İlk Yardımın Önemi!

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, yesilalici üyesi tarafından 16 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. İlk Yardımın Önemi! hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya kesin tedavi öncesi, olay yerinde uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdat."
  İşte Türk Dil Kurumu ilk yardım kelimesini böyle tanımlıyor. Hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik bu işlemin öneminin geniş kitleler tarafından bilinmesi gerekiyor. Özellikle ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazalar sıklıkla meydana geldiğinden ilk yardım eğitimi daha çok önem kazanıyor.
  Öncelikle, ilk yardım eğitimlerine daha geniş katılımlar sağlanması gerektiğinin en önemli nokta olduğunu belirtelim. Ülkemizde çok az sayıda kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor. Çoğu kişi gerek sürücü belgesi eğitimlerinde gerekse diğer eğitimlerde ilk yardım öğrenmiş olmasına rağmen, ülkemizde yaşanan kaza oranı sıklıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, bilinçli ve kuralları iyi özümsemiş kişi sayısının yetersiz kaldığını görüyoruz.
  İlk yardım konusunda dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, ilk yardım uygulamalarının bu konuda gerekli eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiği. Müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Aksi takdirde, hasta iyileşmeden çok, kötüleşme ile yüz yüze kalabiliyor. Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya ilk yardım alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve ardından ambulans ve sağlık personelinin gelişini beklemek.
  İşte bu iki noktaya, ilk yardımın daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesi ve ilk yardım yapan kişilerin bilinçsiz uygulamalardan kaçınması noktalarına uyulduğu takdirde ilk yardımın önemi daha iyi kavranabilecek. Bu sayede birçok kişiye doğru müdahaleler yapılıp ciddi kazaların önüne geçilebilecek. Bu yüzden herkesi ilk yardım eğitimlerine davet ediyoruz!
  16 Şubat 2008
  #1
 2. İlk Yardımın Önemi! Cevapları

