Hükümet o grevleri erteledi

İsimli konu WH 'Ekonomi' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 23 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır. Hükümet o grevleri erteledi hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Hükümet, Asil Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ'ye bağlı iki işyerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını 60 gün ertelendi; sendika tepki gösterdi.

  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, Asil Çelik'in Bursa Orhangazi ile Çayırova'da Taysad Organize Sanayi "adreslerinde kurulu işyerlerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından alınmış grev kararının, milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden" 60 gün süreyle ertelendiği belirtildi.

  Birleşik Metal-İş Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, 674 işçinin çalıştığı Asil Çelik işyerinde "40 yıldır örgütlü" oldukları belirtilerek, "Hukuki olarak ertelenme olarak ifade edilen bu durumun ne yazık ki aslında fiili olarak yasaklanma anlamı taşıdığı tüm kamuoyunca çok iyi bilinmektedir" denildi ve şöyle devam edildi:  "Hükümet işçinin evine götüreceği ekmeği işverenin insafına bıraktı"

  "Ne yazık ki işçilerin ekmeğini ve çalışma koşullarını doğrudan ilgilendiren ve evrensel anlamda tartışılamayacak bir hak olan özgür toplu sözleşme düzeni, bu kararla bir kez daha zedelenmiştir. Sendikaların iradesine ve hak alma mücadelesine müdahale olarak nitelenebilecek bu yönteme son yıllarda sıkça başvurulması, özellikle de sendikamızın almış olduğu grev kararlarının bu yöntemle engellenmesi, başta üyelerimiz olmak üzere tüm sendikal hareketin mücadelesine zarar vermektedir. Aylardır süren görüşmeler neticesinde üyemiz olan Asil Çelik işçilerini tatmin edebilecek bir teklifle karşılaşsaydık, grev kararına gerek kalmadan sözleşme imzalanırdı. Ancak aylardır süren görüşmelerden istenen ve beklenenden çok uzak bir durumun ortaya çıkması neticesinde grev kararı alınmıştır. Ne yazık ki AKP hükümeti, sendikamızın pazarlık gücünü tamamen elinden almış, işçinin evine götüreceği ekmeği ve kaderini işverenin ve Yüksek Hakem Kurulunun insafına bırakmıştır. Sendikamız Birleşik Metal-İş’in, tüm bu engellemelere rağmen gerek üyelerimizin gerekse işçi sınıfının ortak çıkarları adına mücadeleyi sürdüreceğinin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz."

  İŞÇİLER İŞBAŞI YAPTI

  BURSA’nın Orhangazi İlçesi yakınlarında kurulu Asil Çelik fabrikasındaki bu sabah başlaması planlanan grev, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün ertelendi. Dün yapılan son görüşmeden de sonuç çıkmaması üzerine bu sabah greve hazırlanan işçiler, Resmi Gazete’de yayınlanan erteleme kararı üzerine yeniden fabrika önünde toplandıktan sonra işbaşı yaptı.

  DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Asil Çelik A.Ş. arasında 7 Eylül 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi ve Kasım ayındaki arabuculu sürecinden sonuç alınamayınca, sendika yöneticileri Asil Çelik'te grev kararı aldı. 18 Ocak’ta greve gidecek olan fabrika çalışanlarıyla Asil Çelik yönetimi uzlaşmak için bir araya geldi. 450 sendika üyesini ilgilendiren fabrikada işveren, sendikaya yılda yüzde 7.2 zam oranı ve sosyal haklarda yüzde 8.5 zam teklif etti. Ancak sendika yönetimi teklifi kabul etmedi. Yüzde 25 zam isteyen sendika yönetimi ile işveren arasında dün yapılan son görüşmeden de bir sonuç alınamaması üzerine bu sabah greve çıkmaya hazırlanan işçiler, sürprizle karşılaştı. Bakanlar Kurulu, grevi, 'milli güvenliği bozucu nitelikte' görüldüğü gerekçesiyle 60 gün erteledi.

  Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev erteleme kararı sonrasında sabah saatlerinde Asil Çelik fabrikasına gelerek işçilerle görüştü. Fabrika içinde yapılan görüşmeden sonra işçiler çıkış kapısına kadar yürüdü. Adnan Serdaroğlu, burada yaşanan gelişmeler ve grev erteleme kararı ile ilgili görüşlerini işçilerle paylaştı.

  Serdaroğlu, yaptığı konuşmada, alınan karar ile ilgili söylenecek söz bulamadıklarını belirterek, "Biz işçiyiz, biz emekçiyiz, biz bu ekonomiyi sırtlayan kişileriz. Biz emeğimizi ortaya koyarak yeni fabrikalar kazandıran insanlarız. Biz bu ülkenin namuslu insanlarıyız. Darbesine, terörüne karşı çıkan, çoluğunu çocuğunu burada kazandığı rızkı ile geçindirmeye çalışan insanlarız. Siz benim anayasal hakkımı neden engelliyorsunuz. Siz bizim çocuğumuzun rızkını neden engelliyorsunuz" dedi.

  Ülkedeki olağanüstü durumun müsebbibinin kendileri olmadığını belirten Serdaroğlu, şöyle devam etti:

  "Siz bu üreten insanların haklarını ellerinden alıyorsunuz. Biz burada aylardır müzakereler yapıyoruz. Bir kuruşu saatlerce müzakere ediyoruz. Grev kararı asılırken söyledim, tekrar ediyorum; Asil Çelik işçisini siz bu ücretle çalıştırarak baştan haksızlık ediyorsunuz. Baştan o insanların emeğinin karşılığını vermiyorsunuz. Bugün Asil Çelik işçisi diğer demir çelik işçisinin aldığı ücretin altında çalışıyorsa, bunun karşılığını isteme hakkını siz engelleyemezsiniz. Geç saatlere kadar müzakereleri sürdürdük. Sadece işveren ile değil. Sadece bu sabah Gebze’den buraya gelene kadar en az 20 defa telefon görüşmesi ile sürecin çözümlenmesini havasını sürdürdük. Aramadığımız kimse kalmadı. Bu ülkeyi yöneten insanları, bu işin çözümü noktasında göreve davet ettik. Dedik ki Asil Çelik işçisi sizin görevinizi yapmanızı bekliyor. İnsanların haklarını ortadan kaldırarak bu işi çözemezsiniz. Bu işe müdahale edin, bu işi çözmemize yardımcı olun’ dedik."

  İşveren ile görüşmelerde aralarında az miktarda oransal miktarlar kaldığını da hatırlatan Serdaroğlu, "Onları da size soracaktık. Sizlerle paylaşıp sizin onayınızı aldıktan sonra bu süreci tamamlayacağız. Onay vermezseniz zaten davulla zurna ile greve çıkacaktık" dedi.

  Erteleme kararı sonrası sözleşme ile ilgili yeni bir süreç başlayacağını da kaydeden Serdaroğlu, "Özel hakem dönemine gireceğiz, eğer birkaç gün içerisinde anlaşma sağlanamazsa özel hakeme gidilecek ve biz orada da dertlerimizi anlatacağız. Bugün biz engellensek de haklı durumdayız. İşin içerisinde bir kuruşun iki kuruşun hesabını yapar durumdayız" dedi.

  JANDARMA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

  Asil Çelik fabrikasının grev kararı sonrasında Orhangazi Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler ile Gemlik, İznik ve Yenişehir’den gelen takviye kuvvetler, Asil Çelik fabrikası önünde sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemi aldı. Serdaroğlu’nun açıklamasının ardından işçiler, işbaşı yaptı.
  23 Ocak 2017
  #1
 2. Hükümet o grevleri erteledi Cevapları

soru sor

Hükümet o grevleri erteledi