Iotapianus

İsimli konu WH 'Sanat' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 1 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Iotapianus hakkında bilgi ve tartışmalar.


 1. M. F. Ru. Iotapianus (ö. 249), Jotapian olarak da bilinen ve Roma İmparatorluğu'nun Doğu eyaletlerinde, 249 yılı civarında İmparator Arap Philip'e karşı imparatorluk iddiası ile ayaklanan isyancı.

  Jotapianus, nadir bulunan sikkelerinden ve Aurelius Victor (Caesares xxix.2), ile Zosimus (i.20.2 ve i.21.2), ve Polemius Silvius'un (Laterculus) eserlerinden bilinir.

  Kökeni

  Iotapianus, Ortadoğu'nun yerli aristokratlarına mensuptur. İsminin Kommagene Kraliçeleri Iotape I ve Iotape II ile olan benzerliğine istinaden, Iotapianus'un imparator Vespasian zamanında Romalıların etkisiyle güçlerini yitiren Kommagene kraliyet ailesine mensup olma olasılığı yüksektir.

  Aurelius Victor, Iotapianus'un kökeninin bir Alexander'dan geldiğini iddia ettiğini yazar. Bazı kaynaklara bu kişinin Alexander Severus olabileceğini düşünür çünkü Kommegene Kralı Antiochus I Theos geçmişte kökeninin Büyük İskender'e (Alexander the Great) dayandığının iddia etmişti.

  İsyanı ve Ölümü

  Iotapianus, Philip'in saltantının sonuna doğru Roma eyaleti Suriye'de , Philip'in kardeşi ve rector Orientis Priscus'un emriyle arttırılan vergilere bir tepki olarak başlayan isyana liderlik etmiştir. Yine bir ihtimale göre Arap Philip, hükümdarlığının yerli halk tarafından pek benimsenmediği Arabistan'ı diğer doğu eyaletlerine karşı kayırmış olabilir. Iotapianus, Antakya'yı başkenti yapmıştı ancak isyan sona erdi ve kendi askerleri tarafından büyük ihtimalle imparator Decius zamanında öldürüldü.

  Sikkeleri

  Iotapianus tarafından bastırılan sikkeler bulunmuştur. Tüm sikkeler antoniniani'dir, hepsinin kaba bir formu vardır ve hepsinin arka yüzünde bulunanVICTORIA AVGibaresi, Philip'in birliklerine karşı bir isyan zaferini kutlar (Roma İmparatorluk Sikkeleri, 4.3). Iotapianu'un aynı zamanda hiç biri günümüze ulaşmayan aurei'ler bastırdığı iddia edilir.

  Sikkeleri, adı hakkında yegane kaynaktır.M. F. RV., Açılımı Marcus Fulvius Rufus olabilir. Bundan başka, Iotapianus'un herhangi bir büyük darphaneyi kontrol edemediğinin ispatı olan sikkelerinin tarzı, isyan kısa ve sadece küçük topraklara sıçradığını gösterir.

  1 Mart 2012
  #1
 2. Iotapianus Cevapları

soru sor

Iotapianus