Hz. Abdullah`ın Evlenmesi: Hz Abdullah,...

İsimli konu WH 'Sahabeler' kategorisinde, yar_mevlana üyesi tarafından 20 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Hz. Abdullah`ın Evlenmesi: Hz Abdullah,... hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. Arkadaşlar bu konunun Hz. Abdullah`ın Evlenmesi ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum. Hadi hayırlısı...

Hz. Abdullah`ın Evlenmesi

Hz Abdullah, gün geçtikçe, gönülleri etrafında pervane gibi döndürüyordu Fakat, o dönen pervanelerin hiçbirine iltifat etmiyor, iffet ve namusunu ter temiz koruyordu
    Çok sevdiği oğlunun evlenme çağına geldiğini gören Abdülmuttalib, bir an evvel onu mes`ud bir yuvaya kavuşturmak istiyordu Ancak, ona her yönüyle denk birini bulmak gerekiyordu
    Abdülmuttalib, bunu bulmada gecikmedi Benî Zühre kabilesinin büyüğü Vehb bin Abd-i Menâf`ın yanına vararak, kızı Âmine`yi oğlu Abdullah`a istediğini söyledi Vehb, teklifi memnuniyet ve sevinçle karşıladı Sonra da şöyle konuştu:
    "Ey amcamoğlu! Biz bu teklifi sizden önce aldık Âmine`nin annesi, geçenlerde bir rü`yâ görmüştü Anlattığına göre, evimize bir nur girmiş Aydınlığı yerleri ve gökleri tutmuş Ben de bu gece rüyâmda, dedemiz İbrahim`i (as) gördüm Bana, `Abdülmuttalib`in oğlu Abdullah`la kızın Amine`nin nikâhlarını ben kıydımSen de onu kabul et` dedi Bugün sabahtan beri bu rüyânın tesiri altındaydım `Acaba ne zaman gelecekler?` diye kendi kendime sorup duruyordum"
    Bunları duyan Abdülmuttalib sevincinden, "Allahü ekber, Allahü ekber!" diyerek tekbir getirdi
    Vehb`in kızı Âmine hem güzellik, hem ahlâk, hem de nesep itibariyle Kureyş kızları arasında en yüksek mevkie sahipti Her hususta Abdullah`a denkti ve henüz 14 yaşlarında bulunuyordu Abdullah ise bu sırada 24 yaşlarında idi Kısa zamanda düğün yapıldı ve Kâinatın Efendisini dünyaya getirecek mes`ud âile yuvası kuruldu 16
    Evliliklerinin üzerinden henüz birkaç hafta geçmişti ki, birçok kimsenin fark ettiği garip bir durum oldu Hz Abdullah`ın yüzündeki nur, Hz Âmine`nin alnında parlamaya başladı Demek ki, artık Hazret-i Âmine, Kâinatın Efendisine hamile idi

16 Sîre, 1/167; Tabakât, 1/94

Salih Suruç
    20 Ocak 2013
  2. Hz. Abdullah`ın Evlenmesi: Hz Abdullah,... Cevapları

soru sor

Hz. Abdullah`ın Evlenmesi: Hz Abdullah,...