Ikariam

İsimli konu WH 'Diğer Online Oyunlar' kategorisinde, decisius üyesi tarafından 8 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Ikariam hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ikariamcılar hadi içeri..


  OYUNU OYNAMAK İÇİN www.ikariam.net girmeniz we kayıt olmanız yeterli  [​IMG]
  Ikariam: Bir Antik Çağ Oyunu

  Ikariam, bir Antik Çağ oyunu. Oyun, yine Gameforge’dan ve yine kelime tabanlı bir online oyun.

  Ikariam, Travian tarzı grafiklere sahip. Yani, klasik çizgi film grafikleriyle bezenmiş oyunda, kelime tabanlı köy-şehir oyunlarındaki “nüfusunu arttır, asker yap, saldır, ele geçir, ordunu büyüt, şehrini geliştir” mantığıyla aynı olan bir oyun.

  Oyuna, bir adadaki diğer şehirlerle birlikte başlıyorsunuz. Öncelikle dünya haritası, adaların bulunduğu bir harita. Onlarca ada var ve dünya haritasının ortasındaki ada, sizin şehrinizin bulunduğu adadır.  Yani, yukarıdaki resimde yer alan sarı okla belirtilmiş orta ada, sizin şehrinizin bulunduğu adadır. Bu adaya tıklarsanız, mavi bayraklı şehrinizin de yer aldığı çeşitli şehirlerden oluşan adanızı göreceksiniz.  Ada haritası üzerinde üç farklı bayrak türü var. Kırmızı bayrak, adadaki diğer oyunculara ait şehirleri, mavi bayrak, sizin şehrinizi, sarı bayrak ise, potansiyel kurulabilecek şehir alanlarını gösterir. Sarı bayraklı bölgelerde şehir kurmak için yalnızca bir saray inşa etmeniz yeterli olacak. Ada üzerinde üzüm bağı, odun, sülfür kuyusu, kristal madeni vs. gibi hammadde kaynaklarını da göreceksiniz.

  Şimdi yapmanız gereken şey, şehrinize ait yapılar yapmak ve bu yapılara göre bir strateji belirleyerek saldırılara geçmek, hammadde kaynaklarını geliştirmek, şehrinizi büyütmek ve yeni şehirler kurmak. Gerisi, sizin strateji oyun zekanıza kalmış!

  Ikariam, Gameforge firmasının Bitefight, Warpfire, Gladiatus gibi oyunlarda tutturamadığı çizgisini, stratejik bir tarihi oyun olan Ikariam ile bozmak istiyor. Bakalım Ikariam, Travian kadar tutacak mı?


  [​IMG]
  wede tuttu tabiki özellikle gamma dünyasında mükkemmel catısmalar war....  işte oyunun tamamını anlayabileceğiniz bir çizelge:  İlk Adımlar - Kaynak Tedariki

  Şehrini geliştirmek için ilk olarak yeterince odununun hazır olduğundan emin olmalısın. Ada Haritasına geç ve Oduncu Kampını seç.
  [​IMG]
  Kaydırma çubuğunun yardımıyla vatandaşlarını senin için odun kesmekle görevlendirebilirsin. Yaptığın değişiklikleri onaylamayı unutma!
  İlk Adımlar - Binalar

  Eğer yeni bir bina inşa etmek istiyorsan, Şehir Haritasına geç ve bir boş bina alanı seç. Daha sonra orada inşa etmen mümkün olan bina listesini göreceksin.
  Lütfen liman binaları için iki farklı yer ve surlar için bir özel alan ayrılmış olduğuna dikkat et.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] Bir binayı kullanmak için, Şehir Haritasında basitçe üzerine tıklanır. Buradan binayı geliştirebilirsin de. Genel kural olarak, gelişim seviyesi daha yüksek olan bina daha işlevsel olacaktır.
  Başlangıç olarak bir akademi, bir liman ve bir kışla inşa etmek önerilebilir.
  İlk Adımlar - Araştırma

  [​IMG] Bir akademiye sahip olduğunda vatandaşlarını bilimadamı olarak görevlendirebilirsin. Bu işlem de işçi görevlendirmekle aynıdır.

