Hayata Dokunabilir Misiniz

İsimli konu WH 'Engelsiz Forum' kategorisinde, kafkas67 üyesi tarafından 30 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Hayata Dokunabilir Misiniz hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. [​IMG]

  Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haber aslında ne kadar trilyoner insanlar olduğumuzu ama farkında olmadığımızı hatırlattı bana. Haberde Amerika’da en gelişmiş teknolojiyle üretilen biyonik kolun özellikleri anlatılıyordu. İşlevsel olarak canlı bir kol kadar kullanılamasa da görünüm itibariyle canlı bir kola benzetebilmenin mutluluğunu yaşıyordu bilim adamları. Haberin ne kadar şükretsek azdır dedirten kısmı ise, biyonik kolun maliyetiyle ilgili olanıydı. Şimdi sıkı durun bu kol ne kadara mal olmuş biliyor musunuz? Tam tamına 6 milyon dolarcık!

  Söz konusu insan hayatı veya kaliteli (lüks demiyorum yanlış anlamayın) bir yaşamsa bu fiyat düşük bile. Çünkü bir insan o kol sayesinde bütün yaşamsal faaliyetlerini sürdürecek. Yemek yemek, su içmek, tuvalete gidebilmek, karanlık bir odaya girdiğinde lambayı açabilmek, ağaçların dallarına uzanıp meyve toplayabilmek, sevdiklerine sımsıkı sarılabilmek, çocuğuna mama yedirebilmek vs vs… Kısacası bazılarına lüks gelen ama pek çoğumuzun sahip olduğunun farkında bile olmadığı nimetler.

  Biyonik koldan yola çıkarak şöyle kabataslak bir matematiksel hesap yaparsak sizce kaç milyon dolarlık bir servete sahibiz. Açıkçası benim hafızam o kadar çok parayı hesaplayabilecek kapasiteye sahip değil. Çünkü işin içine dünyaya açılan penceremiz olan gözümüz de girince fiyat biçemiyorum.

  Peki, bütün bu servete sahip olup da hala etrafta mutsuz ve karamsar bir şekilde dolaşan, ağlayıp sızlanan insanlara ne demeli? Ya da ne yapmalı onlara! Nasıl mutlu etmeliyiz acaba bir fikriniz var mı? Benim bir fikrim var: Sadece bir günlüğüne gözünü kulağını yada bacaklarını kullanmasını engelleyelim. Hani adına empati denilen ama içi boşaltılan kavram var ya onu uygulayalım. Herkes engelliyi anlamak için empati kurmak şarttır der. Der demesine de, bunu diyenlerin kaçı bu empatiyi kurar orası bilinmez.

  Sahip olduğumuz nimetlerin farkında mıyız? Çocuğunun, eşinin ya da sevgilisinin 1 saatliğine de olsa yüzünü görebilmek ya da sesini duyabilmek için hayatının geri kalanını ya da servetini hiç düşünmeden verecek milyonlarca insan varken biz farkında bile olmadan yaptığımız bu işleri yapabiliyor olmanın mutluluğunu yaşayabiliyor muyuz?

  Yapabildiğimiz için yeterince şükredebiliyor muyuz? Yaratılış gayemizin ne kadar farkındayız? En önemlisi hayata gerçekten dokunabiliyor muyuz?  Haksızlık etmek istemem ama pek sanmıyorum. Klasik ama geçerliliğini hiç yitirmemiş bir söz vardır; “sahip olduklarımızın değerini ancak kaybedince anlıyoruz” diye... Ne dersiniz eskiler hiçte yanılmamış değil mi?  Güzel bir hikâyeyle yazıma son vermek istiyorum:

  Adamın biri ilk defa gittiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın
  gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka
  koltukta tek başına oturan çocuğa:

  — Buraların yabancısıyım demiş. Parkın hemen yanı başındaki fırını
  arıyorum çok yakın olduğunu söylediler.

  Çocuk arabanın penceresini iyice açtıktan sonra:
  - Ben de buraya ilk defa geliyorum demiş Ama sağ tarafa gitmeniz
  gerekiyor herhalde.

  Adam çocuğun da yabancı olmasına rağmen bunu nasıl anladığını sormuş
  ister istemez.
  Çocuk:
  -Ihlamur çiçeklerinin kokusunu duymuyor musunuz? Diye gülümsemiş.
  Kuş cıvıltıları da oradan geliyor zaten.

  — iyi ama demiş adam bunların parktan değil de tek bir ağaçtan
  gelmediği ne malûm?
  — Tek bir ağaçtan bu kadar yoğun koku gelmez diye atılmış çocuk.
  Üstelik manolyalar da katılıyor onlara. Hem biraz derin nefes alırsanız
  fırından yeni çıkmış ekmeklerin kokusunu duyacaksınız.

  Adam gözlerini hafifçe kısarak denileni yaptıktan sonra cebinden bir
  kâğıt para çıkartıp teşekkür ederken fark etmiş onun kör olduğunu.

  Çocuk ise konuşurken bir anda sözlerini yarıda kesmesinden anlamış
  adamın kendisini fark ettiğini.

  Işığa hasret gözlerini ondan saklamaya çalışırken - Üç yıl önce bir kaza
  geçirmiştim demiş görmeyi o kadar çok özledim ki…

  Sizinkiler sağlam öyle değil mi?

  Adam çocuğun tarif ettiği yerde bulunan fırına yönelirken:

  — Artık emin değilim demiş. Emin olduğum tek şey benden iyi gördüğündür.  alıntı​
  30 Nisan 2011
  #1
 2. Hayata Dokunabilir Misiniz Cevapları

 3. Çok güzel bir hikaye ve üstteki düşüncelerde çok güzel ve gerçekten farkına varmamız gereken şeyler.. Paylaşım için teşekkürler..
  10 Temmuz 2011
  #2
 4. Şükretmemiz gereken o kadar çok şey var ki.Bu konuyu okuyunca ne kadar nimet sahibi olduğumuzun farkına varıyorum tekrar tekrar.Eskiler hiç yanılmamış çünkü - birşeyin değerini kaybettiğimiz zaman anlıyoruz - Şükürler olsun halimize.Çok geç olmadan farkına varmamız gerekiyor.

  Çok güzel bir konuydu.Okurken hem hüzünlendim hemde yeniden şükrettim halime.Emeğine sağlık.
  13 Ağustos 2011
  #3
 5. iyi günler çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlarım onayınız olursa engellilere yönelik yayına süreceğimiz dergimiz için bu hikayeyi yayınlamayı düşünüyoruz
  ve dergiyle ilgili olarak dergide nelerin olmasını hangi konuların işlenmesi hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz
  iyi çalışmalar

  MEHMET GÜLAL AKYÜREK
  6 Temmuz 2012
  #4
 6. Paylaşım için teşekkürler.;)
  Bir engelli olarak yazdıklarına katılıyorum.Sağlıklı insanların çoğu aslında ne kadar şanslı olduğunun farkında değil.
  İşleri biraz bozulsa hemen şanssız olduklarını söyleyip yakınmaya başlarlar.
  Farkında olmadıkları şey bir insan sağlıklıysa,kimseye ihtiyaç duymadan kendine bakabiliyorsa,ağrı çekmeden rahatça yaşayabiliyorsa o insan şanslıdır yani en azından benim gözümde.;)
  Ama eğer engelliyse de dünyanın sonu değil yine de yaşamak çok güzel.:)
  19 Eylül 2012
  #5
 7. oey

  oey

  Engelli olmak demek insan değiliz demek değildir
  19 Kasım 2012
  #6
soru sor

Hayata Dokunabilir Misiniz