Hz Ali'nin Rüya Yorumu

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, yesilalici üyesi tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Hz Ali'nin Rüya Yorumu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Ashabtan (Peygamberimizin arkadaşları) Abdullah oğlu Cabir bir rüyasında, büyük ineklerin küçük inekleri sağdığını, hastaların sağları ziyaret ettiğini, kuru bir çay kenarında yemyeşil bahçeler bulunduğunu, minberde (camilerde imamın hutbe okuduğu yer) koca koca putlar durduğunu gördü. Bu, sıradan bir rüyaya benzemiyordu. Bunun önemli bir mesajı olmalıydı. Bu rüyayı yoracak kişi olarak ilk defa Hz. Ali aklına geldi. Hz. Peygamberin "İlim beldesinin kapısı" diye nitelediği Hz. Ali ancak güvenilir bir açıklama getirebilirdi. Bu düşüncelerle rüyasını yordurmak üzere Hz. Ali'ye müracaat etti. Rüyasını tane tane anlattı ve

  ne anlama geldiğini yormasını rica etti. Hz. Ali "Yanlış yorumdan Allah korusun" diyerek söze başladı ve şöyle devam etti. "Büyük ineklerin küçük inekleri sağması, yetki ve mevkilerini halkı soymak için kullanan görevlileri (amir ve memurları); hastaların sağları ziyaret etmesi, yoksulların hallerini arzetmek için zenginlerin peşinde koşmasını; kuru çay kenarında bulunan yemyeşil bahçeler, uzaktan veya dışardan bakıldığında çok büyük sanılan ve öyle ünlenmiş ama aslında içleri kupkuru çölden ibaret olan ilim adamlarını; minberde duran koca koca putlar ise, layık olmadığı halde ilmin, dinin ve devletin yüce makamlarına yükselmiş kimseleri ifade eder."
  20 Ekim 2008
  #1
 2. Hz Ali'nin Rüya Yorumu Cevapları

 3. Eline sağlık..
  20 Ekim 2008
  #2
 4. Allah razı olsun
  9 Kasım 2008
  #3
 5. Allah razı olsun...Emeğine sağlık.
  17 Mart 2009
  #4
 6. paylaşım için sağol
  24 Nisan 2009
  #5
 7. teşekkürler eline sağlık
  24 Nisan 2009
  #6
soru sor

Hz Ali'nin Rüya Yorumu