  Sen bilim adamlarına hangi dalda araştırma yapacaklarını söyleyebilirsin. Seçenekler:
  • Denizcilik - Yeni savaş gemileri ve denizcilikteki ilerlemeler, koloni kurmak ve ek olarak yabancı kültürler
  • Ekonomi - Mali durumun yanı sıra, yeni bina türleri ve kaynakların üretimindeki ilerlemeler
  • Bilim - Araştırmalardaki ilerlemenin yanı sıra, yeni bina ve birim türleri
  • Askeri - Yeni birim türleri ve birimlerdeki ilerlemeler
  İpucu: Bilim adamları masraf çıkarır. Eğer altın miktarın yetersizse, altın biriktirene kadar araştırmacılarını tatile çıkarabilirsin.

  İpucu: Dilediğin zaman akademi kütüphanesinden bütün keşiflere göz atabilirsin. Henüz araştırmasını yapmadıklarına bile!
  İlk Adımlar - Ticaret

  [​IMG] Bir limana sahip olduğunda, diğer oyuncularla ticaret yapmanı sağlayan kendi ticaret filonu oluşturmaya başlayabilirsin. Limanda nakliye gemilerini doğrudan satın alabilirsin. Onlar nakliye için otomatik olarak kullanılacaklar.
  Bir şeyler göndermek istediğin şehri basitçe Ada Haritasından seç. Soldaki menüden ´Kaynak Taşı´ seçeneğine tıkla.
  Sonraki sayfadan hangi tür kaynaktan ne kadar göndermek istediğini seçebilirsin.
  İpucu: Nakliye gemileri bakım masrafı gerektirmez. Eğer �ok fazlasına sahip olursan, ticaret filonu genişletmek i�in aldığın tedbirlere ve harcadığın zamana değer.
  İlk Adımlar - Savaş

  [​IMG] Asker yetiştirmek için kışlaya ve savaş gemisi üretmek için tersaneye ihtiyacın var. Askerler bulundukları şehri her hangi bir saldırı olduğunda otomatik olarak savunurlar.

  Eğer bir başkasına saldırmak istersen, saldırmak istediğin şehri Ada Haritasından seç. Sonrasında soldaki menüde bulunan seçeneklerin:
  • Yağmalamak (Asker gerektirir) - Birliklerin bu şehirdeki kaynakları ele geçirmeyi denerler.
  • Şehir İşgal Etmek (asker gerektirir) - İşgal edilen şehirdeki diğer karşılaşmalar için çıkış noktası olarak kullanabilirsin. Askerlerinin bakım masraflarının bir kısmı, yine de işgal edilen şehre gider.
  • Limanı Kuşatmak (Savaş gemisi gerektirir) - Kuşatılmış şehre gelen veya giden tüm gemi trafiğini engellersin.
  İlk olarak şehir içinde üç noktada bulunan birimleri yok etmek zorundasın. Eğer aynı adadaki birine saldırıyor isen savaş gemileri hakkında endişe duymana gerek yok. Fakat başka bir adadaki düşmana saldırabilmek için, ilk olarak düşmanın savaş gemileriyle mücadele etmelisin.

  Ipucu: Yağma yapmak için yola çıkarken yeterince hazır durumda nakliye gemin olması gerektiğini unutma. Askerlerin savaşmak için oradalar ve ağır malzemeleri üzerlerinde taşıyamazlar.
  Gezinti

