huzur dersleri

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, Murat844 üyesi tarafından 25 Ekim 2009 tarihinde yazılmıştır. huzur dersleri hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. huzur dersleri
  Osmanlı padişahları, zaman zaman ulemadan ileri gelenleri saraya davet ederler, ilmî mütalaalarını dinleyerek istifade ederlerdi. Huzurda, âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîflerin tefsirleri anlatıldığı gibi, müsbet ilimler, edebî konular konuşulur, ilmî müzakereler de yapılırdı. İşte bu derslere, Huzur Dersleri denirdi. Özellikle Ramazan gibi hususiyet arzeden günlerde daha belirgin bir şekil almakta idi. Bu derslere devrin padişahı, şehzade ve yüksek devlet adamları ile özel davetliler katılırdı.

  Hangi tarihte başladığı belli olmayan Huzur Dersleri'nin Osman Gazi ile başladığı söylenmektedir. Sultan III. Mustafa Hân 1759 yılında bir kanunla Huzur Dersleri denilen ve Ramazanın birinden onuncu gününe kadar devam eden bir ders ihdas etmişti.

  Ramazandaki Huzur Dersleri’nin konusu dînî konular olurdu. Kâdı Beydâvî Tefsîri'nin okunması genelde âdet hâline gelmişti. Sultan II. Abdülhamîd Hân zamanında da, Huzur Dersleri verilirdi. Bu dersler, Ramazanda ikindi namazından sonra haftada 2 gün esasına göre, Yıldız'daki Çit Kasrında yapılırdı. Sultan, yüksekçe bir mindere oturur karşıda ders veren ile dinleyiciler bulunurdu.

  Bu dersler, Osmanlı Devleti ve Hilâfetin kaldırılmasıyla son buldu
  25 Ekim 2009
  #1
 2. huzur dersleri Cevapları

 3. Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
  Keşke tekrar böyle bir uygulama olsa dinlense ve istifade edilse.
  İyi ve güzel birçok şey unutuldu,unutturuldu malesef:uzgun:
  25 Ekim 2009
  #2
 4. temenline bende katliyorum malesef günümüzde boyle konulara önem veren azaldi hep arka planda kaliyor
  25 Ekim 2009
  #3
 5. Evet katiliyorum, keske halen devam etseydi... Paylasim için tesekkurler...
  25 Ekim 2009
  #4
soru sor

huzur dersleri