İmam Hüseyin Aleyhisselam'ın Duası

İsimli konu WH 'Dualar' kategorisinde, world_power üyesi tarafından 19 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. İmam Hüseyin Aleyhisselam'ın Duası hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Hamt Allah’a mahsustur; O’nun hükmünü defeden ve

O’nun hükmüne karşı duran olmaz. O’nun verdiğini hiç kimse engelleyemez. Hiç kimsenin yaptığı ve icat ettiği şey O’nun icat ettiği şey gibi üstün ve kâmil olamaz. O’dur cömert ve bol nimet veren. Ve O her çeşit mahlûk yaratmıştır.

Hikmetiyle yarattıklarını sağlam kıldı. Oluşan hiç bir şey O’na gizli kalmaz. Onun katındaki ameller asla zayi olmaz. Herkese yaptığına karşılık mükâfat verir. Kanaat edenin işine kolaylık verir. Kendisine yakarana merhamet eder. Kullarına yararlı olanları ve nur saçan Kitabı Kuran’ı nazil eden O’dur.

Kullarının dualarını duyan kabul edendir. Kederleri defedendir. Dereceleri yükseltendir. Zorlukların ve sultacıların kökünü kazıyandır. O’ndan başka tapılacak mabut yoktur.

“Hiç bir şey O’na denk olamaz. Eşi ve benzeri yoktur. İşitendir, görendir.”[43] latif ve (her şeyden) haberdardır. “Hiç bir şey O’na gizli kalmaz ve her şeyin inceliğinden haberdardır agâhtır”[44]

Allah’ım! Ben sana rağbet ediyorum. Birliğine şahadet ve Rububiyetine ikrar ediyorum. Benim rabbim sensin. Dönüşüm sanadır. Ben yokken, sen bana var olma nimeti verdin.

Beni topraktan yarattın sonra, beni sulplerde kıldın. Var olmama engel olabilecek her türlü vakıa, zaman değişimi ve olaylardan mahfuz kıldın.

Nihayet yıllar ve uzun zamanlar geçmesine rağmen beni baba sulbünden anne rahmine aktardın. Beni, senin ahdini bozan ve Peygamberleri’ni yalanlayan küfür ve dalalet önderlerinin saltanat sürdükleri zamanda dünyaya getirmedin.

Benden önce hazırlanan ve hidayetime sebep olacak bir ortamda dünyaya getirdin. Bunu bana nasip ettin ve öyle bir zamanda terbiye olunmamı sağladın. Daha önce de, güzel yaratılış ve bol nimetlerinle bana şefkat gösterdin.

Beni -ikinci merhale olarak- nütfeden yarattın. Et, kan ve deriden ibaret olan üç zulmet arasında kıldın. Yaratılışımın keyfiyetini bana bildirmedin ve bu hususta beni hiç bir şeyle görevlendirmedin.

Sonra beni, önceden gerçekleştirdiğin hidayete doğru, kâmil bir yaratılışla bu dünyaya getirdin. Beşikte küçük bir çocuk iken beni her türlü tehlikeden korudun. Beni, en temiz gıda maddeleri olan, anne sütüyle rızıklandırdın.

Dadıların kalplerini bana şefkatli kıldın. Şefkatli annelerle beni her türlü tehlike ve cinlerin nüfuzundan korudun. Beni kusursuz ve noksansız bir şekilde dünyaya getirdin. Şanın yücedir ey Rahim ve Rahman.

Konuşmaya başladığımda bana bol nimetler verdin, her geçen yıl daha çok terbiye edilmemi sağladın. Yaratılışım kemale ulaştı ve vücut yapım kıvamını bulup aklımı çalıştırdığında kalbime ilham ettin.

Beni, insanı şaşkınlık içinde bırakan kendi hikmetlerine hayran ettin. Gökte ve yerde yarattığın varlıklar hakkında şuurlu kıldın. Beni, şükrünü ve zikrini yerine getirmeğe, ikaz ettin sana itaat ibadet etmeği üzerime farz kıldın.
    19 Ekim 2011
  2. İmam Hüseyin Aleyhisselam'ın Duası Cevapları

soru sor

İmam Hüseyin Aleyhisselam'ın Duası