 3. İlk Yardımın Tanımı, Önemi, İlke ve Hedefleri

  Herhangi bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar kişinin içinde bulunduğu durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek için yapılan uygulamaların tamamına ilkyardım denir.
  •Hayatı koruma ve sürdürülmesini sağlamak,
  •Mevcut durumun daha kötüye gitmesini önlemek,
  •İyileştirmeyi kolaylaştırmaktır.
  İlk yardımın önemi: Her gün basından ve televizyonlardan büyük hasara ve can kaybına neden olan kaza haberleri dinleriz. Meydana gelen kazalardaki ölümler ve sakat kalmaların en büyük nedenlerden birisi kazalara müdahale eden kişilerin ilk yardım uygulamalarını bilmemesindendir. Ayrıca kazalara zamanında ilk yardımın uygulanmaması ölüm oranını artırmaktadır. Bu nedenle kazalarda yapılacak ilk yardımın zamanında yapılması çok önemlidir. Yani ilk yardımın önemi kaza yerinde zamanında ve tekniğe uygun yapılmasına bağlıdır. Kaza sırasında zamanlamanın önemi yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Kazalardaki ölümlerin yaklaşık olarak %10’ u ilk beş dakikada meydana gelmektedir. Kazalardaki ölümlerin yaklaşık %50’ si ise ilk yarım saat içinde gerçekleşir. Kazalarda ilk yardımın en kısa sürede ve etkin bir şekilde yapılmasıyla, kurtarılacak hayat sayısı da artar. Örneğin; ABD’ de yapılan bir araştırmada kalp durmalarında ilk yardımın zamanında yapılmasıyla hastaların yaklaşık %40’ı kurtarılmıştır. Aynı araştırmada kalp durmalarında ambulans gelinceye kadar yapılan müdahaleler ile yaklaşık %20’ sinin kurtarıldığı tespit edilmiştir.
  Herhangi acil bir durumda yapılacak basit uygulamalar kadar bazı tehlikeli davranışlardan
  kaçınılması da kişinin hayatını kurtarır. Bu amaçla ilk yardım bilgileri verilirken nelerin yapılacağının öğretilmesinin yanında nelerin yapılmayacağı da kavratılmalıdır. İlk yardımı uygulayan kişi kaza sırasında yapılmaması gerekenleri engelleyerek de hayat kurtarır. Kaza sırasında hayat kurtarmak için kazazedenin yanlış taşınması veya yanlış uygulamalar. Sakat kalmasına ya da ölümüne neden olmaktadır. Kısaca belirtecek olursak ilk yardım kurallarını bilmeyen kişilerin yaptığı müdahale kazazedeye yarardan çok zarar verebilir.
  İlk yardımın ilkeleri: İlk yardımın “3T” olarak bilinen üç temel ilkesi vardır. Bunlar “TEŞHİS(TANI), TEDAVİ ve TAŞIMA” dır.
  İlk yardımın temel ilkelerini daha kavrayabilmek için aşağıdaki gibi kısaca açıklayabiliriz.
  - Teşhis (tanı): İlk yardım uygulayacak kişi, hasta ya da yaralının hikayesini öğrenir. Hastanın hikayesi tanı ve tedavi için önemlidir. Örneğin, kaza geçiren kişinin kaza sırasında kafasını çarpıp çarpmadığı, göğsünün bir yere sıkışıp sıkışmadığı gibi durumların önceden belirlenmesi gerekir. Teşhiste yapılacak ikinci uygulama belirtilerin tespit edilmesidir. Bu amaçla hasta ya da yaralının;
  - Ağrısının olup olmadığı sorulur. Ağrının belli bir bölgede mi yoksa vücudun her yerinde mi olduğu belirlenir.
  - Üşüme, titreme ve terlemesinin olup olmadığı belirlenir.
  - Bulantı ve kusmasının olup olmadığına bakılır.
  Teşhiste yapılacak son uygulama ise bulguların tespit edilmesidir. Bu amaçla hasta ya da yaralının bütün vücudu muayene edilerek yara, morluk, kanama kırık vb. durumları belirlenir.
  - Tedavi: Bu aşamada yaralı ya da hasta için en uygun olan ilk yardım uygulanır. Kazazedenin durumuna göre uygulanacak ilk yardım kuralları ilerleyen konularda yeri geldikçe açıklanacaktır.
  - Taşıma: Teşhis ve tedavisi yapılana hasta ya da yaralının en yakın sağlık kuruluşuna taşınması ilk yardımın üçüncü ilkesidir. Taşıma sırasında kazazedelerin durumuna göre öncelikli olan taşınmalıdır. Hasta ya da yaralının taşınması sırasında da ilk yardım uygulamasına ara verilmeden devam edilmelidir.
  İlk yardımın hedefleri: ilk yardımın hedeflerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:
  •İlk yardımın temel hedefi paniği önlemektir. Panik, yapılacak olan ilk yardımı olumsuz etkiler. Paniğin önlenmesinden sonra ilk yardım uygulanmasına geçilir.
  •Solunum kontrol edilir. Solunum durmuş ise ağızdan ağıza yapay solunum yapılır.
  •Kalbin durup durmadığı kontrol edilir. Kalp atımları yoksa zaman geçirilmeden kalp masajı yapılır.
  •Herhangi bir kanama olup olmadığı kontrol edilir. Kanama olması durumunda ileride açıklanacak olan teknikler uygulanarak kanama durdurulur.
  •Şok durumu varsa önlenmeye çalışılır.
  •Yaranın olması durumunda dış etkilerden korunur.
  •Hasta ya da yaralının vücut ısısı korunmaya çalışılır. Bu amaçla soğukta hastanın üzeri battaniye, palto, ceket vb. şeylerle örtülür.
  •Hasta ya da yaralı bulunduğu durumdan alınarak ikinci bir kazanın meydana gelmeyeceği uygun bir yerde istirahat ettirilir. Hastanın gereksiz hareket etmesi önlenir.
  •Hasta ya da yaralının çevresinde kalabalık oluşması önlenir.
  •Hasta ya da yaralının durumu ve kaza hakkında, ilgili birimlere haber verilir. Böylece ambulans ve diğer teknik yardımların gelmesi sağlanır.
  •İlk yardımın hedeflerin son aşaması ise yaralı ya da hastanın ambulansla, ambulans olmadığı durumlarda diğer araçlarla sağlık kuruluşlarına taşınmalıdır.
  26 Nisan 2009
  #2
 4. sağol...arkadaşlar
  26 Nisan 2009
  #3
 5. paylaşım için saol......
  9 Mayıs 2009
  #4
 6. PAyLasım ıcın saoL ...
  15 Temmuz 2009
  #5
 7. hey arkadaş bize katıl
  29 Kasım 2010
  #6
 8. beğendim :D :D
  5 Ocak 2011
  #7
 9. Paylaşım için teşekkürler..
  5 Ocak 2011
  #8
 10. çok güzel teşekkürlerXDXD
  7 Şubat 2011
  #9
 11. Bu güzel kkonuyu açanlara teşekkür ediyorum..
  Ek olarak:,
  Allah göstermesin tabii de başınıza acil bir ilkyardım sorunu gelir ise hastaneye mümkünse ambülans ile gidin.. Çok çok acil ve ambülans gelmezse ölümü beklemeyin sakın.. Ambülanssız giderseniz acil kabul edilmeyebilrsiniz. Bu da özel hastanelerde cepten para ödemeniz anlamına gelir. Devlette de sıra beklersiniz.. 112 size müsait en yakın hastaneyi bulacaktır.. Siz de acil acil dolaşmamış olacaksınız.. Benden söylemesi...
  6 Mart 2011
  #10
 12. soal işime yaradı
  25 Mart 2011
  #11
 13. Gerçekten çok sağolun. Çok yardımcı oldunuz...
  24 Nisan 2011
  #12
 14. Tesekkürler...
  13 Haziran 2011
  #13
 15. Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte deniz mevsimi ve plajlarda
  boğulma vakaları son derece üzücü bir şekilde artmaktadır.

