İmam Huseyn'den 40 hadis

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, Alemdar üyesi tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde yazılmıştır. İmam Huseyn'den 40 hadis hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. 1- “Ey Allah’in kullari! Allah’tan korkun, dünyaya karsi ihtiyatli davranin; eger bütün dünya bir kisiye kalacak veya bir kisi orada daimi kalacak olsaydi, Peygamberler baki kalmaya daha layik, rizayetleri celbedilmeye daha evla ve böyle bir hükme daha uygun olurlardi. Ama Allah-u Teala dünyayi fani olmak için yaratmistir; yenileri eskiler, nimetleri zail olur, sevinci ise kararir (gam ve üzüntüye dönüsür). Dünya engebeli bir menzil ve muvakkat bir evdir. Öyleyse ahiretiniz için azik toplayin, en güzel azik ise sakinmaktir; Allah’tan sakinin, ta ki kurtulusa eresiniz.”

  2- Yaninda baskasinin giybetini eden bir adama söyle buyurdu:
  “Ey adam! Giybet etmekten sakin. Çünkü giybet, cehennem köpeklerinin katigidir.”

  3- “Allah’i gazablandirmakla halkin rizasini kazanmak isteyen bir kavim kurtulusa erememistir.”

  4- “Kiyamet günü, yalniz dünyada Allah’tan korkan kimse emin olabilir”.

  5- “Allah-u Teala buyuruyor ki: “Mümin erkek ve kadinlar birbirlerinin velileridir, marufu emreder ve münker-den nehyederler...” Allah-u Teala (müminlerin sifatini saydiginda) emr-i bil maruf ve neyh-i anil münkerle baslayip ilk olarak onu farz kiliyor. Çünkü biliyor ki, eger bu farize hakkiyla yerine getirilip uygulanirsa artik bütün farizeler, ister kolay olsun ister zor yerine getirilip uygulanir. Çünkü marufu emredip münkerden nehy etmek, zulme ugrayanlarin haklarinin alinmasini, zalimlere muhalefeti, beyt-ul malin ve ganimetlerin adaletle dagitilmasini, zekatin gereken yerlerden alinip gerektigi sekilde sarf edilmesini saglamakla Islam’a yapilan (ameli) bir davettir.”

  6- “Ey insanlar! Resulullah buyurmustur ki: Kim, Allah’in haramini helal bilen, ahdini bozan, Resulünün sünnetine muhalif olan, kullari arasinda günah ve zulüm yapan zalim bir yönetici görür de amel ve sözüyle ona karsi çikmazsa, Allah-u Teala onu, o zalim yöneticiyi sokacagi yere (cehenneme) sokar.”

  7- “Insanlar dünya kullaridir, din ise onlarin dillerine bir yalaktir. Dinin sayesinde geçimlerini sagladiklari müddetçe onun etrafini sararlar, ama zorluklarla imtihan edildiklerinde dindarlar azalir.”

  8- “Allah’a isyan ederek bir seye ulasmak isteyen kimse, umdugundan uzaklasarak korktugu seye yaklasir.”

  9- “Hak üzere amel edilmedigini ve batildan kaçinilmadigini görmüyor musunuz? Böyle bir durumda, müminin ölümü arzulamasi haktir. Ben ölümü saadet, zalimlerle yasamayi ise alçaklik biliyorum.”

  10- “Ey Ebu Süfyan’nin ogullarina uyanlar! Eger dininiz yok, ahiretten de korkmuyorsaniz, en azindan hür insanlar olun.”

  11- “Eger suurunuz olsaydi, anlardiniz ki insanlarin içerisinde en büyük musibete ugrayan, ulemanin hakiki makamindan uzak düsmüs bulunan sizlersiniz. Çünkü isleri yürütmek ve hükümleri uygulamak, Allah’in helal ve haramina emin olan ulemanin elinde olmalidir. Oysa bu mevki sizin elinizden alinmistir. Bu mevki sadece açik deliller geldikten sonra hakta tefrikaya düsmeniz ve sünnette ihtilaf etmeniz yüzünden elinizden çikmistir. Eger eziyetlere sabredip, Allah için zorluklara katlanacak olsaydiniz, Ilahi isler sizden çikar ve size dönerdi. Ama siz mevkiinizi zalimlere birakarak Ilahi meseleleri onlara teslim ettiniz; onlar da süphe üzerine hareket edip nefsi arzularina uyuyorlar. Zalimleri bu islere musallat kilan, siz alimlerin ölümden kaçmasi ve sizden ayrilacak hayata gönül baglamanizdir...”

