İlkyardım Hataları

İsimli konu WH 'İlk Yardım' kategorisinde, -Successful- üyesi tarafından 1 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. İlkyardım Hataları hakkında bilgi ve tartışmalar. 1. Özel bir eğitimden geçerek insan vücuduna müdahale etme konusunda yasalarla yetkilendirilmiş kişilerin bir takım tıbbi cihazlar ve ilaçlar kullanarak yaptığı müdahalelere “acil tedavi” denir ve ilkyardım uygulamalarıyla karıştırılmamalıdır.
  Belirli bir ilkyardım eğitimi görmüş bir kişi sertifikalı olsa dahi bir sağlık personeli gibi davranamaz ve aynı yetkilere sahip değildir.İlk yardımın gerektiği durumlarda yapılan büyük yanlışlar insan hayatını tehlikeye sokabiliyor bu yüzden ilk yardım konularını daha iyi öğrenelim ve aşağıda sıraladığımız hataları yapmıyalım.

  Elektrik çarpması, etkisi gözle görülmese bile vücut içinde ciddi hasarlara yol açabilir.
  Elektrik çarpmaları: Gözle görünür bir hasar olmasa bile, elektrik çarpması durumunda hastaneye gitmelisiniz.

  Ayak burkulmaları: Sıcak kompres yapmayın. Buzla ovun. Ayağınızı basarken acıyorsa mutlaka hastaneye gidin, ayağınızda kırık veya çatlak olabilir.

  Yanıklar: Yanıklara buz, tereyağı veya yağlı başka bir şey sürmeyin. Yanık yeri havlu veya battaniyeyle sarmayın çünkü iplik parçaları deriye yapışabilir. Ciddi yanıklarda su toplamış torbaları patlatmayın ve deriye yapışmış kumaş parçasını çekmeyin. Hafif yanıklarda yanan yeri yıkayın ve harici antibiyotik sürün. Gözlerde, ağızda, genital organlarda oluşan her türlü yanıkta -hafif bir yanık olsa bile- mutlaka hastaneye gidin. Avuç içinizden daha büyük bir alanın yandığı, su toplama oluşan veya ateş yükselmesine neden olan her türlü yanık için hastanaye gitmelisiniz.

  Kopmuş diş: Kirli bile olsa kopan dişi temizlemeye kalkmayın. Dişi süt içine koyun ve acil servise gidin. Şanslıysanız, dişinizi yerine takabilirler.

  Parmak kopması: Bir insanın parmağını koparması maalesef çok kolay olabilmektedir. Sebzeleri doğrarken veya elektrikli testereyle iş yaparken başınıza gelebilir. Kopan parçayı doğrudan buz torbasına koymayın. Kopan parçayı ıslak beze sarın. Bunu su geçirmez bir torbaya yerleştirin. Ve BU torbayı buzun içine koyun. Hastaneye vardığında hastayı derhal ameliyata alacakları için, midesinin boş olması en iyisidir. Eldeki veya vücuttaki yaraya gelince, kanamayı durdurmak için önce buz bastırın ve sonra kuru ve temiz bir bezle bağlayın.

  Şu durumlarda da acil servise gitmeniz veya telefonla yarcım istemeniz gerekir:

  Göğüs ağrısı,bayılma,göz kararması,kontrol edilemeyen kanama veya nefes alamama durumları.

  Burun kanaması: Arkaya yaslanmayın. Kanama durduktan sonra sümkürmeyin veya öne eğilmeyin. Dik durumda oturun, öne doğru eğilerek burnunuzu (burun kemiğinin hemen altından) 10 dakika kadar sıkıca tutun. 15 dakika sonra kanama hala devam ediyorsa (veya kan yuttuğunuzu hissediyorsanız) acil servise gitmeniz gerekmektedir.

  Alıntı..

  1 Mart 2012
  #1
 2. İlkyardım Hataları Cevapları

 3. bizde adamı öldürür müyüm diye dusunmeden kurtulacagı varsa da öle seyler yapıyorlar ki adam ölüyor.
  3 Nisan 2012
  #2
soru sor

İlkyardım Hataları