Hayvanlara İlkyardım

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, ¦Żακκυм¦ üyesi tarafından 17 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. Hayvanlara İlkyardım hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Hayvanlarda İlkyardım nasıl olmalıdır
  Güneş Çarpmasında (Hipertermi) İlkyardım

  Çevresel, fiziksel ve medikal faktörler hayvanlarda güneş çarpma riskini arttırır. Sıcak, nemli hava, yetersiz hava, aşırı egzersiz, şişmanlık, kısa tüylülük gibi hazırlayıcı faktörler hipertermi riskini yükseltir.

  Hipertermi durumunda ilkyardımda dikkat edilmesi gereken noktalar :


  Güneş çarpmasına maruz kalmış hayvanlarda ani fakat dikkatli bir şekilde vücut iç ısısı düşürülmelidir.


  Soğuk suyla ıslatılmış havlularla hayvan sarılabilir veya soğuk duş yaptırılarak hayvanın ısısı düşürülebilir.


  Soğuk banyo uygulaması perifere gidecek kan miktarını azaltır ve böylece hayvanda ısı düşmesi sağlanmış olur. Hayvan sahibi rektal ısıyı alabiliyorsa, rektal ısının normal değere düşmesi durumunda soğuk uygulamaya son verilebilir.


  Hastanın durumunun ağır olduğu durumlarda en kısa zamanda, hasta en yakın veteriner kliniğine taşınmalıdır.

  Yanıklarda İlkyardım

  Yanık, herhangi bir ısıya maruz kalma sonucu, doku bütünlüğünün bozulmasıdır. Yanık, genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, sıcak katı maddelerle temas, asit / alkali gibi kimyasal maddelerle temas, elektrik akımı etkisiyle de meydana gelebilir.

  Yanığın ciddiyetini belirleyen faktörler :

  1.Etkilenen vücut bölgesi

  2.Yanığın derinliği

  3.Yanığın yaygınlığı

  4.Enfeksiyon riski

  5.Hayvanın yaşı

  Yanıklarda ilkyardım sistematiği

  Hayvan hala yanıyorsa, panik yaratmadan, ateş kaynağından uzaklaştırılır,

  Hayvanın hayati bulguları kontrol edilir ( A,B,C),

  Solunum yolunun yanıktan etkilenip etkilenmediği kontrol edilir,

  Yanık bölgesine en az 15-20 dakika tazyiksiz soğuk su uygulanır, (yanık yüzeyi büyükse ısı kaybı çok olacağından önerilmez),

  Baş boyun bölgesindeki yanıklarda ödem oluşabileceği düşünülerek hayvanın boyun veya göğüs tasmaları çıkarılmalıdır,

  Hijyen ve temizliğe çok dikkat edilmelidir,

  Su toplamış kesecikler patlatılmamalıdır,

  Yanık bölge üzerine ilaç ya da yanık pomadı gibi maddeler de sürülmemelidir,

  Yanık üzeri temiz bir bezle örtülmelidir,

  Yanık bölgesine basınçlı bandaj uygulanmamalıdır,

  Zaman kaybedilmeden veteriner kliniğine taşınmalıdır.

  Donmalarda İlkyardım

  Donma, aşırı soğuk nedeni ile, soğuğa maruz kalan vücut bölgesine yeterince kan gitmemesi ve bu bölgede kanın pıhtılaşması sonucu dokuda hasar oluşmasıdır.

  Donmada ilkyardım sistematiği

  Hayvan ılık bir ortama alınarak soğukla teması kesilir,

  Hayvan yan tarafına yatırılarak üzerine battaniye örtülür,

  Hayvanın hareket etmesi önlenir,

  Donmadan dolayı su toplammış bölgeler şekillenmişse bunlar patlatılmaz, bu bölgelerin üstü örtülür,

  Donmuş bölge ovulmaz, kendi kendine ısınması sağlanır,

  Hayvanı ısıtma işleminden sonra hala halsizlik varsa bezle sargı uygulanabilir,

  Zaman kaybedilmeden veteriner kliniğine taşınır.

  Göz Hastalıklarında İlkyardım

  Delici cisim yaralanmaları, kimyasal maddelerle gözlerin teması, glakom ve göz çıkıkları gözlerde ilkyardımı gerektiren durumlardır.

