İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Ve Ne İşe Yaradıkları

İsimli konu WH 'İlk Yardım' kategorisinde, Metallica üyesi tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde yazılmıştır. İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Ve Ne İşe Yaradıkları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İlk yardım çantasının içinde ne var biliyor musunuz? Aslında tahmin edebilirsiniz. Ama full liste aşağıda madde madde verilmiştir. Siz de hemen bu malzemeleri alın ve ilk yardım çantanızın içine koyun. :)

  [​IMG]

  İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler  ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ve görevleri, ilk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler, ilk yardım çantasında neler bulunur, ilk yardım çantasında bulunması gerekenler resimli, ilk yardım çantası, ilk yardım nedir, ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ne işe yarar, ilk yardım çantasında bulunan malzemelerİlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler nedir, İlk Yardım Çantasında Bulunan Malzemeler Ne İşe Yarar,

  İlk yardım için olay yerinde bulunan araç gereçlerle yetinilir. Çünkü, ihtiyaç duyulan malzemeyi kaza anında bulabilmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle, ilk yardım malzemelerinin taşıtta bulundurulması çok önemlidir.

  İlk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler şunlardır:

  Turnike: Kol ve bacak gibi organlardaki kanamaları durdurmak için kullanılan, örgülü yapıda bir malzemedir. En az 50 cm uzunluktadır.
  Steril gazlı bez: Genellikle 30 x 50 cm boyutunda örgülü, ince gözenekli ve pamuktan yapılmış steril özellikli malzemedir. Kanamalı veya yaralı bölgenin üzerine konularak kullanılır. İlk yardım çantasında en az beş adet bulundurulur.
  Büyük sargı bezi: 10 cm eninde, 3-5 metre boyundadır. Yara üzerindeki gazlı bezin yerinde tutulmasında ve kırıkların sarılmasında kullanılır. İlk yardım çantasında iki adet bulundurulması gerekir.
  Hidrofil pamuk: Pansuman malzemesi olarak yaranın üzerine konulan gazlı bezin üstüne konularak kullanılır. Gazlı bezin üstünü besler ve sızan kanın akmasını önler. İlk yardım çantasında bulunması zorunludur.
  Plaster: Bir yüzeyi yapışkan banttır. Yara üzerine konulan gazlı bezin yerinde kalmasını ve sargı bezinin açılmasını önlemek için sa-bitleştirici olarak kullanılır.
  Plâstik örtü: 200 x 250 cm boyutlarındadır. Bu örtünün bir yüzü turuncu ve ışık yansıtıcı özellikte olmalıdır. Plâstik örtü, yaralının altına veya üstüne sermede kullanılır.
  Makas: Yaralının giysisini kesmek için kullanılır. Makas, paslanmaz çelikten olmalıdır.
  Üçgen sargı: Eşkenar üçgen biçiminde hazırlanmış sargı bezidir.
  Esmark bandı: Kol ve bacaklardaki büyük kanamalı yaralarda, kanı durdurmak için esmark bandı kullanılır. Kanayan yerin üst kısmı bu bantla sıkıca sarılarak kanama durdurulur.
  29 Mayıs 2012
  #1
 2. İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Ve Ne İşe Yaradıkları Cevapları

soru sor

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Ve Ne İşe Yaradıkları

Alakalı Aramalar:

 1. ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ve ne işe yaradıkları

  ,
 2. ilk yardım dolabında olması gereken malzemeler ne işe yarar

  ,
 3. ilk yardım çantasında bulunması gerekenler ve ne işe yaradıkları resimli

  ,
 4. ilk yardım çantasındaki malzemeler ve görevleri,
 5. ilk yardım çantasında bulunması gerekenler