  12- “Allah’im! Sen biliyorsun ki, bizim tarafimizdan gerçeklesen kiyam, saltanat için yarismak ve degersiz dünya mallarindan bir seye ulasmak için degildir. Senin dininin (ögretilerini) ögretmek, islahat yapmak, mazlum kullarina emniyet ve güvence kazandirmak, Islam’in farz ve Resulul-lah’in sünnet ve hükümleriyle amel olunmasi içindir.”

  13- “Farz olan cihatlardan biri, insanin kendisini günahtan korumasi için nefsi ile cihat etmesidir. Iste bu cihat, cihatlarin en büyügüdür... Sünnet olan cihat ise, kisinin bir sünneti (genel bir adeti) ayakta tutmasi, uygulama ve ihya etmesi için çalismasidir. Bu yolda çalismak ve çaba sarf etmek, en üstün amellerdendir. Çünkü bu, (güzel olan) bir sünneti diriltmektir. Nitekim Resulullah (s.a.a) buyurmustur ki: “Kim güzel bir sünnet (adet ve gelenek) koyarsa, kiyamet gününe kadar, amel edenlerin sevabindan bir sey eksilmeksizin o sünnetle amel edenlerin sevabi kadar ona sevap yazilir.”

  14- “Eger dünya hayati bazilarinin nazarinda degerli sayiliyorsa, Allah’in mükafat evi (cenneti) daha yüce ve daha degerlidir.”
  Eger bu bedenler ölüm için yaratilmissa, insanin Allah yolunda kiliçla öldürülmesi daha üstündür.
  Eger rizklar takdir edilip bölünmüsse, servet elde etmekte insanin hirsinin azligi daha güzeldir.
  Eger dünya malini toplamak ondan bir gün el çekmek içinse, insanin böyle bir servete cimrilik yapmamasi gereklidir.”

  15- “Ben size Allah’in takvasina sarilmayi tavsiye ediyorum, azabindan korkutuyor ve nisanelerini gözünüzün önüne koyuyorum. Gelmesi sevilmeyen ve tadi kötü olan korkunç ve dehsetli ölüm gününün gelip çatmasina az kalmistir. (O ölüm ki,) ruhunuzdan asilip sizi amel etmekten tamamen koparir. Öyleyse yasadiginiz sürece onun ansizin gelecek belalarina hedefmissiniz gibi sihhatinizi ganimet bilin, amel etmeye kosun. O (ölüm), sizi yerin üzerinden alip içine birakir, (yerin) üstünden düsürüp asagisina sokar. Ülfet ve beraberlikten koparip vahset ve yalnizliga atar; rahatlik ve aydinliktan yerin karanlik ve darligina götürür. Orasi öyle bir yerdir ki, ne dostlar orada ziyaret edilir, ne hastalarin yanina gidilir ve ne de yardim dileyenin yardimina kosulur.”

  16- “Bazilari Allah’tan bir sey umarak ibadet ederler; bu, tacirlerin ibadetidir. Bazilari da (atesten) korkarak ibadet ederler, bu da, kölelerin ibadetidir. Bazilari ise (Allah’in nimetlerine) sükür olarak ibadet ederler, bu da hür insanlarin ibadetidir; iste en faziletli ibadet budur.”

  17- “Bilin ki, insanlarin size olan ihtiyaçlari, Allah’in size verdigi nimetlerdendir. Öyleyse o nimetlerden bikmayin, yoksa belaya dönüsür.”