  Bu durumlarda hasta sahipleri ya da ilkyardımcının yapabilecekleri asgari ilkyardım işlemleri şunlardır :

  Gözler herhangi bir kimyasal madde ile temas etmişse en az 5 dakika bol su ile yıkanmalıdır,

  Göz çıkıklarında hayvanlarda çok ağrı olabilir. Bu durumlarda hayvanın gözünü nemli bir havluyla yerinde tutmalı ve hayvanın kontrolsüz hareket etmesi önlenmelidir,

  Hayvanın aşırı hareket etmesi yeni yaralanmalara neden olabilir,

  Göze batan yabancı cisimler hayvan sahipleri tarafından uzaklaştırılacak durumda olsalar bile kesinlikle hayvan sahipleri bu işlemi yapmamalıdır,

  En kısa zamanda veteriner kliniğine taşınmalıdır.
  17 Eylül 2011
  #1
 2. Hayvanlara İlkyardım Cevapları

 3. HAYVANLARA İLK YARDIM ve YAKALAMA TEKNİKLERİ


  Kedi ve köpek sahiplerinin hasta ve yaralı olan hayvanlarına yada sokak hayvanlarına nasıl yaklaşacağı önemlidir.Bu konuda bilgi sahibi olmak hayvan sahibini yaralanmalardan ve hastalıklardan koruyacaktır.


  HASTA VEYA YARALI BİR KEDİYE - KÖPEĞE YAKLAŞIM NASIL OLMALI


  Hasta veya yaralı hayvanlara her zaman dikkatli ve yavaş bir şekilde yaklaşın. Bu sizin başka durumlarda asla agresif olmaya sevimli hayvanınız bile olsa acıdan veya korkudan dolayı saldırabilir. Kedi veya köpek ısırıkları ciddi yaralanmalardır; ısırılmak, ihtiyaç içindeki hayvana yardım etmeyecektir, tam tersi denkleme bir problemdir. Hayvanın duruşuna ve ifadelerine, özellikle hayvanın yüzüne, kulağına, kuyruğuna, postuna ve vücuduna göz kulak olun hayvana yaklaşırken çıkarılan sesleri dinleyin. Hayvanın elinizin arkasını koklamasına izin verin. Reaksiyonları dikkatlice izleyin sarsarak veya sesli hareket etmeyin hayvanın sizin ne yaptığınızı görmesine izin verin.
  UYARI Daima yumuşak bir ses tonuyla konuşun yaralı ve hasta hayvana direk göz temasından kaçının.Bazı hayvanlar bunu bir tehdit olarak algılayabilir.


  BEDEN DİLİNDE UYARICI İŞARETLER


  Hırıltı, tüyler omuzda arka kısmın ve arka ucun dik durması dişlerini göstererek hırlamada ve üst dudakların yukarı kalkması, kulakların öne doğru eğilmesi kuyruğun hafifçe sallanması veya kulaklar dümdüz başın arakasında,kuyruğun bacakların arkasında durması ve hırlama ayrıca tüylerin arkada kalmış olması veya kuyruk bacakların arasında ve kulaklar düz yere çömelme, köpeğin itaatkar bir durumda olduğunu gösterir.Karnını açması, ayrıca yalama hareketleri veya işeme. Bunlar boyun eğmenin işaretleridir, fakat korkan itaatkar köpek yaklaşmaya devam ederseniz ısıran bir köpek olabilir.

  Kedi kulaklarını başına doğru düzleştirerek çömelir hayvanın salyası akabilir veya tükürebilir. Yavrular küçük olabilir ama kedi korktukça büyüyebilir. Arka kısmı kuyruk yukarıda kemerli bir durum olabilir, tüyler kalkar ve kedi tıslar. Başka bir alternatifte,kedi kuyruğu ve başı aşağıya doğru ayak parmakları üzerinde, tüylerin bir kısmı kalkmış kulakları kalkık ve iki yanı işaret ederek yüzüyor gözükebilir. Bıyıklar öne doğrudur ve pençeleri çıkmıştır. Bu davranışlardan herhangi biri bir kedinin veya köpeğin ısırmaya yeltenmesiyle sonuçlanabilir. Bu uyarıcı işaretleri gösteren bir hayvana bir tedavi uygulamayın.

  Tecrübeli veterinerler veya eğitimli hayvan bakıcıları bir hayvanı kontrol etmeden önce bazen uyuşturmalı. Kendinizi yaralayarak bir hayvana yardım edemezsiniz eğer güvenli bir şekilde bir hayvanla baş edemezseniz yerel hayvan barınağını veya hayvan bakım birimlerini yada bağlı olduğunuz belediyeden yardım isteyiniz. Yardımın gelmesini beklerken, hayvana yardım etmek için güvenle yapabileceğiniz şeyler vardır: Hayvana araba çarpmış ve hala yolun ortasındaysa trafiği yönlendirmek yada diğer insanları ve hayvanları uzaklaştırmak gibi.


