Ikinci el oto almadan önce bunlara bir bakin

İsimli konu WH 'Teknik Bilgi' kategorisinde, DonArtuR üyesi tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Ikinci el oto almadan önce bunlara bir bakin hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ne tür bir araç alacaksiniz?

  Kullanilmis araç alan kisiler, yapabilecekleri ödemenin miktarini önceden hesaplar ve ona göre seçim yaparlar. Uygun fiyatin yaninda emniyet, güvenilirlik, konfor da birinci planda olacaktir.
  Aracinizi almadan önce isteklerinizi ve kararlarinizi belirlemeniz, seçiminizi kolaylastiracaktir.
  Otomobili ne amaçla kullanacaksiniz?, Kaç yil süreyle kullanacaksiniz? Sigorta, bakim, onarim ve kullanma masraflari da dahil olmak üzere ayiracaginiz para ne kadar olacaktir?
  Çevrenizde almak istediginiz otomobili kullanan tanidiklariniz varsa onlarin bu araba hakkindaki görüslerini alin ve su soruyu sorun :

  Bugün yine tercihiniz bu mu olur?
  Alacaginiz araca yapacaginiz sigortanin yillik giderini ögrenin. Ayrica., her sigorta sirketinin hizmeti farkli oldugu için özelliklerini inceleyin.
  Alacaginiz aracin fiyatini, Web sitelerinden yaklasik olarak ögrenebilirsiniz.

  Kullanilmis araba alimindan önce yapilacak kontroller :

  Kullanilmis araba alimindan önce yapilacak kontroller :
  - Arabanin daha önce hasar görüp görmedigini arastirin. Bunun için boyasini inceleyin, bütün kaportanin içindeki ve disindaki boyalarin ayni olup olmadigini kontrol edin. Yeni bir boya var mi arastirin. Kaportanin üzerinde darbe izlerinin olup olmadigini inceleyin.

  - Arabanin kaportasinin üzerindeki her hangi bir bölümde pas olup olmadigini arastirin.

  - Lastiklerin üzerindeki asinmayi inceleyin. Bazi bölümlerdeki daha fazla asinma, ön süspansiyonlardaki bozukluktan da kaynaklanabilir.

  - Yedek lastigi de gözden geçirin.

  - Kapilarin standart açilis ve kapanislarini inceleyin. Her hangi bir sürtünme olup olmadigini inceleyin. Aksakliklar önceki bir hasarin uzantisi olabilir.

  - Camlar ve farlar üzerindeki çizgi ve çatlaklari arastirin. Ileride daha büyüyecek hasarlar var mi?

  - Arabanin, farlarini, sinyallerini, fren lambalarini, iç aydinlatmayi ve silecekleri deneyerek kontrol edin.

  - Arabanin köselerinden asagiya bastirin ve hemen birakin. Eger araba asagi yukari sallaniyorsa, amortisörlerde bir problem var demektir.

  - Egzozda siyah bir akinti varsa, bu size pahali bir masraf çikarabilir.

  - Beyazimsi renkteki veya beyaz köpüklü motor yagi önemli bir motor probleminin sinyali olabilir.

  - Radyatörün içindeki siviyi kontrol edin, pas renginde olmamalidir.

  - Kontagi kapatip vites kutusundaki yagi inceleyin. Koyu renkte ve kokulu olmamalidir.

  - Arabanin altina bakin, motorun bulundugu yerde her hangi bir akinti veya leke olmamalidir.

  - Isitma sistemi, havalandirma ve radyoyu deneyerek kontrol edin.

  - Iç dösemeyi kontrol edin.

  - Kilometre saatini inceleyin. Asiri yipranmis koltuklara ragmen, kilometre saati az bir kilometreyi gösteriyorsa, saatle oynanmis demektir.

  - Arabanin içinde rutubet kokusu var mi? Kontrol edin.

  - Arabayi kullanarak da kontrol edin

  - Arabanin motoru kolay ve gürültüsüz çalismalidir. Kullanim sirasinda motor isindiktan sonra, sesini dinleyin ve anormal bir ses olup olmadigina bakin.

  - Girintili, çikintili bir yolda arabayi deneyin. Bakin farkli bir titresim, ses veya koku var mi?

  - Düz ve emniyetli bir yolda arabayi kullanirken, degisik hiz seviyesinde fren yapin ve tekrar hareket edin. Araba kolay bir sekilde süratlenmeli ve titresimsiz bir sekilde sürüklenmeden ve savrulmadan durmalidir.

  - Frene hizli basarak, ani duruslardaki durma gücünü görün.

  - Degisik hizlarla dönüs yapmayi deneyin. Asiri yatma veya tutukluk, amortisörlerde veya ön takimlardaki bozukluktan kaynaklanabilir.