  18- “Ey Insanlar! Allah-u Teala’nin, kendi velilerine ögüt vermek için Yahudi alimleri hakkinda yaptigi kinamadan ögüt alin. Allah-u Teala (Yahudi alimlerini kinayarak) söyle buyuruyor: “Niçin onlarin din alimleri, onlari (Yahudileri) günah olan sözleri söylemekten (ve haram yemekten) men etmediler...” Yine buyurmustur ki: “Israil ogullarindan kafir olanlara, Davud’un diliyle de lanet edilmistir... yaptiklari is ne de kötüdür.”
  Allah’in onlari kinamasi, Yahudi alimlerin, aralarinda bulunan zalimlerin, yaptiklari kötü isleri görüp onlar vasitasiyla elde ettikleri dünya mal ve makamina olan bagliliklari ve maruz kalmaktan korktuklari baski yüzünden onlari alikoymamalari içindir. Halbuki Allah Teala: “Insanlardan korkmayin, benden korkun” diye buyurmaktadir. Ve yine buyuruyor ki: “Mümin erkekler ve mümin kadinlar, birbirlerinin (gözetleyen ve koruyan) velileridirler; iyiligi emreder, kötülükten sakindirirlar...”

  19- “(Ey insanlar!) Allah’tan sakinmayi size vasiyet ediyorum. Zira Allah Teala, takvali kimseyi hoslanmadigi durumdan kurtarip hoslandigi bir duruma götürmeyi ve ummadigi yerden rizkini vermeyi uhdesine almis ve garanti etmistir. Öyleyse sakin kullarin yaptiklari günahlardan dolayi onlara aciyan ve kendi günahinin cezasindan emin olan kimselerden olmayin. Zira Allah’i aldatarak cennet kazanilmaz ve O’nun nimet ve sevabina; O’nun izniyle gerçeklesen itaatten baska bir yolla erisilemez.”

  20- “Allah’tan baska siginagi olmayan kimseye zulüm etmekten sakin.”

  21- “Seni seven, kötü islerden seni sakindirir; sana bugzeden ise seni bu islere tahrik eder.”

  22- “Akil, ancak hakka uymakla kamil olur.”

  23- “Laubali kisilerle oturup kalkmak, insan hakkinda süphe dogurur.”

  24- “Allah korkusundan aglamak, cehennem atesinden kurtulmaya sebep olur.”

  25- Bir kisi, Seyyid-us Süheda’nin (Imam Hüseyin’in) huzuruna gelerek: “Ben günahkar bir kimseyim, kendimi günah islemekten alamiyorum, bana nasihat et” dediginde Imam (a.s) söyle buyurdu:
  “Bes seyi yap sonra diledigin günahi isle:
  a) Allah’in rizkini yeme, istedigin günahi yap.
  b) Allah’in mülkünden ve hakimiyeti altindan disari çik, istedigini yap.
  c) Allah-u Teala’nin seni göremeyecegi bir yer bul, ne yapmak istersen yap.
  d) Azrail canini almaya geldigi zaman teslim olma, o zaman gönlünün istedigini yap.
  e) Kiyamet günü cennetin maliki seni cehenneme götürmek istediginde cehenneme gitme, ondan sonra arzuladigin isi yap.”

  26- “Özür dilenecek hareketten sakin! Çünkü mümin ne suç isler, ne de özür diler; ama münafik her gün suç isler ve özür diler.”

  27- “Sonra siz ey ilimle meshur olup hayirla anilan, nasihatle taninip Allah’in vesilesiyle halkin gönüllerinde heybetli görünen alimler toplulugu! (Bilin ki,) serefli insanlar sizden çekinir, zayiflar size saygi gösterir, kendi düzeyinizde olan ve iyilikte bulunmadiginiz kimseler sizi kendilerine tercih ederler. (Insanlarin) ihtiyaçlari karsilanmadigi zaman sizin arabuluculugunuzla karsilanir. Yolda giderken padisahlarin heybeti ve büyüklerin de izzetiyle yürürsünüz. Acaba bunlarin hepsi sizden beklenilen Ilahi vazifenizi yapmaniz (hakki hakim kilmaniz) için degil midir? Ama siz vazifenizin çogunu yapmiyorsunuz, kusur ediyorsunuz. Imamlarin hakkini küçümsüyor, zayiflarin hakkini çigniyorsunuz. Fakat kendiniz için sandiginiz hakka gelince onu (hemen) talep ediyorsunuz. Siz Allah yolunda ne bir mal harcadiniz; ne yarattigi nefsi O’nun için herhangi bir tehlikeye attiniz ve ne de O’nun rizasi için bir topluluga düsman oldunuz. (Bununla birlikte) Allah’in cennetine girmeyi, Peygamberleriyle komsu olmayi ve azabindan da kurtulmayi arzu ediyorsunuz!”

