Hititler ve kadın hakları

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 15 Mayıs 2008 tarihinde yazılmıştır. Hititler ve kadın hakları hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hititler, kadın hakları konusunda hiçbir ortadoğu ülkesine benzemeyen bir yapıya sahiptiler. Hitit Kraliçeleri "Büyük Kraliçe", Egemen Kraliçe" gibi unvanlar taşıyan Hitit Kralıyla eşit hükmetme yetkisine sahip bir kişiydi. Aynı zamanda Başrahibe unvanı da taşır Kralla birlikte dinsel törenleri yönetirdi. Kendi başına dinsel törenler yönetmesi de söz konusuydu. Ayrıca Kralın Başkentte bulunmadığı zamanlarda kararları o mühürlerdi. Hitilerde kararların altında Kralın mührünün yanısıra Kraliçenin mührünün basılması da adettiKadın eşlitliği yalnızca Kralla iktidarı bir ölçüde paylaşan Kraliçe açısından söz konusu olan bir husus değildi. Bir erkeği öldürmenin cezası neyse kadını öldürmenin cezası da aynıydı. Ayrıca anne, saygısızlık gösteren ya da kusur işleyen erkek evladı çocukluktan reddetme ve geri kabul etme hakkına sahipti
  Kadına gösterilen saygıyı vurgulamak açısından Hitit talimatnamelerinden birisini daha aktarmakta yarar var:

  "Eğer bir kimse bir kadın ile birlikte olacaksa, o tanrıların ibadetini ne şekilde düzenlerse ve tanrıya yiyecek ve içecek ne şekilde verirse, kadının yanına da aynı şekilde gitsin."

  Hititlerin, Anadoluya egemen olan anaerkil aile geleneğinden etkilenerek böyle bir eşitliğe ulaştıkları sanılıyor. Hititlerde kadına tanınan haklar ve erkekle eşitlik o dönemin ortadoğusunda söz konusu değildi. Sanırım bu dönemin ortadoğusunda bile söz konusu değil.
  15 Mayıs 2008
  #1
 2. Hititler ve kadın hakları Cevapları

 3. tesekurler...
  15 Mayıs 2008
  #2
 4. eline sağlıkkk...
  15 Mayıs 2008
  #3
 5. paylaşım için saol
  16 Mayıs 2008
  #4
 6. tam tersii düşünmüştüm
  16 Mayıs 2008
  #5
 7. bilgi için saol
  17 Mayıs 2008
  #6
 8. hititlerde kafayı yemiş
  17 Mayıs 2008
  #7
soru sor

Hititler ve kadın hakları

Alakalı Aramalar:

 1. hititlerde kadın hakları