Hz. Ömer ve Arkadaşı

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 19 Aralık 2008 tarihinde yazılmıştır. Hz. Ömer ve Arkadaşı hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Hazreti Omer radiyallahu anh’in ahiret kardesi olmus zat Sam tarafina gitmis, envai cesit buyuk gunahlara dalmisti.Uzun bir muddetten sonra Sam’dan birisi Hazret Omeri’in ziyaretine varmis.

Hazret Omer:
    -“Filan adam benim arkadasim idi, o taraflara geldi, acaba hali nedir?” diye sormus;

Samli adam:

-“Ya Emir-el-mu’minin,hasa o senin kardesin degil,seytanin arkadasidir.Icki iciiyor,buyuk gunah isliyor.”der.

Hazret Omer radiyallahu anh kalben Allah’a yonelir ve dua eder; ve adama:
    -“Sen gittiginde su mektubu ona ver.”der.

Mektubun ozeti:
    Ey benim kardesim,Rahman ve Rahim olan Allah’in adiyla mektuba basliyorum.
    “Ha,mim.Bu kitab galib ve alim olan Allah’tan inendir.O gunahlar ortucu, tevbeyi de kabul edendir.Azabi da cok acikli.”
    Mealindeki ayetten sonra: “Ey kardesim,subhesiz halini ogrendim, sen benim kardesimsin, kiyamet gununde senden ayrilmak istemiyorum. Her nasilsa dunyada benden ayrildin. Sen de benden ayrilmak isteme, ne olur.Benim ahlakimla ahlaklan,senin kardesinim, benim mahcub etmemeye calis.”

Kardesi bu mektubu alinca:”Ne yuce insan,beni yalniz basima birakmadi.Allah icin nasihat etti.Vay benim halime ne kotu bir hal, and olsun bundan sonra kardesimi mahcub etmemeye valisacagim. Ey benim Rabb’im, Azamatin’e karsi cok suc isledim, beni afuv et.Sayet ki beni afuv etmezsen bari her iki gozumu kor et. Ta ki Hazreti Omer’e karsi mahcubiyet azabini gormiyeyim.” Demekle tevbe etmistir.

Gozumun nuru Seyh Abdulhak Hazretleri kitabdan bu kiisayi bize okuduktan sonra soyle dediler: “Anladiniz mi Kardesini gunahla bas basa birakan hiyanet etmis olur? Ey gencler ! Islam aleminin uzerine bir sel gelmistir. Gucunuz ne kadar varsa kardeslerinizi isyan selinden kurtarmaya calisn. Andolsun!..Mahcubiyetten gelen azab yerine cehennemin azabini tercih ederim. Hem dua ile hem nasihatle hem mali yardimla kardesinizi bu selden bogulmaktan kurtari.” Dediler. Meclis agladi, cezbeliler ve aglayis sesinden bu sohbetin devamini zabtedemedim. Kendileri de agladilar. Buna ilaveten: “Ey musluman kardeslerim! Genclere can ve mal feda etmekle fedakarlikta bulunun, kurtarmaya calisalim.” Seyh Abdulhak’in bu sohbetini dinletikten sonra tum varimla vucudumu genclere hizmet etmeye vakfettim.Andolsun Islamdan baska hicbir gayem yoktur.

(Dilara Yayinlari,Ebeble Varis Lutufla Donus)
    19 Aralık 2008
  2. Hz. Ömer ve Arkadaşı Cevapları

soru sor

Hz. Ömer ve Arkadaşı