İntihar eğilimi olan kişileri saptayan yeni bir ‘kan testi’ geliştirildi

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 25 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. İntihar eğilimi olan kişileri saptayan yeni bir ‘kan testi’ geliştirildi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Bilim insanları intihar etme riski altındaki insanları tespit edebilecek yeni bir kan testi geliştirdi. Dönüşümsel Psikiyatri adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre, intihara eğilimli insanlarda belirli bir enzimin faaliyetinin azalması, beynin korunması için önemli olan bir molekülün üretimini azaltıyor. Araştırmaya öncülük eden Sydney’deki Mcquarie Üniversitesi’nden Profesör Gilles Guillemin “Şu anda intihar eğiliminin ardındaki biyolojik mekanizmayı çok daha iyi görüyoruz. Bir sonraki adım intihar riski taşıyan insanlardaki quinolinik ve pikolinik asitleri tespit edebilecek basit bir kan testi” diyor.

  Keşfedilen yeni kan testinin bir kaç yıl içinde yaygın bir şekilde kullanılabileceğini söyleyen Guillemin, böylece psikologlar ve psikiyatrların intihar riskini teşhis etme şansına kavuşacağını belirtti. Profesör Guillemin’in uluslararası ekibi üç yıl önce quinolinik asit adlı bir nörotoksinin intihar eğilimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu keşfetti.
  Bu asidin fazla olması beynin ruh hali ve davranışı düzenleyen bölümlerindeki nöronların faaliyet biçimini değiştiriyor. Son çalışmada da intihar eğilimli insanlarda beynin korunması için önemli bir molekül olan pikolinik asidin daha az üretildiği saptandı. Çalışmada aynı zamanda, antidepresan ilaçlar kullanan intihar eğilimli insanlarla, kullanmayanlarda aynı biyolojik değişikliklerin görüldüğü belirlendi.


  25 Ocak 2017
  #1
 2. İntihar eğilimi olan kişileri saptayan yeni bir ‘kan testi’ geliştirildi Cevapları

soru sor

İntihar eğilimi olan kişileri saptayan yeni bir ‘kan testi’ geliştirildi