Hüseyin Yıldırım Kimdir ? Biyografisi

İsimli konu WH 'Siyaset' kategorisinde, ¢σєηтяãσ üyesi tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Hüseyin Yıldırım Kimdir ? Biyografisi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hüseyin Yıldırım  HABER

  Efsanevi Türk casusundan ’usta’ya veda
  Aydın ULUN / BERLİN
  28 Kasım 2006

  Eski Doğu Alman gizli servisi Stasi’nin şefi Markus Wolf’un Berlin’deki cenaze törenine, baş casusun emrinde yıllarca çalışan Türk ajan Hüseyin Yıldırım da katıldı.

  BERLİN’de soğuk savaşın son efsane isimlerinden olan casus Markus Wolf’un cenazesinde "Benim en iyi casusum" dediği Türk ajan Hüseyin Yıldırım da hazır bulundu. Batılı istihbarat servisleri 20 yıl boyunca fotoğrafını çekemediği için "Yüzü olmayan adam" olarak anılan Wolf’un cenaze törenine 1500 kişi katıldı. Doğu Almanya’nın (DDR) ünlü istihbarat birimi Stasi’nin şefi Markus Wolf’un cenazesinde kırmızı bir gülle ’Usta’sına veda eden Yıldırım, "Biz onu teşkilatta ’Mischa’ olarak bilirdik. Bugün Micha’ya, ustama karşı artık en son görevimi yapıyorum" dedi.

  PUTİN BİZE İMRENİRDİ

  Soğuk savaş yıllarında "Blitz" (Yıldırım) kod adıyla en gizli Amerikan askeri bilgilerini yıllarca Wolf’a aktaran Yıldırım, bir anısını şöyle aktardı: "(Rusya Devlet Başkanı) Putin, KGB’de binbaşı, Wolf ise Stasi’de orgeneraldi. Her buluşmada Putin esas duruşta onu hayranlıkla dinlerdi. Stasi’ye hep gıpta ile bakar, KGB’nin de öyle olmasını isterdi. Bize çok imrenmişti."

  Ajanlığı her şeyden önce bol parası için tercih ettiğini belirten Yıldırım, ancak soğuk savaşın NATO ile Varşova Paktı arasında bir nükleer savaşa dönmemesi için çok çalıştığını anlattı. Yıldırım, "Sanırım çorbada benim de tuzum vardır. Atatürk’ün veciz deyişi ’Yurtta sulh, dünyada sulh’ benim de ilkem olmuştur" dedi. Yıldırım, 15 yıl boyunca beraber çalıştığı ustası Wolf’un ölümünü "Dünya en iyi casuslarından birini kaybetti" şeklinde değerlendirdi. Wolf’un kendisine "En iyi ajanım sendin" dediğini de belirtti.

  Hüseyin Yıldırım’ın ajanlık öyküsü

  BERLİN’de faaliyet gösteren Amerikan istihbaratında (US. Army Field Station Berlin) uzun yıllar bir Amerikan ajanı görüntüsüyle çalışan Hüseyin Yıldırım, aslında Doğu Alman Milli İstihbarat bakanlığındaki en yüksek kademede görevli ajan olarak 1980’da ABD istihbaratı içine sızdırılmıştı. Kırşehir, Kamanlı Yıldırım, 1988’de ABD’deki bir STASİ ajanıyla görüşmeye gittiğinde, ajanın FBI tarafından keşfedilip konuşturulmasından sonra tutuklanmıştı. ABD’de soğuk savaş esiri olarak yargılandığında Amerikan basını kendisini "Soğuk savaşın en tehlikeli en çok tahribat yapan (2.5 milyar dolar) casusu" olarak nitelemişti.


  30 Eylül 2010
  #1
 2. Hüseyin Yıldırım Kimdir ? Biyografisi Cevapları

soru sor

Hüseyin Yıldırım Kimdir ? Biyografisi

Alakalı Aramalar:

 1. hüseyin yıldırım vikipedi