  YAKALAMA TEKNİKLERİ


  Her zaman hayvana nerde olduğunuzu bildirin, böylece onları şaşırtmazsınız.
  Tasma kayışlarıyla yakalama
  Deri naylon ve keten kayışlar güçlü ve hayvanı kısıtlamada kullanımı kolaydır. (zincir bağlı kayış kullanmayın)
  1-Normalde tasmaya bağladığın ucu, tutamacın arasına geçirerek büyük bir ilmik yapın
  2-Hayvanın başının hemen arkasında veya yanında durarak, geniş ilmiği boynundan geçirin ve sıkılaştırın.
  Havlular yada battaniyeler kullanarak yakalama
  Kedinin vücudunun üzerine nazikçe havluyu koymak genellikle kediyi zapt edecektir.
  1-Hayvanınarkasında ve yukarısında dururken havluyu üzerine koyun.
  2-Havluyu yerleştirirken hayvanın pozisyonunu bildiğinizden emin olana kadar ellerinizi kedinin ağzının yanına koymayınız
  3-Kedi etrafına dönüp havlu arasından elinizi ısırmasın diye ensesini kavrayın.
  4-Tüm dört patisi kapanıp sadece başı açık kalacak şekilde havluyu kedinin tüm vücuduna ve bacaklarına sarın. Bu her yönde giden dört tırnaklayıcı bacakları olmaksızın baş ile çalışmanıza yardımcı olur.

  Kutular kullanarak yakalama
  Kediler, rahatlık için kutu içinde genellikle emekleyeceklerdir; Kediyi taşımak yada tedavi uygulamanıza yardımcı olabilmek için kutu kullanabilirsiniz.
  1-Eğer kedi parçalanabilen plastik bir taşıyıcı (kutu) içinde dolaşıyorsa kutunun tepesini çıkartın.
  2-Havluyu kedi üzerine koyun.
  3-Tedaviyi gerçekleştirin.(kutu tekniği küçük köpekler ile de uygulanabilir.)
  Eldivenlerle yakalama
  Birçok insan kedi ve köpekleri yakalamak için kalın eldivenler kullanır, ancak ustalığınızı kaybedersiniz ve birçok eldiven maddesi kumaşı ısırılır. Ancak, kana ve diğer vücut sıvılarına mağdur kalmamızı azaltmak için mümkün oldukça lateks eldivenler giymek önemlidir.

  AGIZLIK KULLANILMASI

  Yaralı, acı içinde, hasta yada korkmuş bütün hayvanlar ısırma potansiyeline sahip olduğundan, herhangi bir bakım yapılmadan önce onlara ağızlık takılmalıdır. Ağızlık takmanın hayvan için tehlikeli olabileceği bazı durumlar vardır; bu tehlike insanın yaralanma riskine karşı ölçülmelidir. Kusan, öksüren ve nefes almada zorlanan bir hayvana ağızlık takmak tehlikeli olabilir.

  —Bazı hayvanlar ağızlık takılmasına karşı direnecektir ve saldırgan olabilir. Bu durumda, tedaviyi tek başınıza yapmaya teşebbüs etmeyin. Hayvanı veterinerinize götürün veya mahalli hayvan barınağı yada belediyelerdeki veteriner hekimlerden yardım alın.
  Ağızlıklar evcil hayvan mağazalarından, veteriner kliniklerinden veya petshoplardan satın alınabilir. Çeşitli boyutları vardır ve ilk yardım çantanızın bir parçası olmalıdır.
  Ağızlıklar şunlardan yapılabilir:

  Kulak arkasından çıt çıtlanan yumuşak naylon, kumaş bunlar katlanabilir ve kolaylıkla yıkanabilir.Daha önce açılan deliklere tutunan kayışlı ve sert deri.Metal yada plastik ağ merkezi olan başın arkasına tutulan kayışları olan plastik yada deri karışımı. Bu ağızlığın avantajı hayvanın bununla rahat nefes alabilmesi ve gerektiğinde rahat kusabilmesidir.Kısa burunlu kediler ve köpekler için özel olarak dizayn edilmiş ağızlıklarda mevcuttur.

