Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulam

İsimli konu WH 'Hikayeler' kategorisinde, ceza&ceyo üyesi tarafından 30 Nisan 2008 tarihinde yazılmıştır. Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulam hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulamadığınızda bile ortamı ölüm sessizliğinden kurtaracak cümleleri oluşturabilme yeteneğidir.
  Etkili bir iletişimci olmak istiyorsunuz. Fikirlerle dopdolusunuz. Konuşmaya kalktığınızda tüm cümleleriniz bir edip veya şairin satırları gibi vecizeye benzemeyebilir. Konuşma sırasında her cümlenin kelimelerinin bile anlam zenginliğinin bir parçası olması sağlanamayabilir. Bu noktada asıl önemli olan duraksamadan konuşmaya devam edebilmektir. Çoğu zaman öyle sorularla karşılaşırsınız ki bir anda ne söyleyeceğinizi şaşırabilirsiniz. Oysa hazırcevaplılık yeteneğini kazandığınızda hiç bir zaman sözün altında kalmazsınız. Beklenmedik çıkışlarınızla insanları şaşırtabilir ve çıkışlarınızla hayran bırakabilirsiniz. Dahası derin bilgiye sahip olmadığınız konularda bile konuşabilmek sayesinde her kesimden veya fikir gurubundan insanla sohbet ortamı kurabilirsiniz.
  Çoğu zaman bilgi sahibi olmadığımız konularda söz söylemek zorunda kalabiliriz. İçerik yönünden boş sözler söylesek de “duraksamadan söyleyebilmek” sayesinde tüm tehlikeleri aşabiliriz. Konuşma sırasında söyleyecek söz bulamayarak durakladığımızda tüm imajımızı zedeleriz. Boş da olsa söyleyebileceğimiz
  mantıklı sözler bizi utançtan kurtaracaktır.
  Unutmamamız gereken bir gerçek var: Konuşmak için insanların huzuruna çıktığımızda insanlar da dinlemek için bizlere yönelirler. O anda hepimiz başarılı konuşmayı arzulamaktayız. Daha da iyisi bizi dinlemekte olanlar da başarılı olmamızı arzulamaktadırlar. Eğer biz utanç verici bir duruma düşersek dinleyenler de bu utançtan nasiplerini almakta ve onlar da utanmaktadırlar. Şu halde konuşacağımız zaman başarılı olmamızı içtenlikle bekleyen insanlara sevgiyle yönelmeli ve başarılı olmalıyız.
  En önemli sorunumuz söyleyecek sözden mahrum kalmamız değildir. Pek çok şey biliyoruzdur. Ama “Boşluk doldurma cümlelerini kullanmayı bilmiyorsak” tüm söyleyeceklerimiz bir kaç cümlede bitiverir. Duraklarız, tıkanırız ve artık tüm konuşmamız tahrip olur. Cesaretimizi yitirdiğimizde diğer fikirlerimizi ifade etmeye fırsatımız kalmaz. Aşağıdaki alıştırmalar ayak üstü düşünürken aralıksız hazırcevap verebilecek bir yetenek geliştirmemize yarayacaktır. Lütfen bu çalışmaları istendiği gibi yapınız. Ayrıca bulduğunuz her fırsatı benzer alıştırmalar için kullanınız.

  ÖZET
  1. Tek bir kelimeden yola çıkarak uzun konuşmalar yapabilmelisiniz.
  2. Fikir boşluğu doğduğunda arayı içerik yönünden boş da olsa ilgili sözlerle doldurabilmelisiniz.
  3. Şaşırtıcı sorulara, altında kalmayacağınız kısa olmayan cevaplar verebilmelisiniz.