  Ikariamda üç görünüm yöntemi mevcuttur. Gezinti menüsü yardımıyla sen kolayca bir görüntüden diğerine geçebilirsin.
  [​IMG] Dünya Haritasında, Ikariam dünyasının iyi bir genel görünümüne sahipsiniz. Soldaki gezinti oklarını kullanarak haritayı kaydırabilirsiniz. Üzerine tıklayarak bir ada hakkındaki gerekli olan tüm bilgileri alabilirsiniz. Adada kaç şehir mevcut, hangi tapınak var ve hangi lüks kaynaklar çıkarılabilir. Eğer adanın üzerine bir kez daha tıklarsanız Ada Haritasına geçiş yaparsınız.
  [​IMG] Ada Haritası, adada bulunanan tüm şehirlerin yanı sıra size tapınak ve adanın kaynak rezervlerini de gösterir. Bir şehrin üzerine tıklayıp soldaki menüde mümkün olabilen hareket seçeneklerini görebilirsiniz. Örnek olarak : Kaynak Aktar veya Yağmala gibi.
  İpucu: Sadece bir şehre sahip olduğun adalardaki kaynakların ve tapınakların durumunu görebilirsin.
  İpucu: Ada haritasına geçtiğin zaman, hızlı seçim çubuğunda seçili bulunan şehrin olduğu ada görüntülenir.
  [​IMG] Şehir haritasi sana senin şehrini gösterir. Buradan sen boş bina alanına tıkladığında yeni bir bina inşa edebilirsin. Sadece üzerine tıklayarak bir binaya girebilirsin.
  İpucu: Şehir haritasına geçtiğinde, Seçenek Listesinde hangi şehrin var ise otomatik olarak o görüntülenir
  Nüfus ve Memnuniyet

  [​IMG] Nüfus limitin belediye binanın gelişim kademesi tarafından belirlenir. Nüfus artış hızın ise vatandaşlarının memnuniyetine bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler vatandaşlarının keyfini yerine getirir:
  [​IMG] Taverna sana şarap ikram etme fırsatı verir. Her gelişim kademesi ikram edilebilecek şarabın miiktarını artırır. İkram edilen şarap miktarı saatlik olarak şehir kaynaklarından eksilir.
  İpucu: Nüfusunu bir süre yalnız bırakmayı düşünüyor isen, şarap rezervlerinin yeterince yüksek olduğundan emin olmalısın. Eğer artık şarap ikram edilmezse memnuniyet primi ortadan kalkar.
  [​IMG] Müzelerde diğer insanlara ait kültürel eşyaları sergileyebilirsin. Bunun için öncelikle başka bir oyuncu ile kültürel eşya anlaşması yapman gerekir. Anlaşma imzalandığında sen ne kadar kültürel eşyanın sergilenebileceğine karar verebilirsin. Her müze kademesi bir fazla sergiye izin verir, ve köydeki memnuniyet seviyesini arttırır.
  İpucu: Eğer memnuniyet seviyesi eksiye dönerse, hüsrana uğrayan vatandaşların meçhul bir yerde şanslarını denemek üzere şehrini terketmeye başlarlar!
  Altın ve Mali Durum


  Altın üretimin nüfusunun görev dağılımına bağlıdır. Gelirin aşağıdaki gibi hesaplanır:
  • Her vatandaş saatte 4 altın üretir
  • Her işçi saatte 0 altın üretir
  • Her bilim adamının saatlik gideri 8 altındır
  • Şehrindeki savaş gemileri ve askeri birimler belirli bakım maliyetine sahiptir.
  • Seferde bulunan birimlerin ve savaş gemilerinin bakım masrafı iki katına çıkar.
  Altın servetin bir şehre bağlı değildir, fakat genel olarak ada imparatorluğunun zenginlinliğine bağlıdır.

  Tüm köylerdeki gelir ve giderlerinin güncel listesini sol üst köşedeki altın sembolüne tıklayarak bulabilirsin.
  Kaynaklar - Odun


  İkariamda iki tür kaynak mevcuttur - odun ve lüks kaynaklar. Odun şu alanlarda kullanılır:
  • Binalar ve Binaların geliştirilmesi
  • Birimler ve Savaş Gemileri
  • Lüks Kaynak Rezervlerinin geliştirilmesi
  • Koloni Kurulması
  [​IMG] Oduncu Kampına Ada Haritasından ulaşabileceğin gibi belediye binandaki bağlantıdan da ulaşabilirsin. Kaydırma çubuğunun yardımı ile kaç vatandaşının odun üretimi için çalışacağını belirleyebilirsin.