  - Ön ve arka lastik izlerinin çakismasi gerekir. Eger arka lastikler ön lastiklerin izinin disina çikiyorsa, arabanin kasasinda önemli bir problem var demektir.

  Kullanilmis araç aliminda dikkat edilecek diger hususlar
  - Krediye ihtiyaciniz varsa, kosullari önce kendi kaynaklarinizla arastirin. Saticinin size önerdigi kosullarla karsilastirin. Pesin vereceginiz kisim ile faiz oranini., aylik ödemeleri ve kefil gibi diger kredi geri ödeme kosullari ile ilgili bilgileri belirleyerek satin alma görüsmesine gidin. Aylik ödeme hesabi konusunda bu sitenin finansman bölümünden destek alabilirsiniz.

  - Arabanin size son maliyetinin ne olacagini belirleyin. Bu maliyetin içine arabanin satis fiyatini, vergi, sigorta ve faizi de ekleyin.

  - Görüsüne, tecrübesine güvendiginiz bir tanidiginiza almak istediginiz tür arabayi gösterin ve onun fikrini alin.

  - Çok iyi okuyup anlamadan hiçbir belgeyi imzalamayin. Imzalayabileceginiz belgeler arasinda ileride dogabilecek tarzda bir bosluk olmamalidir. Size söylenen, garanti vs özelliklerin imzalayacaginiz dokümanin içinde olup olmadigini arastirin.

  - Pesin ödemeniz gereken kaparo veya depozit gibi tutarlarin, vazgeçmeniz durumundaki kosullarini yazili bir anlasma haline getirin.

  - Almaya karar verdiginizde, en son teknik kontrol için güvendiginiz bir tamirciye arabayi gösterin. Basta vereceginiz expertiz ücreti sizi problemli araç almaktan koruyabilir.

  - Bazi otomobillerin parçalari zor bulundugundan bunun size uzun vadedeki maliyeti her zaman daha fazla olur. Bu tür giderlere hazir olmalisiniz.

  Alim öncesi cevaplanmasi gereken sorular:
  - Satin almak mi yoksa kiralamak mi sizin sartlariniza daha iyi uyar?

  - Kiralamanin maliyeti ile satin alma maliyeti arasindaki fark nedir?

  - Satin alacaksaniz, pesin almak mi yoksa kismi kredi kullanmak mi avantajli?

  - Yeni araba mi, kullanilmis araba mi tercih edilmelidir?

  - Hangi araba hayat stilinize daha iyi uyuyor?

  - Hep aileniz ile birlikte mi araba kullaniyorsunuz?

  - Jeep veya minibüs türüne gerek var mi?

  - Finansal gücünüz hangi tip arabaya daha uygun?

  - Hangi saticinin fiyatlarini dikkate almali?

  - Araç sigortasi alim fiyatini ne kadar artirir?

  - Güvenlik için ne kadar fazla para vermek gerekir?

  - Eski aracinizin piyasa degeri nedir?

  - Hangi araç kazayi en az hasarla atlatir?

  - Almak istediginiz araç, en fazla çalinan araçlar listesinde kaçinci sirada?

  Otomobil kredisi alirken DIKKAT !
  Hiç otomobil kredisi almadiysaniz veya daha önce almis olsaniz bile bu konuda önemli ipuçlarindan birkaçina sahip olmak istiyorsaniz, bu bölüme göz atmanizi tavsiye ederiz.

  Bazi teknik faktörlerin bilinmesi ve hatirlatilmasi, finansman kararina nasil ulasacaginiz ve finansman maliyetini nasil düsüreceginiz konusunda size yardimci olacaktir. Faiz tutarinin olusumunda etken olan bu temel unsurlarin bilinmesi ve hatirlanmasi, sizin kararlarinizi kolaylastiracak ve finansman maliyetinizi bütçenizin elverdigi seviyelere getirecektir.

  Kredi Tutari
  Ihtiyaciniz olan kredi tutarini, kredi görüsmesinden önce belirleyin. Alacaginiz araç, bu aracin size maliyeti, mevcut aracinizin satisindan elde edeceginiz gelir ve ödeyebileceginiz en yüksek pesinat tutari vs. bütün unsurlarin basta bilinmis olmasi size büyük avantaj saglayacaktir.

  Araci alirken, sizden istenen minimum pesinat kismini mümkün oldugu kadar yüksek tutmaya ve bunu da kendi öz kaynaklarinizdan karsilamaya çalisin. Bu size, düsük kredi tutari nedeniyle daha az bir finansman maliyeti yükleyecektir. Alim maliyetinin %100?ünü borç alarak karsilamaniz, genelde tavsiye edilen ve tercih edilen bir yöntem degildir. Araç alim maliyetinin kendi sahsi kaynaklarinizdan karsilamaya çalisacaginiz kisminin, en azindan araci satin aldiginizda size teklif edilen pesinat tutari kadar olmasina dikkat etmekte fayda vardir.