  Ev yapı ağızlıklar

  Gerekli ise, tehlike anında ev yapımı bir ağızlık oluşturulabilir. Köpekler için, çok kısa burunlu olanlar hariç (Buldok benzeri küçük köpekler veya boxerler gibi)

  Şu adımları izleyin:

  1-En az 25 cm uzunluğunda bir kumaş parçası ile işe başlayın. En çok işe yarayan sargı bezidir, ancak bir çorap, kravat, kısa çorap, yumuşak ip, yada bir bez parçası kullanılabilir.
  2-Kumaşın ortasına bir düğüm atın. Bu ağızlık için bir çapa görevi görür.
  3-Hayvanın burnunun girebileceği genişlikte bir ilmik açın; hayvanın ağzı ile aranızda yeterli mesafeyi koruyun böylece kedi veya köpek etrafına dönemez ve sizi ısıramaz. Hayvanın başının arkasında ve üstüde tuttuğunuz ilmiği burnuna geçirin. Sürekli nerede olduğunuzu hayvanın bilmesine izin verin.
  4-Burnunun üzerinde ilmiği sıkılaştırın, ancak hayvanın nefes almasını engelleyecek şekilde çok sıkı yapmayın.
  5-Kumaşın bir ucunu yüzün her iki yanında geçirin, çenenin altında çaprazlama yapın ve uçları kulağın arkasında birleştirin.
  6-Kulakların arkasında gevşek uçları fiyonk olacakşekilde bağlayın.Kısa burunlu kedi ve köpekler için,birden beşe kadar olan adımlardan sonra kumaşın bir ucunu alıp burnun üzerindeki ilmiğin altından geçirin ve boynunun etrafındaki diğer uca bağlayın hiçbir ağızlık güvenli değildir; herhangi bir tane kullanırken yanlış güvenlik hissine kapılmayın. Birçok kedi ve köpek, eğer düzgün bağlanmaz ve doğru yerleştirilmezse, ağızlıklardan kurtulabilir.


  Kısıtlama Teknikleri

  Köpekleri kısıtlamanın ilk iki tekniği, iki kişi gerekir: Biri işlemleri gerçekleştirirken diğeri de köpeği tutacak. Bu tekniklerin hiçbiri önce köpeğe ağızlık takılmadan uygulanmamalıdır.

  Başı sıkı tutma
  1-Kolunuzun ön kısmını köpeğin boynunun altına yerleştirin ve köpeğin başını etrafından geçirip boynun diğer tarafına getirin.
  2-Başınızı köpeğin sırtına doğru yöneltin.
  3-Kolunuzun ön kısmı başınız altına sıkıca kilitleyin
  4-Diğer kolunuzu köpeğin karnını üstüne yada altına yerleştirin.
  Büyük güçlü köpekler ısırmak için etrafına dönemez ancak yine de ayağa kalkabilir ve sizi etkisiz hale getirebilir. Buldok benzeri küçük köpekler gibi, burnu basık küçük köpeklere karşı özellikle dikkatli olun; boyunlarını çok sıkı tutarsanız, gözlerinin yuvalarından fırlamasın a nede olabilirisiniz.


  Yana yatırma
  1-Köpeği görerek, köpeğin yan tarafına vücudunuzu getirin.
  2-Sizin vücudunuza en yakın ön ve arka bacakları tutabilmek için, önce üstüne daha sonrada köpeğin altına ulaşın
  3-Hafifçe bacaklarını kendinize doğru çekin. Köpek yere düşerken başını, yere vurmamasına özen gösterin.
  4-Yerde çalışıyorsanız düşüş için bacaklarınızı bir yastık gibi kullanın.
  5-Direk yere değen ön ve arka bacakları tutun (ki bu hayvanın ayağa kalkmasını önleyecektir) hayvanın başına yakın olan kolunuzu, hayvanın boynunu çalıştığınız yüzeye itmek için kullanırken düz tutulan bacak ve yere itilen boyun hayvanı yatılı tutan şeylerdir.

  Tek başınıza çalışıyorsanız
  1-Ağızlık yerleştirin.
  2-Köpeği bir kayış üzerine koyun ve bunu köpeğin başını kısıtlamak için kullanın.
  3-Zarar görmüş bölge üzerinde çalışın.

  Kedi yana yatırma
  Köpeği yana yatırmak için yukarıda anlatılan teknik, bir değişiklik yapılarak kedi içinde kullanılabilir. Bir önceki anlatılandaki “yana yatırma” tekniğini birden dörde kadar ola adımlarını izleyin beşinci adımda baş ve boynu kedini yatmakta olduğu yüzeye doğru itmektense, kedini ensesindeki deriyi kavrayın ve sıkıca tutun.

  Ense ve oturma"Alternatifteknik
  1-Kedinin ensesinin büyük bir bölümünü sıkıcatutun.
  2-Diğer elinizle, oturma pozisyonundaki kedinin bedenini tutun.