  Oduncu Kampının gelişim kademesi, aynı anda kaç kişinin odun üretimi için çalışabileceğini belirler. Yeni bir gelişim kademesi, adadaki tüm oyuncuların bağışlarıyla yeterli miktar sağlandığında gerçekleşir. Bağış menüsünü Oduncu Kampı sayfasının sol tarafında bulabilirsin.
  Kaynaklar - Lüks Kaynaklar


  Ikariamda farklı lüks kaynaklar mevcut: şarap, mermer, kristal ve sülfür. Lüks kaynaklar sadece Zenginlik (Ekonomi) araştırması tamamlandığında üretime hazır durumda olur. Her ada sadece bir tür lüks kaynak rezervine sahiptir. Her lüks kaynak kendine özgü kullanım şekline sahiptir:
  • Şarap - Taverna ve mutfak için gereklidir.
  • Mermer - Bir çok binanın daha yüksek gelişim kademeleri için gereklidir.
  • Kristal Cam - Akademi, dokorlar ve mucit atölyesindeki geliştirmeler için gereklidir. Cam (Bilim) keşfi yapıldığında, araştırmaları hızlandırmak için de kullanılabilir.
  • Sülfür - Birimlerin çoğu ve gemileri için gereklidir.
  Lüks kaynak rezervine ada haritasındaki simgesini seçerek veya belediye binasındaki linki kullanarak ulaşılabilir. Buradaki kaydırma çubuğunu kullanarak kaç vatandaşının lüks kaynak üretiminde çalışacağını belirleyebilirsin.

  Oduncu kampının mevcut seviyesi, aynı anda kaç kişinin kaynak üretiminde çalışabileceğini belirler. Kaynaklar adadaki tüm oyuncular tarafından kullanılır ve bağışlarla gelişir. Bağış menüsü sayfanın sol tarafındadır.
  SAVAŞ SANATI
  Savaş Sanatı


  İkariam Savaşları ikiye türe ayrılır: Savaş gemileri tarafından gerçekleştirilen deniz savaşları ve askerler ve savaş makineleri tarafından gerçekleştirilen kara savaşları. Her asker aşağıdakii değerleri taşır:
  • Hasar - Birimin yok edici gücü
  • Zırh Koruması - Hasara karşı koyma yeteneği
  • Dayanıklılık - Bir çok raunddan oluşan büyük savaşlarda en büyük rolü oynayan, birimin dayanma gücü.
  • Özel Yetenekler - Birimin kendine has özellikleri
  • Hız - Birimin ne kadar hızlı olduğu; karışık birliklerde hız en yavaş olanın hızıdır.
  • Sınıf- İnsan veya Makina. Doktorlar makinalarda normalin yarısı katkı yaparlar.
  • Maliyet - Bu birim için; vatandaş , odun ve lüks kaynaklardan nelere ihtiyaç duyulduğu
  • Bakım Masrafı - Birime saatlik olarak ödenen miktar. (Dikkat! Birim seferde olduğunda bakım masrafı iki katına çıkar!)
  Mevcut Özel Yetenekler:
  • Saldırı - Birim saldıran taraftaysa %30 hasar primi alır.
  • Savunma - Birim savunan taraftaysa %30 zırh koruması primi alır.
  • Şahmerdan Vuruşu - Birim şehrin surlarına zarar verebilir, eğer mevcutsa.
  • Hekim - Her savas raundu arasında zayiat vermeyi önler.
  • Aşçı - bu birim yorulan birimlere her savaş raundunda dayanıklılık sağlar.
  • Savaş Sanatı - Senaryo  • Burada bir savaş için iki temel senaryo olabilir. Bir savaş aynı adadaki iki farklı şehir arasında geçen bir kara savaşı olabilir. Veya farklı adalarda bulunan şehirler arasında denizaşırı bir savaş olabilir.
   Kara yoluyla yapılan savaşlar daima kara savaşı olarak sonuçlanır, savunma gücü şehirde konuşlanmış olan askerler ve/veya savaş makinelerinden oluşur.
   Deniz yoluyla yapılacak bir saldırıda ilk olarak düşmanın şehre yakın hiç bir savaş gemisi olmadığından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde sizin askerlerinizi taşıyan nakliye gemilerinizin yolunu keser ve en kötü ihtimalle de batırır.
   Başka adadaki şehrin yolu serbest olduğunda, askerleriniz karaya çıkabilir ve eğer gerekirse kara savunma birimlerini yok etmek zorunda kalırlar.