  Ayrica, aldiginiz kredinin para cinsi ( ABD dolari, Alman Marki, Japon Yeni vs. olmasi halinde ) ve bunun geri ödenmesi sirasindaki özel ve genel ekonomik sartlar ile kredinin erken ödemesi konusundaki size sunulan ilave maliyetler de ayrica dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasindadir.

  Faiz
  Piyasadaki kredi alabileceginiz kuruluslarin size teklif ettikleri faiz oranlarini ve kredi ile ilgili diger sartlari birbirleri ile mukayese edin. Mümkün oldugunca çok bankayi arastirin. Böylece piyasada geçerli faiz orani ve sartlar konusunda genel bir görüs elde edersiniz. Eger kullanilan finansal terimlere yakin degilseniz, bu sayede yakinlasmis da olursunuz.

  Araci satin aldiginiz satici da size kredi olanaklari sunabilir. Bu sebeple otomobil saticisi ile görüsmeden önce sizin bankaya ödemeniz gereken en düsük yillik nihai faiz oranini belirlemis olmaniz yarariniza olacaktir.

  Faiz oranlari hakkindaki diger bazi ipuçlari da sunlardir:

  - Birkaç bankanin faiz oranlarini karsilastirdiginizda, oranlar ayni temelde olmalidir. Bazen ilan edilen faiz oranlari masraf ve zorunlu giderleri içermeyerek sadece basit faiz oranini gösterir. Masraf ve diger kanuni ilaveleri (mesela KKDF, BSMV vs.) eklediginizde ortaya çikan gerçek ve nihai faiz orani, ilan edilen oranlardan bir hayli yüksek seviyelere çikabilir. Bu bakimdan en iyi karsilastirma yöntemi, bu oranlari yillik nihai faiz orani haline dönüstürüp mukayese etmektir.

  Oranlari yillik nihai oran haline dönüstürmek için de;

  Size teklif edilen basit oranlarin üzerine, ilave edilebilecek her çesit masraf ve zorunlu giderleri ekleyerek nihai faiz oranini bulun.

  Buldugunuz nihai faiz oranini da yillik hale dönüstürün. Sadece yillik bazdaki nihai rakamlari karsilastirmaya tabi tutun.

  - Ayrica, vadenin degismesi de faiz oranlarini dogrudan etkileyen unsurlardan biridir. Karsilastirma yaptiginiz faiz oranlari, kredi teklif eden kuruluslarin ayni vadedeki faiz oranlari olmalidir.

  Taksit

  Aylik taksit tutarini, bütçenizin elverdigi en yüksek seviyeye getirin. Bu size, daha kisa zamanda kredi geri ödemesi nedeniyle daha az faiz ödeme imkani saglayacak ve finansman giderlerinizi azaltacaktir.

  Aylik kredi geri ödeme taksitlerinin seviyesi asagidaki faktörlere baglidir:

  - Faiz oranlari ne kadar yüksek olursa, aylik ödemeler de o oranda yükselecektir.

  - Borç tutarinin yüksekligi aylik ödemeyi yükseltecektir.

  - Geri ödeme süresi ne kadar kisalirsa aylik taksit tutari da o kadar yükselecektir.

  Unutmayin, aylik taksit tutarinizi düsük tutmanin bir çok yolu olmasina ragmen, ödemeniz gereken faiz tutarini düsürmenin tek yolu, düsük faiz orani ve düsük borç tutaridir.

  Vade

  Kredinin vadesini olabildigince kisa tutun ve uzun vadeli araç kredisinden sakinin. Bu da gene vadenin kisaligi sebebiyle size daha az toplam faiz tutari ödeme sansi yaratacaktir. Diger bir deyisle, aylik taksitler vadenin uzunlugu sebebiyle daha düsük görünebilir, fakat nihai finansman maliyeti tutar olarak size daha fazlaya gelecektir.

  Kredi Sözlesmesi

  Kredi sözlesmesini imza asamasina geldiginizde, sözlesmedeki her maddeyi çok iyi okuyun. Sözlesmedeki anlamadiginiz maddeleri ise bankaciniza veya size kredi imkani sunan kisiye çekinmeden mutlaka sorun.

  Kredi sözlesmesini imzaladiginiz andan itibaren sözlesme süresi içinde kredi kurulusuna karsi kanuni bir taahhüt altina girmis oluyorsunuz. Kredi geri ödemesi tamamlanana kadar taahhüdünüzü yerine getirmek zorundasiniz. Getiremez durumuna düsmemeniz için, tüm geri ödeme kosullarini iyi anlamis olmaniz sizin yarariniza olacaktir.

