İlk C Programı

İsimli konu WH 'Programlama' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 28 Nisan 2012 tarihinde yazılmıştır. İlk C Programı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. İlk C Programı


  Program 1.1 de verilen C programı derlendikten sonra, ekrana 'Merhaba Dünya!' yazısını basan yalın bir C programıdır. Satır başlarına yerleştirilen 1:, 2: 3: ... rakamlarının yazılmasına gerek yoktur. Bu rakamlar sadece daha sonra program ile ilgili açıklama yapılırken, ilgili satırda bulunan kodlar izah edilirken kullanılacaktır. Bu programın bilgisayarda ilk.c adı ile kaydedilmiştir.  Program 1.1: Derlendikten sonra ekrana 'Merhaba Dünya!' yazar
  [TABLE="width: 70%"]
  [TR]
  [TD="width: 35"]
  01: 02: 03: 04: 05: 06: 07: [/TD]
  [TD]
  /* ilk.c: ilk C programi */#include <stdio.h>main(){ printf("Merhaba Dünya!\n");}[/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  /* ... */Programda, 1. satırda /* ... */ sembolleri görülmektedir. Bu ifadeler arasında yazılan herhangi bir metin, işlem vb. satırlar, derleyici tarafından işlenmez (değerlendirilmez). Yani /* */ifadeleri açıklama operatörüdür.[TABLE="width: 70%"]
  [TR]
  [TD="bgcolor: #FFFF99"] NOT
  Açıklama operatörü olarak C++ tarzı iki-bölü (//) de kullanılmaktadır. Günümüzde birçok C derleyicisi // operatörünü desteklemektedir. Bu operatörü kullanmadan önce derleyicinizin bu operatörü desteklediğinden emin olun.
  /* Bu satırlar derleyici tarafından değerlendirilmez. Ayrıca programın C tarzı çalışma hızını da değiştirmez. */ // Bu satırlar derleyici tarafından // değerlendirilmez. Ayrıca programın C++ tarzı // çalışma hızını da değiştirmez.
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  #include <stdio.h>2. satırdaki #include deyimi, programda eklenecek olan başlık dosyanını işaret eder. Bu örnekte verilen başlık dosyası (header file) stdio.h dir. #include <stdio.h> ifadesi stdio.hdosyasının derleme işlemine dahil edileceğini anlatır[1]-[2]. Bu dosyalardan, Bölüm 20'de tekrar bahsedilecektir.main()4. satırdaki main() özel bir fonksiyondur. Ana program bu dosyada saklanıyor anlamındadır. Programın yürütülmesine bu fonksiyondan başlanır. Dolayısıyla her C programında bir tanemain() adlı fonksiyon olmalıdır.printf()6. satırdaki printf() standart kütüphane bulunan ekrana formatlı bilgi yazdırma fonksiyondur. stdio.h dosyası bu fonksiyonu kullanmak için program başına ilave edilmiştir. Aşağıdaprintf() fonksiyonunun basit kullanımı gösterilmiştir.
  [TABLE]
  [TR]
  [TD="bgcolor: silver"]Örnek kullanım şekli[/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD="bgcolor: silver"]Ekranda yazılacak ifade[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]printf("Element: Aluminyum");[/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD]Element: Aluminyum[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]printf("Atom numarası = %d",13);[/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD]Atom numarası = 13[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]printf("Yoğunluk = %f g/cm3",2.7);[/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD]Yoğunluk = 2.7 g/cm3[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]printf("Erime noktası = %f derece",660.32);[/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD] [/TD]
  [TD]Erime noktası = 660.32 derece[/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]
  28 Nisan 2012
  #1
 2. İlk C Programı Cevapları

 3. 22 Mayıs 2012
  #2
soru sor

İlk C Programı