   Ada haritasında bir düşman şehri seçtiğinizde aşağıdaki seçeneklere sahip olursunuz:
   • Yağmala - Tüm savunma birimleri yenildiğinde koruma altında olanlar dışında her şey yağmalanır. Yağma ve yağmaladığınız kaynakları kurbanınızın nakliye gemilerine yüklemek için 20 dakikanız var. Ayrıca kurbanınızın hazinesindeki altınların (% Şehir kademesi x (şehir kademesi - 1)) kadarını da yağmalarsınız.
   • Limanı Kuşat - Savaş gemileri şehre giden gelen nakliyeleri önler.
   • Şehir İşgal Et [Vali (Askeri) araştırmasının tamamlanmış olmasını gerektirir] - İşgal edilmiş şehri askerleriniz için üs olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte askerleriniz ve denizcileriniz bakım ücretlerinin bir bölümünü işgal ettikleri şehirde içki aleminde ziyan edeceklerdir.
   İpucu: Yağmalanan şehirdeki liman daha büyük olduğunda, daha fazla kaynak yağmalanabilir.

   İpucu: Savaş gemilerinin bir limanı kuşatması veya askerlerin bir şehri işgali devam ettiği sürece bakım masrafları normalin iki katı olur!
   Savaş Sanatı - Savaşın Seyri

   Deniz ve kara savaşları aynı şekilde seyreder. Yine de kara savaşlarında daha fazla etkileyen faktör vardır. (Örn: sur) Her savaşta iki taraf vardır: saldıran ve savunan. Her iki taraf da birden fazla ordudan oluşabilir. Mesela, sen ve bir müttefikin bir şehre birlikte saldırırsanız, senin ve müttefikinin birimleri daha büyük tek bir güç oluşturur.

   Bir savaş en az 1 raunddan oluşur. Bir raund 20 dakika sürer ve aşağıdaki gibi gerçekleşir:
   • Dayanıklılık etkileri belirlenir
   • Tolam zarar belirlenir - kara savaşlarında saldıran taraftaki şahmerdanların surlara verebilecekleri hasar kontrol edilir.
   • Hasar rastlantısal olarak düşman birimlerine dağıtılır - isabet alan birimler ölür veya dayanıklılık kaybeder
   • Ölen veya kaçan birimler çıkarılır
   • Eğer kazanan yok ise savaş sonraki raundda devam eder.
   • Savaş Sanatı - Dayanıklılığın Etkisi   • Eğer bir birim isabet alır ve hayatta kalırsa dayanıklılık kaybeder. Dayanıklılık belirli bir seviyenin altına düştüğünde birim kötüleşir veya kaçmayı dener. Birden çok raunddan oluşan daha büyük savaşlarda, dayanıklılık sonucu belirleyici rol oynayabilir.
    • 3/4 Dayanıklılık - Hasar ve zırh koruması değeri %80 e düşer.
    • 1/2 Dayanıklılık - Hasar ve zırh koruması değerinin %60 ına düşer ve birimler tüm özel yeteneklerini kaybeder.
    • 1/4 Dayanıklılık - Hasar ve zırh korumaları değerinin %40 ına düşer. Daha kötüsü bu birimin her raundda %60 kaçmayı deneme şansı olur.
    [​IMG] İpucu: Eğer senin aşçıların var ise, onlar her savaş raundu başına birimlerinin dayanıklılıklarını bir miktar artırırlar.

