Independent: Türkiye barış yolundan saptı

İsimli konu WH 'Dünya' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 15 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır. Independent: Türkiye barış yolundan saptı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Independent gazetesi, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırının Türkiye'nin barıştan ne kadar uzaklaştığını gösterdiği yorumunu yaptı.

  Gazetenin yazarlarından Robert Ellis'in kaleme aldığı yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt azınlığı ile çatışmanın sona ermesi girişiminde bulunan bir liderken şimdi kendi arzularının barış sürecini raydan çıkardığını savundu.

  Pazar günü Ankara'da meydana gelen saldırının hayatını kaybeden 37 kişi kadar Türkiye için de bir trajedi olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, beklenen bir yanıt verdiğini ve patlamayla ilgili sosyal medyaya paylaşım yasağı getirildiğini yazan Ellis, PKK'nın saldırılarının geçen yıl 22 Temmuz'da polis memurlarını şehit ederek yenilediğini hatırlattı.

  Ellis, yazısında şu ifadeleri kullandı: "İşe bakın ki Erdoğan 2005 yılında Kürt sorununu açıkça ortaya koyan ilk Türk liderdi. Kendisi, 2013 yılında ateşkes ile devam eden barış sürecinin yolunu açtı. Ancak iç politika ve Erdoğan'ın kendi arzuları buna engel oldu"

  Yazar, geçtiğimiz haziran ayında yapılan genel seçimlerde HDP'nin 80 milletvekili çıkararak barajı geçerek AKP'nin iktidarı döneminde en büyük tehditi yarattığını ancak kasım ayında yapılan erken seçimlerde HDP'nin 59 sandalyeye gerileyerek AKP'ye yine iktidarın yolunu açtığını ifade etti.

  Independent yazarı, şimdi ise yeni adımın parlamentodaki beş HDP'li milletvekilinin yargılanma yolunun açılması için dokunulmazlıklarını kaldırılması olduğunu ve HDP'nin bir sonraki seçimlerde barajı bile aşmasının beklenmediği yorumunu yaptı.
  15 Mart 2016
  #1
 2. Independent: Türkiye barış yolundan saptı Cevapları

soru sor

Independent: Türkiye barış yolundan saptı