Hipertrofik kardiyomiyopati

İsimli konu WH 'Kalp Sağlığı' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 18 Mart 2012 tarihinde yazılmıştır. Hipertrofik kardiyomiyopati hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hipertrofik kardiyomiyopati, kalp kasını kodlayan genlerde oluşan mutasyon sonucu ortaya çıkan bir genetik hastalık olarak açıklanıyor. Kalbin özellikle sol karıncığın (sol ventrikül) duvar kalınlığında belirgin artma ile kendini belli ediyor. Toplumda görülme sıklığı oldukça yüksek. 500 kişiden 1'inde hipertrofik kardiyomiyopati görülüyor.
  Ancak toplumda kalp duvar kalınlaşması sebebi olarak hipertansiyon sık görüldüğü için ortaya çıkan kalp duvar kalınlaşması ile karıştırılma oranı oldukça yüksek. Yine özellikle sporcularda olan kalp duvar kalınlaşmasının bu hastalıktan ayırt edilmesi gerekiyor, çünkü ani sporcu ölümlerinin bir kısmından, aslında hipertrofik kardiyomiyopati hastalığına bağlı ölümcül ritim problemleri sorumlu. Hipertrofik kardiyomiyopati hastaları özellikle hayatı tehdit eden ritim problemlerinin varlığıyla yaşıyorlar. Bu nedenle özellikle ani ölüm yönünden riskli grupları önceden tanımak çok önemli.

  Belirtileri neler?
  Hipertrofik kardiyomiyopati genetik bir hastalık olmakla birlikte, hastalık doğumdan itibaren değil de, sıklıkla ergenlik döneminde belirgin hale geliyor. Genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan şikayetler nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma oluyor.

  Riskleri neler?
  Hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda ani ölüm için yüksek risk gösteren 5 durum var. Bunlar; ailede ani kalp ölümü olması, bayılma, kalp duvar kalınlığının artışı, egzersizle tansiyon düşmesi, kısa süren ciddi ritim problemleri olması.

  Tedavisi
  Risk taşıyan hastalarda özellikle kalp içi şoklama cihazları (ICD) yerleştirilmesi gerekiyor. Çünkü hipertrofik kardiyomiyopatide kalınlaşan kalp kası, sol kalp çıkış yolunu kalbin her kasılmasında daraltabiliyor. Daralmayı engellemeye ve kalbin kasılma gücüyle kalp hızını azaltmaya yönelik tedavi seçeneklerinin ilki, ilaç tedavisi. Kalbin çıkış yolunda daralmaya yol açan durum eğer ilaçlarla kontrol altına alınamazsa ve hastanın belirgin nefes darlığı yakınması varsa, kalınlaşan bölge 2 farklı yolla inceltilip daralma ortadan kaldırılabiliyor.

  Bu yollardan birincisi, açık kalp cerrahisi ile "miyektomi" denilen işlem. Miyektomide kalınlaşan bölge kesilerek çıkarılıyor.

  İkinci yol ise anjiyografik yöntem. Bu durumda ise "septal ablasyon" denilen ve cerrahi olmayan bir işlem uygulanıyor. Septal ablasyon yönteminde kalınlaşan bölge kontrollü bir şekilde hasarlandırılarak fonksiyonunu kaybetmesi sağlanıyor. Hasarlandırma yöntemi olarak bölgeyi besleyen atardamar içine bölgenin hasar görmesini sağlayan "saf alkol" ya da atardamarın tam tıkanmasını sağlayan ve böylece o bölgenin kan akımını keserek beslenmesini bozan "katılaşan jel" ya da "coil" kullanılıyor. Bu işlemlerle darlık yapan dokunun küçültülmesi amaçlanıyor. Hastalık genetik olduğu için aile taraması yapılması ve akrabalar arasından yeni hastaların tespiti de genetik danışma sağlanması açısından önemli hale geliyor.
  18 Mart 2012
  #1
 2. Hipertrofik kardiyomiyopati Cevapları

soru sor

Hipertrofik kardiyomiyopati