    Savaş Sanatı - Surlar


    Saldırı alan bir şehrin savunmasında, o şehrin surlarının sayısız etkisi vardır:
    • Surların her gelişim kademesi için tüm savunma birimleri %10 fazla zırh korumasına sahip olur.
    • Surların her gelişim kademesi savunmacının toplam hasar gücünü 3 artırır.
    • Bütün saldırı üniteleri, surlarda açılan her yarık için %10 hasar primi alır.
    Ünitelerin sahip olabildiği özel yeteneklerden biri de şahmerdanın surlarda yarıklar oluşturabilmesidir. En azından her iki raund sonunda bir yarık oluşumuna neden olur. Surun gelişim kademelerine bağlı olarak daha fazla yarık da oluşabilir. Yeterince şahmerdan ile mümkün olan tüm yarıklar ilk raundda da oluşturulabilir.

    İpucu: Surlarda oluşan yarıklar savaştan sonra otomatik olarak kapanır.
    Savaş Sanatı - Hasar ve Zırh Koruması


    Oluşturulan toplam hasar aşağıdaki faktörlere bağlıdır:
    • Birliğin oluştuğu birimlerin temel hasar gücü
    • Birliği oluşturan birimlerde atölyenin korkunç geliştirmeleri sonucunda oluşturulan hasar gücü artışları.
    • Azaltılan dayanıklılık etkisiyle verilen hasar
    • (sadece saldıranlar) %30 saldırı özel yeteneğinden gelecek olan hasar artışı
    • (sadece saldıran) %10 her açılan yarık için hasar gücü artışı
    • (sadece savunan) her sur kademesi icin 3 hasar puanı artışı
    • Eğer çok fazla birim (yaklaşık 50+) savaşıyorsa azaltılan zarar.
    Birimlerin bireysel zırh koruması değişebilir:
    • Mucit Atölyesinde yapılan savunma geliştirmeleri nedeniyle olan artışlar.
    • Dayanıklılık etkisiyle oluşan zırh koruması azalması
    • (sadece savunanlar) surların her kademesi icin %10 zırh koruması artışı
    • (sadece savunanlar) Özel yeteneklerden Savunma etkisiyle oluşan %30 zırh koruması artışı
    Oluşturulan hasar düşman birimlerine rastlantısal olarak dağıtılır. Tam hasar rastlantısal olarak belirlenir, daha fazla birimin katıldığı savaşlarda rastlantı faktöründe de artışı olacaktır. Bir birimin ölmesi için verilen hasar zırh koruması değerinin %90 ını geçmelidir. Aksi takdirde birim sadece dayanıklılık kaybedecektir.

    İpucu: Her raundda doktorların birimlerin ölmesini engelleme şansları vardır. Daha fazla doktor bu şansı arttrır. Bununla birlikte, mekanik üniteler üzerinde etkileri diğerlerinin yarısı kadardır.
    Savaş Sanatı - Galibiyet ve Mağlubiyet

    Bir raundun sonunda 1´e 3 güç oranına ulaşıldığında savaş biter ve kazanılmış sayılır. Askeri güç toplam hasar (modifikasyonlar dahil) ve zırh koruması değerlerinin toplamıyla hesaplanır. Yenilen ordu dağılır.
    Dayanıklılığın çok fazla düşmesi nedeniyle kaçan birimler savaştan sonra birliklerine dönerler. Savunan birliğin dağılan birimleri savaştan 20 dakika sonra tekrar hazır halde olacaklardır. Bir saldırının başarısız olması nedeniyle dağılan birliğin geri dönmesi ise iki kat zaman alır.
    [​IMG] İpucu: Her hangi bir zamanda devam etmekte olan bir savaşa yeni birimler göndermek isterseniz bu size bağlıdır. Düşmanınız için de aynı şey geçerlidir...


    CASUSLUK

    Casusluk

    [​IMG] Bir istihbarat merkezine sahip olunca casus eğitebilirsin. İstihbarat Merkezinin her kademesi icin 1 casus daha eğitebilirsin.
    Bir casusu konuşlandırmak içiin, Ada Haritasından hakkında bilgi toplamak istediğin şehrin üzerine tıkla. Casus gönderme seçeneği soldaki menüde görünecektir. Bunu seçtiğin zaman casusların şehre sızmayı deneyecekler.

