Hücreyi oluşturan yapılar...

İsimli konu WH 'Biyoloji' kategorisinde, ataberkevin üyesi tarafından 28 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. Hücreyi oluşturan yapılar... hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hücre

  Öncelikle Hücre Nedir?

  Hücre Nedir?
  Hücre: Canlının tüm yaşam özelliklerini taşıyan ve uygun koşullarda yaşamını tek başına sürdürme yeteneğine sahip temel yapı ve işlem birimidir. Hücre, çok hücreli canlılardaki en küçük yaşam birimidir.

  Hücreyi oluşturan yapılar...

  Mitokondri
  Mitokondri, hücre organelerinden biridir. Yunanca mitos (iplik) ve khondrion (tane) sözcüklerinden türetilmiştir.

  Sentrozom
  Hayvan hücrelerinde ve ilkel yapılı bitki hücrelerinde çekirdeğe yakın bir yerde bulunan organeldir.Birbirine dik iki silindirik cisme sahiptir.Bunlara, sentriol denir.Sentrioller hücre bölünmeye hazırlandığı dönemde bölünerek her biri bir kutba gider ve aralarında iğ iplikleri oluşur.İğ iplikleri bölünme sırasında kromozomların ayrılması ve kutuplara taşınmasında görevlidir.

  Lizozom
  Lizozom Sitoplazmada bulunan bir hücre organeli. Yuvarlak-oval kesecikler şeklinde olup, elektron mikroskobunda görülebilirler. Dışları tek birim zarla çevrili mikroskobik havuzcuklardır. İçlerinde bir dizi yıkıcı sıvı enzimler (biokatalizör) ihtiva ederler. Bunlardan belli başlıları; asit fosfataz, beta glukruronidaz, hyaluronidaz, lizozim, asit lipaz, asit dezoksiribonükleaz, kollagenaz, aril sülfataz, fagositin olarak sıralanabilir.
  [​IMG]
  Ribozom

  Ribozom, ribozomal RNA (rRNA) ve proteinlerden oluşmuştur ve hücrenin protein sentez yerlerine verilen addır.

  Golgi cisimciği

  bir hücre organelidir salgı * ve paketleme işlemini yapar.

  Endoplazmik Retikulum (ER)
  Yapısı gereği hücredeki görevleri oldukça çeşitlidir. Genellikle zar proteinlerinin (transmembran reseptörleri ve integral zar proteinlerinin) son, üç boyutlu şekillerini almasında, üretilen zar proteinlerinin taşınması ya da hücre dışına yollanmasında (ekzositoz) (örn; mide iç yüzeyindeki hücrelerden salgılanan pepsin), kalsiyum iyonlarının hücre içinde depolanmasında, ayrıca steroidlerin, glikojenin ve birçok başka makromolekülün depolanmasında aktif görev alır.

  Çekirdek
  Bir hücrenin üremesi ve kalıcı olabilmesi için gereken ve hücrede bütün yapıları yöneten şey.

  Fenden ödevi olan 6.sınıf öğrencilerini düşünerek hazırladığım bu konuyu inşallah beğenirsiniz. +Rep verirseniz sevinirim:)
  28 Eylül 2011
  #1
 2. Hücreyi oluşturan yapılar... Cevapları

 3. cok gızel
  16 Eylül 2014
  #2
soru sor

Hücreyi oluşturan yapılar...

Alakalı Aramalar:

 1. hücreyi oluşturan yapılar

  ,
 2. hücre nedir? hücre oluşturan yapılar nelerdir?

  ,
 3. hücreyi oluşturan yapılar nelerdir

  ,
 4. hücreyi neler oluşturur,
 5. hucreyi olusturan yapi