"Her gün böğürtlen yiyin"

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, NoKTaSıZ üyesi tarafından 14 Haziran 2008 tarihinde yazılmıştır. "Her gün böğürtlen yiyin" hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. "Her gün böğürtlen yiyin"
  Türkiye'de yaygın olarak doğal ortamda yetişen, ancak uyum çalışmaları sonucu ekim alanları hızla artan böğürtlenin, kansere karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kan şekerini de dengelediği, bu nedenle “günde bir avuç” tüketilmesi gerektiği bildirildi.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Türemiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kozmetikten gıda sanayine kadar çok amaçlı kullanılabilen böğürtlene gösterilen ilginin her geçen yıl daha da arttığını söyledi.
  Artan talep karşısında Türkiye'deki 17 ayrı yörede, ziraat fakülteleri tarafından uyum çalışmaları yapıldığını belirten Prof. Dr. Türemiş, bunun sonucunda soğuk hava koşullarına sahip yerler dışındaki kesimlerde böğürtlen bahçeleri oluşturularak üretiminin yaygınlaştığını bildirdi.

  Böğürtlenin antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türemiş, şöyle konuştu:
  “Yaptığımız araştırmalarda böğürtlenin, bünyesinde barındırdığı antioksidanlar ve renk veren maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu saptadık. Böğürtlen, organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir meyve. Özellikle bitkilerde bulunan flavanlar açısından zengin olan böğürtlen, kansere karşı adeta kalkan görevi üsteniyor. Ayrıca kanı incelterek kan şekerini dengeleyen böğürtlen, diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için önemli bir şifa kaynağı. Çok sayıda özelliği dolayısıyla günde bir avuç böğürtlen yenmesi, sağlık açısından son derece yararlıdır.”

  Yapılan bazı araştırmalarda böğürtlenin cildi yenileyerek canlılık sağladığının da saptandığını ifade eden Prof. Dr. Türemiş, bu yönüyle de kozmetik sanayisi tarafından değerlendirildiğini kaydetti.
  Prof. Dr. Türemiş, böğürtlenin sindirim sistemi ile kalp damar rahatsızlıklarına iyi geldiğinin bilindiğini, özellikle hasadın başladığı bugünlerde taze ve ucuz bir şekilde tüketilmesinin yararlı olduğunu bildirdi.

  SİLİFKE'DE 350 BİN TON REKOLTE

  Sıcak iklim ve bol su isteyen bir meyve olan böğürtlenin, Mersin'in Silifke ilçesinde 6 yıl önce deneme amaçlı başlayan üretiminin 150 dönüme ulaştığı belirtildi.

  Böğürtlen Üreticileri Birliği Başkanı Ekrem Doğan, ilçede böğürtlen bahçelerinden bu yıl yaklaşık 350 bin ton rekolte beklediklerini, hasadın yeni başlamasına rağmen ürünlerin büyük bir kısmının pazarının hazır olduğunu söyledi.

  Böğürtlenin üretim maliyetinin düşük olması nedeniyle çiftçiler tarafından tercih edilen bir ürün olduğuna dikkati çeken Doğan, şöyle dedi:
  “Böğürtlen ilçenin iklimine iyi şekilde adaptasyon sağladı. Yüksek verimi ise üreticinin yüzünü güldürüyor. Taze tüketiminin yanında reçel, marmelat, pasta ve kozmetik ürünler gibi çok çeşitli alanlarda kullanımı ise üreticileri böğürtlene yönlendiriyor.”
  14 Haziran 2008
  #1
 2. "Her gün böğürtlen yiyin" Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler.
  14 Haziran 2008
  #2
soru sor

"Her gün böğürtlen yiyin"