diğer nedenleridir. Nedeni her ne olursa olsun ishal önemsenmesi gereken bir oluşumdur.

  İSHAL BELİRTİLERİ
  İshal sorununun belirlenen diğer semptomları arasında şunlar sıralanabilir;

  Kramp
  Dehidrasyon(vücudun çok fazla su kaybetmesi)
  Gaz ve karın şişliği
  Zayıflık
  Hafif ateş

  İSHALE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

  Su ile kişniş tohumu suyla haşlanır. Süzüldükten sonra muhteviyat içilmelidir. Sık sık ve az miktarda nar suyu alınması da ishali önleyecektir.
  Nar kabuğu kaynatılarak elde edilen tiryak ishal için son derece faydalı bir içecektir. 50 gram nar kabuğu ile 800 ml su içinde bir saat kadar bekletilir. 200 ml kalana kadar kaynatın. Bu karışımı saklayarak günde birçok kez birkaç yemek kaşığı alınız. Dışkıda kan varsa kaynatıma yarım çay kaşığı bal ekleyin.
  Hastaya açık çay verilebilir. Mineral kaybını önlemek için maden suyu içilmesi son derece yararlıdır. Yoğurt yedirilmesi dışkının katılaşmasında önemli yer tutar. Pirinç çorbası ve patates püresi de yoğurt gibi aynı görevi paylaşırlar. Ayrıca bulunabiliyorsa sık aralıklarla(1 saat) elma yemesi bağırsakların lif kazanımı açısından pozitif etki yapar.
  Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez.
  Mineral kaybının yerine koyulabilmesi için şeker ve tuz çözeltisi kullanılmalıdır. Bu paketler eczanelerde hazır olarak satılabildiği gibi bir çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı tuzu mix ederek bir bardak suda birleştirip kendinizde hazırlayabilirsiniz. Hasta uygun olduğu durumlarda verilmelidir.
  İshale karşı kullanabileceğiniz özel karışımlardan biri de susam ve keçi sütü karışımıdır. 1 çay kaşığı susam ile birkaç kaşık keçi sütü ile macun yaparak kullanınız.

  8 Mayıs 2012
  #1
 2. İshale Ne İyi Gelir Cevapları

soru sor

İshale Ne İyi Gelir