    Bir casus başarılı bir şekilde şehre sızdığında, İstihbarat Merkezinden ona görev verebilirsin.
    • Depoyu gözetle - Şehirdeki kaynak miktarını öğrenirsin
    • Garnizonu Gözetle - Şehirde ne kadar ve ne tür asker, savaş makinesi ve savaş gemisi konuşlanmış.
    • Filo ve asker hareketleririni gözetle - Bir filonun kalkış ve varış yeri, toplam birim sayısı ve de nakliye gemilerinin varış zamanı.
    • Hazine Dairesini Gözetle - Hazinede ne kadar altın var.
    • Araştırma Durumunu Gözetle - En son hangi keşiflerin yapılmış olduğunu öğrenirsin.
    • İletişimi gözetle - Kurbanın son bir kaç saatte kimlerle mesaj alış verişi yaptığını öğrenirsin. Sadece mesajın konusunu görebilirsin, içeriğini değil.
    • Casusu Geri Çek - Casusun İstihbarat Merkezine geri döner.
    [​IMG] Burada her görev için casusun yakalanma riski de bulunur. Bu gerçekleştiğinde, casusu yakalayan oyuncunun casusun nerden geldiğini tespit etme şansı da mevcuttur!
    • İstihbarat Merkezinin Gelişim Seviyesi - Yakalanma riskini azaltır.
    • Sızılan şehrin büyüklüğü - yakalanma riskini azaltır
    • Sızılan şehirdeki casusluktan korunma görevi yapan karsi casus sayısı - yakalanma riskini artırır.
    İpucu: Yakalanma riski her gorevden sonra kısa bir süre için büyük bir artış gösterir. Casusuna başka bir görev vermeden önce yakalanma riskinin düşmesini beklemelisin.


    İTTİFAK VE ANLAŞMALAR
    İttifaklar ve Anlaşmalar

    [​IMG] Diplomasi Puanı

    Bir çok anlaşmayı yapabilmek için diplomasi puanları gerekir. Diplomasi puanlarını elçilik binası inşa ederek veya geliştirerek kazanabilirsin. Her elçilik binası diplomasi puanı verir, her gelişim kademesi +2 diplomasi puanı getirir.
    İpucu: Elçilik binası inşa edebilmen için Yabancı Kültürler(Denizcilik) araştırmasını tamamlamış olman gerekir.
    Bu senin sınırlı sayıda anlaşma yapabileceğin anlamına gelir. Ortaklarını seçerken dikkatli ol.
    İpucu: Eğer bir anlaşmayı iptal ederseniz harcadığınız diplomasi puanı geri döner.
    İpucu: Diplomasi danışmanınız her zaman kaç diplomasi puanına sahip olduğunuzu söyler.

    ANLAŞMA

    Anlaşma

    Diğer oyuncularla yapabileceğiniz farklı türde anlaşmalar mevcut. Ada haritasında istediğin şehrin üzerine tıkla ve soldaki menüden Diplomasiyi seç. Mesajı hazırlarken hangi anlaşmayı yapmak istediğini belirleyebilirsin.
    Kültürel Eşya Anlaşması

    Kültürel Eşya Anlaşması yapmadan önce Kültürel Etkileşim(Bilim) araştırmasını tamamlamalı ve en az 1 müzeye sahip olmalısın. Bundan sonra bir müzesi olan her oyuncuyla Kültürel Eşya Anlaşması yapabilirsin. Her anlaşma müzende sergileyebileceğin bir kültürel eşyaya sahip olmanı sağlar. Her sergi şehrindeki vatandaşlarının memnuniyet seviyesini artırır.
    İpucu: Sadece müzenin gelişim kademeleri kadar kültürel eşya anlaşması yapabilirsin. Farklı şehirlerdeki müzelerin kademeleri de buna eklenecektir. Bunun yanında, sadece müze kademen kadar kültürel eşyayı müzende sergileyebilirsin.
    Ticaret Anlaşması

