» "imam"ın şartları!

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, azze üyesi tarafından 8 Eylül 2008 tarihinde yazılmıştır. » "imam"ın şartları! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Gayet zengin olan ve çok sayıda gayrımenkule sahip bulunan rahmetli Mimar Sinan oldukça uzun bir hayat sürmüş, ölümünden önce bütün mallarını vakıf haline getirmiş ve hazırladığı vakıf senedini 1583 yılında Rumeli Kazaskeri İvaz Efendi'ye tasdik ettirmişti. Vakfettiği gayrımenkuller arasında Süleymaniye, Sarı Nasuh, Mustafa Çelebi, Muhtesib İskender, Çöplük İskelesi ve Çıkrıkçı Kemal mahallelerinde çok sayıda ev, dükkân ve bostan vardı. Ayrıca yüksek meblâğda nakit para da bırakmış ve vakfının nasıl işletileceğini ayrıntılarıyla kayda geçirmişti.

  Şehid olan oğlu Mehmed Bey'in oğlunu yani torunu Derviş Çelebi'yi vakfın mütevelliliğine getirmiş, vakfın kontrolünü de kendisinden sonra gelecek olan başmimarların yapmasını istemişti. Kızları Ümmühan ile Neslihan, torunu Fahriye, kardeşinin kızları Raziye, Kerime ve Ayşe, vakıftan gelecek para ile rahat ve sıkıntısız bir hayat süreceklerdi. Vakıf sadece aileyi geçindirmekle kalmayacak, bazı hayır işleri de yapacak, yetimlere yardım edecek ve fakirleri hacca gönderecekti.

  Mimar Sinan, vakıf senedinde, bıraktığı mallardan elde edilecek gelirin bir kısmının bazı okullara ve Yenibahçe'deki bir mescide gitmesini istiyordu. Yevmiyeli hafızlar hergün kendisinin ve ailesinden ölmüş olanların ruhuna Kur'ân okuyacaklar ve yine yevmiyeli imamlar imamlık vazifelerine ilâve olarak masrafları vakıf tarafından karşılanan okullarda hocalık yapıp öğrenci yetiştireceklerdi. Ama namaz kıldırmayı bildiğini yahut iyi dua ettiğini söyleyenler öyle hemen işe alınmayacak ve imamlar vakıf senedinde ayrıntılı bir şekilde yazılmış olan özelliklere sahip olanlar arasından seçileceklerdi.

  İşte, Mimar Sinan'ın bundan tam 420 yıl önce hazırladığı vakıf senedine göre hem imamlık hem de okulda hocalık edip günde beş akçe alacak olan din adamlarının sahip olmaları gereken özellikler:

  • İmamın sesi güzel olacak, Kur'ân'ı okuma kaidelerini çok iyi bilecek, dînî kurallara hâkim olacak ve beş vakit namazı itinayla kıldıracaktır.
  • Dış görünüşü güzel ve üstü-başı temiz olacak, düzgün konuşacaktır.
  • Arapça'yı ve Farsça'yı okuyup yazabilecek, Frenk dilini konuşanlara öncelik tanınacaktır.
  • İslâm'ın kurallarını, bu dini Müslüman olmayanlara karşı başarıyla müdafaa edebilecek derecede bilecektir.
  • Mekanikten anlayacak, anatomi, astronomi ve matematik gibi ilimlerde de bilgi sahibi olacaktır.
  • Başka kadınlara ilgi duymaması ve hoş olmayan bazı hadiselerin çıkmaması için, hanımının güzel ve alımlı olması tercih sebebi sayılacaktır.


  [​IMG]

  Tabi böylesini bulamayızda,bence maddeler gayet yerinde ve olması gereken maddeler.....:)
  8 Eylül 2008
  #1
 2. » "imam"ın şartları! Cevapları

 3. evet boşuna mimar sinan olmamış[ok] payalaşım için saol...:)
  8 Eylül 2008
  #2
 4. Başka kadınlara ilgi duymaması ve hoş olmayan bazı hadiselerin çıkmaması için, hanımının güzel ve alımlı olması tercih sebebi sayılacaktır.

  burası çok ilginç ya.. ne yani adamı imam seçerken, getir karını bakalım güzel değilse, sana bu görevi veremeyiz mi diyecekler ?:) hem güzel hem alımlı....
  8 Eylül 2008
  #3
 5. valla orasını bilemiycem öyle demiş mimar sinan vardır bir bildiği...
  8 Eylül 2008
  #4
soru sor

» "imam"ın şartları!