  Uyarı: Bir hayvanı hatta kendi hayvanınızı bile yakalamaya veya kısıtlamaya çalışırken temkinli olun.Yaralı veya korkmuş bir hayvan sizi ısırmaya yada tırmalamaya çalışabilir

  Asgari kısıtlama (minimal kısıtlama)

  Bazı kediler asgari kısıtlama ve hafif ( kibar) bir tutuşla kolaylıkla kontrol edilebilir ve hatta yukarıda teknikle başa çıkmak daha zor olur buda bireysel temelde değerlendirilmesi gerekecek.

  —Yaranın yeri ve boyutunu belirledikten sonra uygun kısıtlama tekniği, kısıtlamanın düzeyini ve kısıtlanacak bedenin kısımlarını seçin.

  Evcil hayvanlara ilkyardım

  Kediniz havuza düşerse, kuşunuz cama çarparsa, köpeğiniz zehirlenir veya yaralanırsa, ilk müdahaleyi nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

  Hangi kazada, nasıl bir ilkyardım uygulanacağını bilmeniz, onun hayatını kurtarabilir. Veteriner hekimlere, kedi, köpek ve kuşların başına en çok gelen kazaları ve ne yapılacağını sorduk.

  ISI ÇARPMASI

  Köpekler sıcağa karşı çok hassaslar. Köpekleri sıcak havada otomobil içinde 15 dakikadan fazla bırakmak, ısı çarpması yüzünden ölümlerine sebep olabilir. Isı çarpması durumunda, onu hemen serin bir ortama götürün. Vücudunu ıslak bezlerle serinletmeye çalışın.

  Açık pencereler

  Camlara tel yapılması veya kapalı tutulması alınabilecek ilk önlem. Eğer hayvanınız camdan düşerse, yapılacak tek şey derhal veterinere götürmek.

  BÖCEK SOKMASI

  Evcil hayvanlar, akrep, yılan veya çeşitli böcekler tarafından sokulabilir. Hayvanınızı bir başka hayvan soktuğunu fark ettiğinizde, hemen bir veteriner kliniğine götürmeniz, vakit geçirmeden zehir tespitlerini yaptırmanız gerek.

  BOĞULMA

  Havuzu olan veya denize yakın evlerde, kedi ve köpeklerin en çok başına gelen kaza, boğulma. Havuza pet sensörü taktırarak önlem alabilirsiniz. Yapılması gereken ilk müdahale, suni teneffüs. Hayvanın ağzını açıp hava üflemek bile çok önemli. Köpeği yan çevirin veya baş aşağı tutup, yuttuğu suyu çıkarmasını sağlayın.

  Kuşların duvar ve camlara çarpması

  Papağanların kanatlarından birkaç tüy alınması, çarpmaları engellemek için alınan en bilindik önlem. Kaza sonrasında kuşun kafasına hemen buz koymak gerek.

  Beslenme kaynaklı ağır metal zehirlenmeleri

  Elinizin altında, eczanede satılan karbon tabletleri bulundurmalısınız. Zehirlenmeden şüpheleniyorsanız, bir karbon tableti yutturun ve yarım saat içinde veterinere götürün.

  kesik ve yaralanmalar

  Yarayı antiseptikle temizleyip, veteriner tarafından tavsiye edilmiş antibiyotikleri verebilirsiniz. Kesiğe yol açan, paslı bir metalse mutlaka tetanoz aşısı olması gerek.

  Trafik kazası ve düşme

  Görünürde sadece küçük yaralar olsa bile, iç kanama riskine karşı mutlaka veterinere gitmelisiniz. Trafik kazası geçirmiş bir evcil hayvanı, en az hareket edecek şekilde taşıyarak, en kısa sürede veteriner hekime veya tam teşekküllü bir kliniğe götürmeniz en doğrusu.
  2 Ekim 2011
  #2
 4. Benim bi aralar köpeğim ölmüştü keşke o zamanlarda da WEB HATTI'nda olsaydım...
  30 Ekim 2011
  #3
 5. Hayvanlarla ilgili ne varsa yazmışsın :D
  23 Şubat 2013
  #4
 6. Hayvanları çok seviyorsun heralde :bravo:
  23 Şubat 2013
  #5
 7. Bazen yaralı bir hayvan görünce ne yapacağımı şaşırıyorum bu paylaşılan bilgiler çok işime yarayacak sağolun.
  4 Şubat 2019
  #6
soru sor

Hayvanlara İlkyardım

Alakalı Aramalar:

 1. kedi gozunden yaralanirsa

  ,
 2. hayvanlara ilk yardim ve yakalama teknikleri

  ,
 3. kediye araba carparsa

  ,
 4. köpeğe araba çarparsa nereyi aramak gerek,
 5. köpeğe araba çarparsa ilk yardım