Hikaye araştırma yöntemleri sırasıyla nelerdir?

İsimli konu WH 'Eğitim Kültür' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 24 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Hikaye araştırma yöntemleri sırasıyla nelerdir? hakkında bilgi ve tartışmalar.

1. ●ŚOП İKλZ●

●ŚOП İKλZ● Yönetici

A.Biçim İncelemesi (Dış Yapı)•Öykünün adı•Öykünün alındığı kitap ya da derginin adı•Öykünün yazarı•Öykünün basım yeri ve tarihi•Yazarın bağlı olduğu edebiyat dönemiB.İçerik İncelemesi (İç Yapı)•Konu Yönünden:*Öykünün özetlenmesi*Öyküde ele alınan konu nedir?*Yazar, konuyu hangi açıdan ele almıştır?*Öykünün serim, düğüm, çözüm bölümleri nereleridir?*Öyküde ulaşılan ana düşünce nedir?•Kişileri Yönünden:*Eserin belli başlı kahramanları kimler ya da nelerdir?*Kahramanların ruhsal ve fiziksel özellikleri nelerdir?*Kahramanlar gerçek yaşamda da karşımıza çıkabilecek tipler midir?*Kahramanlar arasındaki ilgi nedir?•Yer ve Zaman Yönünden:*Öykü nerede geçmektedir? Bu yerin belli başlı özellikleri nelerdir?*Kahramanların sosyal, kültürel yapılarıyla olayın geçtiği yer arasındabir uyum var mıdır?*Olay ya da durum hangi zaman diliminde geçmektedir?Olay ya da durum ortaya konurken zamana göre bir düzenlilik yapılmışmıdır?•Dil ve Anlatım Yönünden:*Eserin dili anlaşılır nitelikte midir? Bugün canlılığını yitirmiş sözcüklervar mıdır?*Yazar konuşmalarda ve anlatımlarda dili nasıl kullanmıştır?
    *Anlatımda öznellik mi yoksa nesnellik mi ağır basmaktadır?*Yazar nasıl bir anlatım yolu izlemiştir?*Anlatım kaçıncı kişi ağzından yapılmaktadır?
    24 Aralık 2016
  2. Hikaye araştırma yöntemleri sırasıyla nelerdir? Cevapları

soru sor

Hikaye araştırma yöntemleri sırasıyla nelerdir?