Hayıt Tohumu

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Hayıt Tohumu hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı ‘Vitex agnus-castus’ olan Hayıt, mineçiçeğigiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz ve Batı Kafkasya’dır. Ülkemizde yaygın olarak Anadolu bölgesinde yetişir. Deniz kenarları ve kayalık bölgelerde yetişen bitki, az kireçli, potasyum oranı düşük, azot ve fosfor bakımından zengin toprağı tercih eder. Çalı görünümünde, soluk pembe ya da mavi çiçekli çokyıllık bir bitkidir.

  Hayıt, eski çağlardan beri Hititler, Eski Mezopotamya ve Roma uygarlıklarınca bilinen bir bitkidir. Antik çağda, özellikle kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Meyvelerin idrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı etkileri olduğuna inanılmıştır. Eski zamanlarda bazı keşişler tarafından cinsel isteği azalttığı düşüncesiyle sıklıkla çiğnenerek tüketilmiştir.

  Günümüzde de Hayıt bitkisi hâlâ çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Muğla yöresinde yapraklardan elde edilen uçucu yağ kekik yağı yerine kullanılır. Güvelerden korunması için yünlü kumaşlara Hayıt meyvesi ve tozu serpiştirilir. Batı Anadolu’da Hayıt ağacının dallarından sepetler örülür. Sarı renkli kökleri iplik boyamak için tercih edilir.

  Hayıt tohumu bitkisinden; hayıt tohumu çayı, hayıt tohumu yağı ve hayıt tohumu tentürü üretilir. Ayrıca yapraklarının içeriğindeki viteksin, viteksinin adlı iki heterezoit madde bulunduğundan çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında kurutulan yaprakları kaynatılarak hayıt tohumu çayı içmenin adet düzensizliklerine, menopozla ilgili rahatsızlıklara, süt veren kadınların sütünü arttırmaya, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılır. [1]

  Bitkinin tedavi amaçlı kullanımında mutlaka uzman birine danışılarak kullanılması gerekir. Uygun şartlarda kurutulan hayıt tohumu, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Hayıt Tohumu Cevapları

soru sor

Hayıt Tohumu