  Çoğu kişi boğulan bir insan gördüğü zaman yardım etmekte zorlanır.Çünkü her zaman iyi yüzme bilmediğini
  düşünmektedir.Boğulan bir insanı kurtarmak ilk önce cesaret meselesidir.Ancak ben bu yazımda durumun
  aslında düşündüğünüz gibi olmadığını size anlatacağım.

  Boğulan bir kişinin verdiği hayati mücadele neticesinde sizide boğma tehlikesi her zaman bulunmaktadır.
  Boğulan bir insana kontrolsüzce yaklaşmak sizinde hayatınızı tehlikeye atmanıza neden olabilir.

  Boğulan insan o anda sizin onu kurtaracağınızı bilir ama iç güdüsel olarak size tutunarak yukarı
  çıkmaya çalışır.Boğulma vakalarında en büyük düşman zamandır.

  Zamana karşı savaşmak zorundasınız! Eğer boğulmak üzere olan bir insana yardımcı olmak için suya
  girdiyseniz ve yanınızda can salı,yelek veya can simidi yok ise ve iyi derecede yüzme bilmediğinizi
  düşünüyor ve kendinize güvenemiyorsanız..ve boğulan kişiye sizden başka yardım edecek bir ihtimal
  yok ise o zaman şunu yapmalısınız..  Boğulan kişinin yanına gidin ve arada bir kaç metre mesafe bırakın ve sinirlerinize hakim olun!
  Bekleyin ve izleyin ! Kişi boğulsun ve bilincini kaybettiği an harekete geçin..Bu şekilde sizin hayati
  tehlikeniz ortadan kalkmış olur.Artık zamanla yarışınız başlamış demektir.Hemen kişiyi saçından tutarak
  kıyıya doğru yönlenmeli ve acil olarak ciğerlerindeki suyu dışarı atmalısınız..2 yada 3 dakika...Zaman!!!

  Ben size boğulan kişiye yaklaşma ve sudan çıkarma taktiğini öğretttim.Boğulan kişiye ilk yardım veya
  diğer tıbbi uygulamalar için konunun uzmanlarının yazılarını okumanızı tavsiye ederim.
  2 Ağustos 2011
  #14
  • Paylaşım İçin Sağol
  29 Kasım 2011
  #15
 16. Bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir.

  "Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya kesin tedavi öncesi, olay yerinde uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdat."

  İşte Türk Dil Kurumu ilk yardım kelimesini böyle tanımlıyor. Hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik bu işlemin öneminin geniş kitleler tarafından bilinmesi gerekiyor. Özellikle ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazalar sıklıkla meydana geldiğinden ilk yardım eğitimi daha çok önem kazanıyor.

  Öncelikle, ilk yardım eğitimlerine daha geniş katılımlar sağlanması gerektiğinin en önemli nokta olduğunu belirtelim. Ülkemizde çok az sayıda kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor. Çoğu kişi gerek sürücü belgesi eğitimlerinde gerekse diğer eğitimlerde ilk yardım öğrenmiş olmasına rağmen, ülkemizde yaşanan kaza oranı sıklıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, bilinçli ve kuralları iyi özümsemiş kişi sayısının yetersiz kaldığını görüyoruz.
  İlk yardım konusunda dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, ilk yardım uygulamalarının bu konuda gerekli eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiği. Müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Aksi takdirde, hasta iyileşmeden çok, kötüleşme ile yüz yüze kalabiliyor. Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya ilk yardım alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve ardından ambulans ve sağlık personelinin gelişini beklemek.

  İşte bu iki noktaya, ilk yardımın daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesi ve ilk yardım yapan kişilerin bilinçsiz uygulamalardan kaçınması noktalarına uyulduğu takdirde ilk yardımın önemi daha iyi kavranabilecek. Bu sayede birçok kişiye doğru müdahaleler yapılıp ciddi kazaların önüne geçilebilecek. Bu yüzden herkesi ilk yardım eğitimlerine davet ediyoruz!
  16 Ocak 2014
  #16
 17. çok güzel ama çok uzunnnnn
  26 Şubat 2014
  #17
soru sor

İlk Yardımın Önemi!

Alakalı Aramalar:

 1. İlk yardımın önemi

  ,
 2. ilk ve acil yardimin onemi

  ,
 3. ilkyardımın önemi

  ,
 4. ilk yardım onemi,
 5. ilk yardımın önemi kısaca