Havlıcan

İsimli konu WH 'Şifalı Bitkiler' kategorisinde, Rec0 üyesi tarafından 30 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır. Havlıcan hakkında bilgi ve tartışmalar.

 1. Rec0

  Rec0 Yönetici

  Latince adı “Alpinia officinarum” olan Havlıcan, zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos'tur. Tropik iklim bitkisidir. Ülkemizde yetişmez. Kendine has kokusuyla ünlü, güzel çiçekli, ıtırlı çokyıllık bir bitkidir.

  Kırmızıçizgili, beyaz yapraklı çiçeklerinin kokusu da en az görüntüsü kadar etkileyicidir. Hem şifa amaçlı hem de lezzet amaçlı kullanım alanı olan bitkinin köksapları, zencefile benzerliğiyle bilinir. Ama tadı zencefile benzemez. Daha acımtırak bir lezzettedir. Güneydoğu Asya mutfağının kültüründe önemli bir yere sahiptir. Çorbalarda, salatalarda, etli yemeklerde baharlı tadıyla lezzetini özgürce sergiler. Ortaçağ ve Avrupa mutfağında sıkça kullanılmış olan bitki bugün en çok Güneydoğu Asya ve Endonezya mutfaklarında ünlüdür. Asya yemekleri kendisine has kokusunu ve lezzetini bu bitkiye borçludur. Havlıcan bitkisi ile farklı damak tatları yaratarak karakteristik zengin soslar hazırlamak mümkündür. Lezzetli olduğu ölçüde sağlığa faydalarıyla da dikkat çeken bitki, ortaçağda afrodizyak olarak kullanılmış, birçok hastalığın tedavisinde bitkiden yararlanılmıştır.

  Havlıcan bitkisinden; havlıcan çayı, havlıcan yağı, havlıcan tentürü, havlıcan ekstraktı, havlıcan merhemi, havlıcan sirkesi, havlıcan sabunu ve tütsüsü üretilir. Ayrıca içeriğindeki yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

  Halk arasında havlıcan çayı içmenin iştah açmaya, göğsü yumuşatmaya, grip ve soğuk algınlıklarına, idrar söktürmeye, baş ağrısına, mide rahatsızlıklarına, ağız kokusuna, astım ve nefes darlığına iyi geldiğine inanılır.[1] Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Uygun şartlarda kurutulan havlıcan, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.
  30 Aralık 2016
  #1
 2. Havlıcan Cevapları

soru sor

Havlıcan