  ALIŞTIRMA: HAZIR CEVAPLILIK
  1. Aşağıdaki her bir kelimeyi okuyun ve hemen ardından okuduğunuz kelimeyi içerisinde barındıran bir cümle oluşturunuz. Cümlelerinizin 6 kelimeden küçük olmamasına dikkat ediniz.
  Örnek: “Kalem” - Kalem olmasaydı binlerce kitabın yazılması mümkün olamayacaktı.
  Kuş
  Fasulye
  Cam
  Elma
  Tabak
  Kelebek
  Patlıcan Salatalık
  Defter
  Telefon
  Radyo
  Çocuk
  Pamuk
  Bahar Kırmızı
  Hırsızlık
  İdam
  Burun
  Tırnak
  Sağlık
  Sevgi Bağırmak
  Zıplamak
  Melek
  Cami
  Sadakat
  Bayrak
  Şerefli Dağılmak
  Rehber
  Makine
  Mutluluk
  Bağlantı
  İçerik
  Soyut
  2. Simdi söz söyleme süremizi bir dakikaya çıkaracağız. Aşağıda göreceğiniz kelimeler üzerinde birer dakika konuşacaksınız. Duraklama yapmamaya dikkat ediniz. Düşünce akışınız yavaş işliyorsa başlangıçta zaman kazanmak için yavaş bir hızla konuşacaksınız.
  Örnek: “Sevgi”- Sevgi üstüne çok şey yazılmıştır. O, insanın kalbinde olan en saygıdeğer duygu. Sevmek ve sevilmek ne güzel. Bir çocuğu sevmek, bir çiçeği sevmek, işi, eşi, aşı sevmek. Hayat sevgi üstüne kurulmuş. Yunus ne güzel söylemiş: “Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü”. Bana göre sevebilen insan olmak büyük olmaktır.
  Hepimiz de büyük olmak istemiyor muyuz? O zaman sevgiyi neden ihmal edelim. Sevgi mutluluktur. Mutluluk uğrunda ne günlerimizi aç kalarak feda etmeye hazırızdır. Ne ******* uykusuz bırakır bizi sevgi. Oysa sevgi bir bakıştır. Bir gülüştür. Bir soluyuştur sevgi. Ciğerlerimize her soluyuşta sevgi dolar. Arzularsak tüm hücrelerimizin sevgiyle dolabildiğini görürüz.” Şimdi sıra sizde:
  Bayram
  Ay
  Kalp
  Fedakarlık Kahvaltı
  Burun
  Çiçek
  Çocuk Işık
  Müzik
  Kitap
  Başara Mikrofon
  Elbise
  Kir
  Bahar Hayranlık
  Merak
  Temizlik
  Yağmur

  3. Aşağıda size çeşitli sorular yöneltilmiştir. Bu sorulara en az 30 kelimeden oluşan cevaplar vermelisiniz. Sorunun cevabı için tek bir kelime yeterli olsa bile cevabınızı mutlaka gerektiği kadar uzatmanız gerekmektedir.
  Örnek soru: En çok sevdiğiniz kişi kimdir?
  Örnek cevap: Benim Selim isminde bir arkadaşım var. Hayatımda tanıdığım en vefakar, en iyiliksever insan o. Onu gördüğüm zaman mutlu oluyorum. Böyle bir arkadaşı kim sevmez. En çok sevdiğim insanın o olduğunu düşünüyorum.(31 kelime)” Şimdi sıra sizde:
  -Güzel konuşma kursuna katılmaktan memnun musunuz?
  -Sizce yarın yağmur yağacak mı?
  -Kursa giderek başarılı olma yolunu öğrenmemiz mümkün mü?
  -En çok hangi özelliğinizden gurur duyuyorsunuz?
  -Mecbur kalsanız çocuğunuzu döver miydiniz?
  -Hiç kimsenin sizi sevmediğini söylüyorlar. Doğru mu bu?
  -Rahmetli Turgut ÖZAL’ı hatırlıyor musunuz?
  -Hiç nefret ettiğiniz bir öğretmeniniz oldu mu?
  -Bir akşam aç kalmak pahasına elinizdeki parayı bir kitaba verir miydiniz?
  -Sabahları erken kalkar mısınız?
  -İskender kebabı hangi lokantada yersiniz?
  -Niçin tavuk eti yemiyorsunuz?
  -İradenizi nasıl kuvvetlendirdiniz?
  -Gözleriniz neden bu kadar güzel?
  4. Konuşmayı Kaldığı Yerden sürdürebilmelisiniz. Aşağıdaki örnekte iki farklı fikrin arası boş bırakılmıştır. Konuşmacı sizsiniz. önce bir fikir veriyorsunuz ve ardından bu fikri örneklendireceksiniz. Ancak örnek aklınıza gelmiyor. Örneği hatırlayıncaya kadar kaldığınız cümleye paralel, yeni fikirler içermeyen dolgu cümleleri kullanacaksınız. Arada en az beş cümle kullanmaya dikkat ediniz. İlk örnek sizin için hazırlanmıştır:
  a) Ben biliyorum insan cevabı çok arzularsa rüyasında bile cevabı bulabilir. (Fikir kesintisi: Örneği hatırlamadınız ve boşluğu dolduruyorsunuz.)