    Bu sadece Market(Ekonomi) araştırmasını tamamladığında yapabileceğin bir araştırmadır. Bir ticaret anlaşması beklenilenin aksine sana ortağının ticaret merkezinde öncelik sağlar. Bunun anlamı, sen ortağının ticaret merkezindeki bir teklifi kabul eder etmez, o senin için ayrılır ve diğer oyuncular tarafından kapılamaz.
    İpucu: Bir ticaret anlaşmasının teklif edene maliyeti 4 diplomasi puanıdır. Sadece 2 diplomasi puanı anlasmayi kabul eden oyuncudan alinir.
    Askeri Anlaşma

    Diplomasi(Denizcilik) araştırmasını yapar yapmaz başka oyuncuların şehirlerine askeri anlaşmalar teklif edebilirsiniz. Anlaşma yapıldıktan sonra, o şehri daha fazla askeri operasyon için bir üs olarak kullanabilirsin. Yine de askerlerini orada konuşlandırdığın için çift katı bakım maliyeti ödersin.
    İpucu: Bir askeri anlaşmanın teklif edene maliyeti 11 diplomasi puanıdır. Askeri anlaşmayı kabul eden oyuncudan 2 diplomasi puanı alınır.
    İpucu: Bir Askeri anlaşma belirli bir şehir ile yapılabilir. Aynı oyuncunun diğer şehirlerini de üs olarak kullanabilmek için daha fazla askeri anlaşma yapman gerekir.

    İTTİFAKLAR:KURULUŞ VE ÜYELER
    İttifaklar: Kuruluş ve Üyeler

    En az bir diplomasi puanına sahip olduğunda mevcut bir ittifaka katılabilirsin.
    Bir ittifak kurabilmek için 3 diplomasi puanına ihtiyacın var.
    Şimdi diğer oyuncular ittifakına üye olmak için başvurabilirler. Bunların kabul edilebilmesi için ittifakın yeteri kadar diplomasi puanına sahip olması gerekir.
    İpucu: İttifakın ancak senin diplomasi puanlarını ona transfer etmen sayesinde büyüyebilir. Bunun için elçilik binana giderek soldaki menüden "Diplomasi Puanlarını Transfer Et" seçeneğine tıkla.
    İttifaklar: General ve Diplomat

    General


    • Üyelerin tamamının tüm gemi ve birimlerini görebilir.
    • İttifak üyelerine gelen veya onlardan çıkan saldırıların tamamını görebilir.
    • İttifak üyelerinin saldırılarını geri çekebilir.
    Diplomat    • Harici ittifak sayfasını değiştirebilir. Bu sayfa ittifak üyesi olmayıp ittifak sayfasını ziyaret eden oyuncular tarafından görülebilir.
    • İttifak anlaşmalarını yönetebilir.
    • İttifak üyelerinin anlaşmalı olduğu oyuncuları görebilir.
    • İttifağa gönderilen mesajları alır.


  8 Temmuz 2008
  #1
 2. Ikariam Cevapları

 3. emeğe saygı lütfennn :d
  8 Temmuz 2008
  #2
 4. Gerçekten ÇOK önemli bir paylaşım.Ellerine sağlık
  8 Ağustos 2008
  #3
 5. saol ya walla guzel oyun
  28 Ekim 2008
  #4
 6. nerden indirilio bu :D
  18 Ocak 2009
  #5
 7. indir miyosun ben beta dünyasındayım adım okanoyuncak
  adım okanoyuncak
  dünya beta
  ittifak 2009
  kordiler81/20  İTTİFAMA HERKESİ BEKLERİM GELİN GELİŞELİM
  21 Ocak 2009
  #6
 8. paylaşım için sağol...
  21 Ocak 2009
  #7
 9. eline sağlık
  28 Ağustos 2009
  #8
 10. hileside varmı
  28 Ağustos 2009
  #9
 11. bunlar cok önemli:muahaha: ben etada 1 milyonum gereksiz paylaşım bende:yuppi:
  5 Eylül 2009
  #10
 12. hilesi yok..

  ben eta dayım
  adım: ĻØřĐỲūñЦŜ
  ittifak: NEFER
  14 Mayıs 2011
  #11
soru sor

Ikariam

Alakalı Aramalar:

 1. anything

  ,
 2. ikariam