Hindiba

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Hindiba hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Cichorium intybus’ olan Hindiba, papatyagiller familyasındandır. Anavatanının Mısır ve Endonezya olduğu sanılmaktadır. Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Marul bitkisine benzerliğiyle bilinir. Mavi, lila, mor veya sarı renkli çiçekler açan tek yıllık otsu bir bitkidir.

  Birçok yörede yaprakları, yaprak sapları ve çiçek sapları salata yapılarak tüketilir. Ayrıca tıpkı ıspanak gibi pişirilerek zeytinyağlı yemeğiyle de sofralarda yerini alır. Avrupa’da savaş zamanında kahve yerine kullanılmasıyla ünlenmiş bir içecektir. Uyarıcı etkisi olduğu düşünülen Hindiba, Belçika’da halen kahve gibi çok tüketilen meşhur bir içecektir. İbn’i Sina bu bitkinin yapraklarının yıkanmadan ve soğuk su ile yapılan ekstrelerinin kullanılmasının gerektiğini savunan özel bir kitapçık hazırlamıştır.[1]

  Hindiba bitkisinden; hindiba çayı, hindiba yağı, hindiba tentürü, hindiba sabunu, hindiba şampuanı, hindiba ekstresi ve ekstraktı üretilir. Ayrıca içeriğindeki tanen, inulin, pentozanlar ve uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında hindiba çayı içmenin karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına, sarılığa, karaciğer büyümesine, gut hastalığına, sindirim bozukluklarına iyi geldiğine inanılır.[2] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan hindiba, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

  [1] Hindiba Risalesi’ olarak bilinen bu kitapçık yazmaları İstanbul Kütüphanelerinde bulunuyor.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Hindiba Cevapları

soru sor

Hindiba