  Arzuladığınızda ne olur? Arzunuz bir türlü zihninizden gitmez. Arzu duygudur. Hep gözlerinizin önünde dolaşır. Öyle ki her zaman arzunuzu düşünürsünüz. Rüyanızda bile arzunuz aklınızda dolaşır. Adeta arzu insanın hücrelerine kadar vücuduna işlemiştir. Arzunuzdan kalbiniz titrer. “Ah bir şu cevabı bulabilsem” dersiniz. Yemek yerken arzu kafanızdadır. Yolda yürürken hep o arzuyu düşünürsünüz. Sonunda cevabı rüyanızda görürsünüz...
  (Devam)Bunun en ilginç örneğini Elias Howe yaşamıştır. Dikiş makinesini keşfetmek için bıkmadan çalışmış, arzulamış durmuş ve sonunda rüyasında kendisini yakalayan yamyamların mızraklarının ucunu gördüğünde hemen fikir kendisine doğmuştur. Bu rüyadan sonra tezgahının başına geçmiş ve dikiş makinesini tamamlamıştır.
  b) Bir yetim çocuğun başını okşasanız ona neler kazandırabileceğinizi biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Yetim çocuğun kendine duyacağı güven sayesinde çalışma azmi, zekası ve başarısı gelişecektir.
  c) Aya ilk kim ayak basmıştı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) İşte Ay’a ilk ayak basan Neal Armstrong olmuştu.
  d) Size dün buraya gelip çok çalışmamız gerektiğini söyleyen kadının adını söylemek istiyorum. (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) O kadının adı Halime Yazgan’dı.
  e) Huzurlarınıza hangi konuda söz söylemek için çıktığımı biliyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Sizinle “zekanın gelişiminin önemi” konusunda konuşmak için buradayım.
  f) Benim kaç yaşında olduğumu merak ediyor musunuz? (Fikir akışı koptu siz doldurun)
  (Devam) Belki de tahmin ediyorsunuz; ben tam 31 yaşındayım.
  30 Nisan 2008
  #1
 2. Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulam Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler..
  14 Eylül 2008
  #2
 4. teşekkürler çok geliştirici :)
  20 Eylül 2008
  #3
 5. Sağolasın...
  25 Eylül 2008
  #4
 6. çok seviyorum hazır cevap olmayı hep olmuyo tabi :D kişiye qöre
  bunları uygularsam olablr qaliba denemk lazım SAOL ceyo :)
  6 Ocak 2009
  #5
 7. paylaşım için teşekkürler...
  6 Nisan 2009
  #6
 8. paylasım için tskrler
  11 Ekim 2009
  #7
 9. teşkkLer çok yararLı bir payLasım :sırıt::sırıt::sırıt::sırıt:
  18 Mart 2012
  #8
soru sor

Hazırcevaplılık, her ortamda, her soruya anında cevap verebilme, söylenecek söz bulam

Alakalı Aramalar:

 1. her ortamda konuşabilmek

  ,
 2. Anlık cevaplar

  ,
 3. anında cevaplar

  ,
 4. anında cevap verme,
 5. anında cevap