  Yeni araç satin alma kararini verirken

  Yeni araç alimi her ne kadar kolay gözükse de zor bir karar. Alacak kisi, daha önce hiç otomobil sahibi olmamissa, verilecek karar daha da zor. Alici, tipe ve cinse göre degisik alternatiflerle karsi karsiya kalir.

  Saticilarin sunduklari seçenekleri içeren paket çok cazip ve ekonomik gelebilir. Bu arada ihtiyaç duyulmayacak özellikler de satin alinmis olur. Yani paket ekonomik olabilir, ama istemedigimiz özellikler için bosuna para vermis oluruz.

  Araç alirken ilk seçenek; standart ve temel özelliklerin bulundugu pakettir. Ihtiyaç duyulacak kisimlar ise daha sonra tek tek satin alinabilir. Tabii ileride arabaniza uyum ve ilave fiyat farki sizi sikintiya sokabilir.

  Alinacak araba için ödeme gücünüzü ve bütçenizi en bastan tespit edin. Saticilar ile görüsülmeden önce fiyatlari ve arabalari arastirin. Bu arastirmada standart paket ve ilave özelliklere dikkat edin. Bütün bu konular size pazarlik asamasinda yardimci olacaktir.

  Içinden isitmali deri koltuklu bir otomobil almak istiyorsaniz bunun kararini önceden verin, aksi takdirde ikna kabiliyeti yüksek saticilarin ve çarpici plazalarin etkisi altinda kalabilirsiniz.

  Almayi düsündügünüz otomobilin ikinci el piyasasini arastirin. Bir ay sonra satmak isterseniz satabilecek misiniz? Degeri nedir? Air conditioning ve daha kuvvetli motor için ödenen paralar sizi pisman ettirmez, ama lüks kisimlar, yani pahali müzik ve isitmali koltuk gibi bölümler ikinci el piyasasinda degerlerinin çok altinda islem görürler.

  Otomobillerin Standart Paketine Ilave Olarak Satilan Bölümler

  Cruise Control
  Otomatik arabalar içindir. Uzun süreli yolculuklar için gerekli olan bir özelliktir. Ayni hizda gitmeyi saglar. Sürücünün yorgunlugunu azaltir. Benzin tasarrufu saglar. Dikkate alinmasinda fayda vardir.

  Otomatik Koltuklar
  Ayni arabayi birkaç kisi kullaniyorsa ve kullanicilarin vücut ölçüleri birbirinden farkliysa, o zaman otomatik koltuk ayarlari ise yarayabilir.

  Ayarlanabilir Direksiyon
  Birden fazla kisinin kullandigi otomobiller için faydalidir. Direksiyonun kullaniciya göre ayarlanmasini saglar.

  Kuvvetli Motor
  Otomobilin performansini, bununla beraber benzin tüketimini de artirir. Minibüslerde, spor arabalarda ve her türlü tasiyici arabalarda dikkate alinmalidir.

  ABS Fren Sistemi
  Birçok modelde standart olarak bulunur. Ani frenlerde, özellikle islak zeminde sürücüye hakimiyet kazandirir.

  4-Wheel
  Özellikle kar ve çamurda direksiyon hakimiyetini artirir. Arazi kullanimi için iyi bir karardir ancak tamiri pahalidir.

  Camlar ve Aynalar
  Arka pencere defrostati ve silecegi, station vagon, hatchback, minibüs ve tasiyicilar için önemlidir. Kuvvetli ve özellikle otomatik ayarli aynalar güvenligi artirir. Farkli kullanicili arabalar için gereklidir. Otomatik camlar havalandirmayi kolaylastirir. Merkezi cam kilidi çocuk güvenligini artirir. Tepe cami havalandirmayi kolaylastirir.

  Havalandirma
  Sicak havalarda rahatligi artirdigi için gereklidir. Sicak havalarda, özellikle uzun yolda soförü muhtemel uyusukluktan kurtarir. Bunun karsiliginda benzin tüketimini artirir.

  Alarm Sistemi
  Emniyet bakimindan faydalidir. Sigorta maliyetini düsürür. Piyasada ucuz modelleri mevcuttur.

  Müzik Sistemi
  Kuvvetli ses düzeni ses kalitesini artirir. Ancak, piyasada daha ucuza olusturma mevcuttur
  31 Mayıs 2010
  #1
 2. Ikinci el oto almadan önce bunlara bir bakin Cevapları

soru sor

Ikinci el oto almadan önce bunlara bir bakin