İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua

İsimli konu WH 'Dualar' kategorisinde, Mete_ üyesi tarafından 8 Temmuz 2020 tarihinde yazılmıştır. İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]


  İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua

  Yüce yaratıcı her an insanı görmekte ve gözetmektedir ancak insan yaratıcıya yalnızcadua ile yoluyla ulaşabilecektir.


  Dua Müminin Silahıdır

  Dua, islamın ya da imanın şartları arasında yer almaz, bir ibadet değildir. Dua Allah ile kul arasındaki iletişimin yoludur. Allah, kullarının isteklerini ya da şükürlerini iletmesi için dua kanalını yaratmıştır. Genellikle Allah’tan bir şey istemenin yolu olarak dua görülür. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Öncelikle Allah’ın şimdiye kadar verdikleri ve daha sonra vereceği her şey için hamdler dua ile iletilir. İnsanın başına gelen musibetlerden kurtulması da dua iledir. Hatta insanın başına bir bela gelmemesi için de dua ile mani olmak mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse Allah ile kulu arasındaki her iletişim dua yoluyla sağlanacaktır.

  Rabbimiz bizi her an gördüğü için duanın bir yeri ya da zamanı yoktur. İnsan her zaman, her yerde Allah’ı anmalıdır. Unutulmamalıdır ki kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. Dua ile günahlar affolur, hayırlar karşılığını bulur. Ahrette de mükafatı olur. Bu yüzden müminin imanı kadardua sevgiside önemlidir.

  Allah haya ve kerem sahibi olduğu için dualara icabet eder. Kulunun ihtiyacını gidermemekten haya eder. Hemen kabul olmayan ya sonra kabul olacaktır ya da hayırlı değildir. Allah her şeyin en iyisini bildiği için kuluna en iyisini verecektir. Ancak duanın vakti dolmamışsa kula beklemek düşecektir. kulun dua etmesi bile nasip işiyken, duaya anında icabet beklememek gerekir. İcabet edilmeyen dua, ahret gününde sevap olarak mükafatlandırılacaktır. Bu yüzden hiç kimse duasının kabul olmayacağı zannına kapılmamalıdır ve dua etmeye devam etmelidir.


  Dua İki Türlüdür

  Allah’a dua etmek iki türlü olabilir. İlk olarak lafzi dua ile Allah’tan olan istekleri sözlü olarak söylemek mümkündür. İhlas sahibi Müslümanlar namazını da aksatmıyorsa bu şekilde dua ederek Allah’tan ihsan bekler. Diğeri ise fiili duadır. Edilen dua için gerekli olan sebepler kul tarafından yerine getirilmelidir.Dua etmekile Allah’tan bir mucize beklemek doğru değildir.

  Kaynak
  8 Temmuz 2020
  #1
 2. İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua Cevapları

soru sor

İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua