Hz.alinin hayatı

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, Divane-i ABBAS üyesi tarafından 8 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Hz.alinin hayatı hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hz.Ali'nin Hayatı
  Hz. Ali (as) hicretten 23 yıl önce Receb ayının onüçüncü gününde Mekke´de Kaabe´nin içinde dünyaya geldi. Babası Ebu Talib annesi Esat Kızı Fatime´dir. 6 yaşında iken Peygamberimiz onu kendi evine götürdü. Terbiye ve himayesini bizzat kendisi üstlendi. Hz. Ali (as) Peygambere ilk iman getiren kimsedir. O her zaman Hz. Peygamber (saav) ile beraberdi.

  Hz. Muhammed (saav) Medineye hicret ettigi gece Kafirler Peygamberin evine gelipte onu öldürmek istediklerinde Hz. Ali (as) yatağına yatmıştı. Hz. Ali (as) Peygamberin kızı Hz. Fatime (as) nin eşi idi. Hz. Muhammed (saav) Medineye hicret ettiginde müminler arasında kardeşlik bağı icad etti ve Hz. Ali (as) mı kendi kardeşi olarak seçti.

  Resulullah döneminde gerçekleşen savaşların çoğunda, müslümanların zaferi, Hz. Ali (as) nin kılıcıyla gerçekleşmiş, bu savaşlardaki fetihleri yüzünden Hz. Muhammed (saav) ´´Ali´den yigit ve Zülfikar´ dan başka kılıç yoktur,, diyen Hadis´i Kudsî de Hz. Ali (as) yi övmüştür. Yine Hendek savaşında, İslam ordusuna korku ve dehşetin hakim olduğu bir sırada, müşriklerin en büyük kahramanı olan Amr bin Abdeved´i yere seren Hz. Ali (as) nin kiliç vuruşu, hadislere göre bütün insan ve cinlerin ibadetinden daha faziletli bilinmiştir.

  Caferi inancına göre, Hz. Ali (as) ilahi emir geregi Hz. Peygamber (saav) rin halifesi olan 12 masum İmamların ilkidir. Maide Suresinin 67. Ayetine göre Hz. Muhammed Mustafa (saav) son veda Hac´cında Hz. Ali (as) yi kendi yerine Halife seçmistir. Ama Hz. Peygamberden sonra bazı sebeblerden dolayı ilk 3 halife döneminde Hz. Ali (as) hilafet zahiriyesi tahakkuk etmemiştir.

  Hz. Ali (as) Üçüncü Halife´den sonra Hicretin 35. yılında müslümanların halifesi oldu. Hz. Ali (as) her şeyden önce geçmişteki valilerin çoğunun iş başında olmalarını uygun görmeyince, onları azledip layık gördügü kimseleri tayin etti. Bu arada bir takım insanlar şahsi çıkarlari için ona muhalefet edip Cemel, Siffin ve Nehrevan savaşlarında ona karşı savaştılar.

  Hz. Ali (as) Takvada, hakka ibadet etmekte, cesarette, yigitlikte ashap arasında tekti. Hz. Ali (as) hakkı ve ilahi kanunu icra ediyor, her zaman için Hz. Ali (as) adaleti icra etmekte hiç bir kimseye bir ayrıcalık tanımaz, yakınlarına bile müsamahalı davranmaz, herkese bir gözle bakardı.

  Hz. Ali (as) İlimde ashabın en bilgilisi idi. Hz. Muhammed Mustafa (saav) ´´ Ben ilmin şehriyim, Ali´de kapısıdır,, buyurmuştur. Üç halife döneminde şer´i meselelerin çözümü için ona müracaat edilirdi. Nehcül Belaga kitabı onun hutbe, mektub ve sözlerinden bir kısmını içermektedir.

  Hz. Ali (as) hicretin 40. yılında Ramazan ayının 19. gününün sabahı Kufe camiinde sabah namazını kılarken İbn-i Mülcem'in zehirli kılıcıyla aldığı darbe sonucu Ramazan´ın 21. günü şehit olmuştur. Hz. Ali (as) nin Türbesi Irak´ın Necef Şehrindedir.
  8 Ekim 2008
  #1
 2. Hz.alinin hayatı Cevapları

 3. ´´ Ben ilmin şehriyim, Ali´de kapısıdır,,

  ya rabbi sen o şehre ve kapıya bizleri kavuştur

  Allah razı olsun

  18 Ekim 2008
  #2
 4. Allah razı olsun saol..
  20 Ekim 2008
  #3
 5. Allah razı olsun...Emeğine sağlık.
  17 Mart 2009
  #4
 6. paylaşım için teşekürler
  30 Mart 2009
  #5
 7. paylaşım için sağol
  24 Nisan 2009
  #6
 8. emeğinize saygı duyuyorum fakat bişey dikkatimi çekti;
  MAİDE 5/67. Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et, eğer bunu yapmazsan O’nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan korur. Doğrusu Allah kafirlere yol göstermez.
  maide suresinin meali bu siz oraya Peygamberimizin(sav),hz. Ali(a.s) halifeliği hakkında olduğunu yazmışsınız düzelmenizi rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim.
  26 Nisan 2011
  #7
 9. maide süresi 67.ayette h.z.Muhammed Mustafa (s.a.v.)yerine halife olarak h.z.Ali(r.a.) bırakmıştır söylemi yanlış.maide süresinin 67.ayetinde böyle bir şeyden bahsetmiyor.yanlış bilgi lütfen düzeltin.saygılar
  4 Temmuz 2011
  #8
soru sor

Hz.alinin hayatı

Alakalı Aramalar:

 1. haretiali

  ,
 2. Hz alinin hayatı vıkıpedı

  ,
 3. hz. alinin hayatı