Hz Ali ve Muaviye

İsimli konu WH 'Ehl-i Beyt' kategorisinde, tahinus üyesi tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde yazılmıştır. Hz Ali ve Muaviye hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Emevi devleti sultanı Muaviyenin ehlibeyt üzerindeki akılalmaz baskısı hakkında bilgisi olanlar paylaşımlarınızı bekliyorum
    23 Aralık 2008
  2. Hz Ali ve Muaviye Cevapları

3. kardeşim bu konu çok ciddi bir konudur büyük tartışmalar getiriyor...ama sana tavsiyem imam Hasan filmi var 10 vcd'lik o filmde senin tam istediğin bilgiler var eğer alamama durumun olursa bana öm at bu konu hakkında çok kapsamlı bilgi getireyim sana....
    28 Aralık 2008
  4. alemdar kardeş evet haklısın bu konu çok tartışmalı bir konu.. bize ehlibeyt sevgisi farz olduğu halde bu sevgi sadece şiilere ve rafizilere hasmış gibi. muaviyenin sahabe olup olmadığı bile belli değil diye düşünüyorum
    29 Aralık 2008
  5. Kardeş,o söylediğin filmi nerden bulabilirim.Hangi yapıma ait olduğunu söylersen memnun olurum.Allah razı olsun...
    3 Ocak 2009
  6. Kardeş Hz.Ali(k.v) ve Hz.Muvaviye konumuz ve ikisi hakkında görüşler.
    Hz.Ali(k.v) Hz Muhammet(s.a.v.)in hem amcasının oğlu hem de damadıdır.
    Hz.Muvaiye ise Hz Muhammet(s.a.v.)in Ashabı dır.

Resulullah(a.s.)buyurduki;
    Ali(k.v.) bendendir,ben de ondanım.
    Ben ilmin şehriyim Hz.Ali(k.v.)ise kapısıdır,kim ilim öğrenmek isterse Hz.Ali(k.v.)ye gitsin.
    İlim on kısımdır,dokuz u Hz.Ali(k.v.)ye verilmiştir...
    Benim Ashabım yıldızlar gibidir , hangisine tutunursanız tutunun kurtuluşa erersiniz.

Bunun içindirki Hz.Ali(k.v.)ve Hz.Muaviye hakkında da yanlış yorumlar yapmayın..
    Bunun hesabı mahşere kıyamate kalmıştır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
    Kapımın önünden geçene kabir azabı olmaz.(Geylani)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    İlahi bizleri Hz.Pir Gavsulazam
    Abdulkadir-i Geylani (ksa) Hz.leri
    Efendimiz’in şefaatlerinden,al-i
    Himmet,nazar ve muhabbetlerinden,
    sevgilerinden ayırıp mahrum etme.
    (AMİN)
    13 Mart 2009
  7. tahinus kardeş alulbeyt ve ehlibeyt yayıncılıklar var oralardan bulabilirsin...imam hasan filminin adı Yalnız imam...sana hz.ali nin filminide izlemeni tavsiye ederim oda 20 vcd yanılmıosam...
    17 Mart 2009
  8. muaviyenin peygamberin(s.a.v) ashabı olduğunu idda edenler yanılırlar o nasıl ashabıymıski kendisi ilmin kapısı ehlibeytin ikinci mübarek insanı öldürtmüş ogluda yetınmeyıp peygamberin(s.a.v) iki çiçeğini hasan la huseyıni oldurtmus bunlar ashabımıdır sımdı sorarım sızlere
    20 Şubat 2010
  9. Arkadaşlar açıkçası ehl i beyt i sonraları kendi çabalarımla tanıdım.Bu konuda özellikle İmam Ali,İmam Hasan,İmam Rıza (as)gibi filimlerin faydasını gördüm.Her nedense ehl i sünnet içinde sanırım pek fazla ehl i beytin tanınması istenmiyor sanki.Muaviyenin sahabe olup olmadığını bilmiyorum ama içim onu, Hz MUHAMMED(sav)in bir yıldız olarak nitelendirdiği kişiler den biri olarak nitelendiremiyor.Ama her ne olursa olsun geçmiş ve hiç kimseye faysası olmayan ihtilafları tekrardan ortaya çıkarmanın bence hiçbir faydası olmayacağı gibi şu aşamada zararı çok daha fazla olacak kanaatindeyim.Bu demek değildirki tarih okunmayacak illaki okunacak ve geçmiş irdelenecek ancak okunan bu tarih ihtilaf vesilesi olmaktan ziyade bir ders olarak okunup ibret alınmasının çok daha hayırlı olacağı kanaatindeyim.Vesselam
    27 Şubat 2010
  10. Muaviye sahabe deildir cünkü sahabe olabilmesi icin Resulullah efendımızı musluman olarak gormesı gerekırdı ama kendısı muellefetul kuluptur ki bunlar ıslama alıskık kımse denılıyordu ama musluman olmaları ıcın ıydavranılıyor ve tam musluman olmaları ıcın maas baglanılmıstı kı muavıye bu maastan alıyordu safiilere gorede ımanı zayıf kımselerdır malıkılere ve hanbelılere gore kafırdır safi ve hanıfılere gore bır kısmı muslumandır ama zekat gıbı farz olan mallar bunlara verılmıyordu. buda demek oluyorkı sahabe deıldır.SAHABE MÜMİN OLARAK RESULULLLAHI GORUP IMAN UZRE OLENDIR.
    EY MUAVIYE SENDE ZERRE KADAR BATIN YOK (Hadisi Şerif Buğyetil vacidin mektubatı)
    Batın:İman İtikat İhlas
    1 Haziran 2010
  11. arkadaşlar muaviye hz.muhammed s.a.v efendimizin ashabı değildir muaviye ebu süfyanın oğludur ebü sufyan kimdir ebu sufyan bedir uhud ve hendek savaslarında mekkeli mürşiklerin komutanı olarak peygamber efendimize karşı savastı böle bir adamın oğludur ebu süfyan peygamber efendimizle savastı muaviye ve oğlu yezid de peygamber efendimizin vasisi damadı ve amcasının oğlu hz ali hz hüseyin hz hasan efendime karşı savaş tılar ve binbir türlü hileyle şehit ettiler
    1 Aralık 2010
  12. Muaviye tabi ki sahabedir. Peygamber efendimizin vahiy katipliğini yapmıştır. Mekke fethedildiğinde müslüman olmuştur. Bu yüzden sahabedir.onun döneminde islamiyet oldukça yayılmış ve islam devleti toprakları genişlemiştir. Son vasiyetinde yıllardır sakladığı Peygamber Efendimizin gömleğine sarılarak gömülmek istediğini söylemiştir.
    24 Şubat 2011
  13. "Muaviye tabi ki sahabedir." diyen vatandaş!
    Arkadaşların anlattığı herşeyi 2 kelimeyle inkarmı ediyorsun Delil gösterek yorum yap, islam tarihini iyi oku O dönem yaşananlar tarih kitaplarındada yazıyor
    30 Haziran 2011
  14. muaviye sahabedir diyen arkadaş belliki hiçbir kaynaktan ve tarihten haberin yok muaviye sahabe değildir olamaz ve sahabelerin tırnağı etmez.Hz.Ali ve ehlibeytine büyük eziyetleri omasıyla beraber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) min soyunu katletmiştir
    31 Temmuz 2012
soru sor

Hz Ali ve Muaviye