  28- “Bir adam Imam (a.s)’a selam vermeden; “Nasilsiniz? Allah afiyet versin” dediginde Imam (a.s) söyle buyurdular: “Evvel selam, sonra kelam. Allah da sana afiyet versin.” Daha sonra buyurdular ki: “Selam vermedikçe hiçbir kimseye konusma müsaadesi vermeyin.”

  29- “Kabul etmenin nisanelerinden biri akillilarla birlikte oturmaktir. Küfür (veya fikir) ehlinden gayrisiyle tartismak cahillik alametlerindendir. Alimin nisanelerinden biri de kendi sözünü elestirmesi ve muhtelif görüslerin hakikatinden haberdar olmasidir.”

  30- “Mümin, Allah’i kendisine siginak, sözünü ise ayna edinir; bazen müminlerin, bazen de gaddarlarin sifatina bakar; onlarin sifatlarindan incelikler elde eder, kendisini iyice tanir, üstün zekasiyla yakin makamina ulasir ve nefsini temizlemekte de güçlü olur.”

  31- “Iyiliklerde yarisin ve manevi ganimetleri elde etmeye kosun”.

  32- “Cömertlik eden yücelir, cimrilik yapan ise alçalir (rezil olur).”

  33- “Bir kimse Imam Hüseyn (a.s)’dan dünya ve ahiret hayrini kendisi için yazmasini istediginde Imam (a.s) söyle yazdi:
  “Rahman ve Rahim olan Allah’in adiyla. Kim Allah’in rizasini, halkin öfkesini kazanarak elde ederse Allah, insanlarin ellerinde olan islerde ona kifayet eder; kim halkin rizasini, Allah’in gazabini kazanarak elde ederse, Allah onu insanlara birakir. Vesselam.”

  34- “Kim, bir müminin gam ve üzüntüsünü giderirse, Allah-u Teala onun dünya ve ahiret üzüntülerini giderir”.

  35- “Halkin haysiyetine el uzatan (onlarin haysiyetiyle oynayan) birisini duydugunda, onun seni tanimamasina çalis.”

  36- “Zenginlik nedir? diye sorduklarinda: “Arzularin az olmasi ve yeterli bir rizka razi olmaktir.” buyurdular.

  37- Ensardan birisi, Imam (a.s)’a ihtiyacini karsilamasi için ricada bulunmak istediginde, Imam (a.s) söyle buyurdu:
  “Ey Ensari kardes, yüzünün suyunu dökme, istedigini bir kagida yaz, ben Allah’in izniyle seni sevindirecek bir sey yaparim...” (Sonra söyle buyurdu:) “Su üç kimsenin disinda hiç kimseye agiz açma: Dindar, yigit ve soylu. Çünkü dindar kendi dinini korumasi için senin ihtiyacini karsilar; yigit de (seni ümitsiz etmeyi) kendi yigitligine sigdirmaz, utanir; soylu ise ihtiyacin için yüzünün suyunu dökmeye mecbur kaldigini bildiginden, haysiyetini korumak için seni eli bos geri çevirmez.”

  38- “Iyilik karsisinda mükafat ve suç karsisinda ceza görecegini (kesinlikle) bilen bir kimse gibi amel et.”

  39- “Selamin yetmis sevabi vardir, altmis dokuzu selam verene, biri ise selamin cevabini alan kimseyedir.”

  40- “Bir Müslüman kardesin senden ayrildiginda, arkandan söylemesini sevmedigin seyi sen de onun arkasindan söyleme.”
  3 Ocak 2009
  #1
 2. İmam Huseyn'den 40 hadis Cevapları

 3. Allah razı olsun...Emeğine sağlık.
  17 Mart 2009
  #2
soru sor

İmam Huseyn'den 40 hadis

Alakalı Aramalar:

 1. imam huseynden kelamlar

  ,
 2. Hz Huseynden kelamlar

  ,
 3. imam huseyndeb

  ,
 4. imam huseynden hedisler,
 5. imam huseynden 40 hedis